روزنامه«دنیای خودرو» فروش خودروی صفر در دنیا را بررسی می‌کند

هند و چین در رتبه اول رشد بازار

بازار خودروهای صفر در سال گذشته کمی با وضعیت اقتصادی و نرخ رشد اقتصادی کشورها هماهنگ است. طبق آمارهای ارائه شده از سوی انجمن آلمانی VDA رشد و میزان فروش خودرو در ماه اکتبر و یازده ماه ابتدایی سال به همان نسبتی که در بعضی کشورها رشد داشته، در کشورهای دیگر اما با کاهش همراه بوده است. کشور هند در ماه اکتبر و اتحادیه اروپا بیشترین رشد فروش را در تمام طول سال داشته است. کمترین رشد فروش در ماه اکتبر و کل سال هم مربوط به کشور روسیه است.

کد : 1041
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 آذر 1394
print
نظرات : 0
هند و چین در رتبه اول رشد بازار

مسلم تقوی-بازار خودروهای صفر در سال گذشته کمی با وضعیت اقتصادی و نرخ رشد اقتصادی کشورها هماهنگ است. طبق آمارهای ارائه شده از سوی انجمن آلمانی VDA رشد و میزان فروش خودرو در ماه اکتبر و یازده ماه ابتدایی سال به همان نسبتی که در بعضی کشورها رشد داشته، در کشورهای دیگر اما با کاهش همراه بوده است. کشور هند در ماه اکتبر و اتحادیه اروپا بیشترین رشد فروش را در تمام طول سال داشته است. کمترین رشد فروش در ماه اکتبر و کل سال هم مربوط به کشور روسیه است که با کاهش بیش از 30 درصدی در شرایط بسیار بدی قرار گرفته است. مجموع فروش خودرو هم طبق روال عادی در اختیار کشور چین است که ایالات متحده با تفاوت نسبتا کمی به دنبال آن است. پس از این دو کشور هم بیشترین تعداد خودروهای فروخته شده در اختیار مجموع اتحادیه اروپاست. 
بازار خودروهای صفرکیلومتر در ماه گذشته در حالی به شدت در هند چین و ایالات متحده آمریکا رشد کرده که فروش این خودروها کماکان در برزیل و روسیه با کاهش مواجه بوده است. فروش خودروهای صفر همچنان در اروپا هم رشد داشت به‌جز بریتانیا که اولین ماه کاهش فروش را در دو سال و نیم گذشته تجربه کرد. 
فروش خودروها در مناطق مختلف و اصلی دنیا توسط سازمان VDA بررسی شده و آمار فروش از ابتدای سال تا اکتبر منتشر شده است.

هند و چین در رتبه‌های اول

هند با رشد بیست‌و‌ یک و نیم درصد افزایش در ماه اکتبر، بیشترین رشد فروش را داشته‌ و به فروش 268 هزار دستگاه رسیده است. مجموع فروش خودرو در هند از ابتدای سال تاکنون 2میلیون و 305 هزار دستگاه رسیده  که نسبت به مدت معین سال گذشته هفت و سه دهم درصد گذشته است. پس از این بیشترین افزایش نرخ فروش در اختیار چین است. نرخ فروش خودرو در ماه اکتبر سال 2015 با رشد پانزده‌و‌یک دهم درصدی به یک میلیون و 869 هزار دستگاه رسید. چین که در ابتدای سال با رکود مواجه شده بود با اتخاذ تصمیم‌های صحیح توانست به این رشد دست پیدا کند. چین با رشد پنج‌و‌هشت دهم درصد رشد فروش توانست به فروش سالیانه 15 میلیون و 571 هزار دستگاه خودرو برسد. 
فروش خودرو در ایالات متحده با رشد سیزده‌و‌شش دهم درصدی به آمار فروش یک میلیون و 446 هزار دستگاه در ماه اکتبر رسیده است. فروش کلی خودرو در آمریکا هم با نرخ رشد پنج‌و‌نه دهم درصدی به 14 میلیون و 442 هزار دستگاه رسیده است. در کشور آمریکا تنها یک میلیون دستگاه کمتر از چین به‌فروش رفته است و به تنهایی دو‌ و‌نیم میلیون دستگاه بیشتر از کل اتحادیه اروپا فروخته است. یکی از دلایل عمده این افزایش فروش را نمی‌توان کاهش قیمت سوخت و بهبود شرایط اقتصادی و امیدواری مردم به بهبود شرایط اقتصادی دانست.
فروش خودروهای صفر از اتحادیه اروپا در ماه اکتبر با دو و هفت دهم درصد افزایش به 1میلیون و 144 هزار دستگاه رسیده است. فروش نمی‌توان خودروهای صفر از ابتدای سال تا پایان اکتبر در اروپا با هشت‌و‌ دو دهم درصد افزایش نسبت به سال پیش به 11 میلیون و 926 هزار دستگاه رسیده است. 
پس از اروپا نوبت به کشور ژاپن می‌رسد که با کاهش چهار درصدی فروش در ماه اکتبر به رقم 315 هزار دستگاه رسید. آمار فروش خودروی ژاپن در کل سال هم چندان جالب نبوده است. فروش خودروهای این کشور در یازده ماه ابتدایی سال با کاهش ده‌و‌یک‌دهم درصدی به رقم 3میلیون و 595 هزار دستگاه رسیده است. 
کارشناسان معتقدند رکود بازار خودروی برزیل در سال گذشته چندان شدید بود که باعث شد تعداد زیادی از کارخانه‌های آن هم به تعطیلی کشیده شود. البته اعتصاب و اعتراض کارگران خودروسازی‌ها در این ماجرا مزید بر علت بود. آمارهای به دست رسیده این حرف را تایید می‌کنند. تنها در ماه اکتبر برزیل با کاهش سی‌و‌شش‌و چهار‌ دهم درصدی نرخ فروش مواجه بود که منجر شد مجموع فروش خودروهای این کشور به 185 هزار دستگاه برسد. این آمار در تمام سال تکرار شد و فروش خودرو در این کشور متوجه کاهش شدید شد. در یازده ماه ابتدایی سال 2015 نرخ فروش کل کشور برزیل با بیست‌و‌سه و سه‌دهم درصد کاهش فروش به 2 میلیون و 70 هزار دستگاه رسید. 
اگرچه برزیل شرایط خوبی از لحاظ فروش ندارد ولی شرایط در روسیه بسیار بدتر است. فروش خودروهای روسیه تنها در ماه اکتبر با کاهش بسیار شدید سی‌و‌هشت‌ونیم درصدی روبه‌رشد که نسبت به همین ماه در سال پیش تنها 130 هزار دستگاه فروخته شد. آمار فروش خودروی روسیه در طول سال هم به همین شکل بوده است. در یازده ماه ابتدایی سال 2015، روسیه با کاهش فروش سی‌و‌سه و شش‌دهم درصد تنها یک میلیون و 322 هزار دستگاه فروخته شده است. این آمار نشان با سرمایه‌گذاری خودروسازهای بزرگ در کشور روسیه همخوانی دارد. چراکه طبق آمار سایت VDA سرمایه‌گذاری بیشتر خودروسازها در این کشور کاهش یافته است. 
باید اضافه کرد که آمار کشورهای برزیل و سوریه مجموع خودروهای سواری و وانت است ولی در بررسی بقیه کشورها فقط آمار فروش خودروهای سواری لحاظ شده است. 

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید هند و چین در رتبه اول رشد بازار
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو