تست اختصاصی روزنامه «دنیای خودرو» با مرسدس بنز CLS لورینسر تیون شده

بنزی با ظاهر غلط انداز

طبق قوانین خودرویی کشورمان خودروهای تیونینگ شده برای شهر و جاده اجازه دریافت پلاک ملی را ندارند و از این رو بازار خودرویی ایران از حضور خودروهای تیونینگ شده محروم است. اما برای این شماره روزنامه «دنیای خودرو» سراغ یک مرسدس بنز CLS350 لورینسر با پلاک ملی رفتیم که شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما در اصل تنها ظاهر این خودرو توسط تیونر معروف لورینسر تیونینگ شده و در بخش فنی تنها کیت اگزوز آن دست‌خوش تغییر شده و دیگر بخش‌های فنی آن استاندارد خود CLS350 است. 

کد : 1077
تاریخ انتشار : يکشنبه 29 آذر 1394
print
نظرات : 0
بنزی با ظاهر غلط انداز

امیر شیرعلیوند-یکی از جذابیت‌های دنیای خودرو که همیشه مورد توجه قرار گرفته، بحث تیونینگ خودروهاست. موضوعی که برای خود دنیای بزرگی دارد و شرکت‌های بسیاری از سراسر جهان در این زمینه فعالیت می‌کنند. بحث تیونینگ در دنیای خودروها به قدری جدی بوده که تعدادی از کمپانی‌های بزرگ همچون ب‌ام‌و، مرسدس‌بنز و لکسوس برای خود تیونرهای مخصوص به نام‌های ام‌پاور، AMG و F اسپرت دارند. حال در این میان هستند کمپانی‌های تیونری که به صورت اختصاصی روی خودروهای یک کمپانی کار می‌کنند. طبق قوانین خودرویی کشورمان خودروهای تیونینگ شده برای شهر و جاده اجازه دریافت پلاک ملی را ندارند و از این رو بازار خودرویی ایران از حضور خودروهای تیونینگ شده محروم است. اما برای این شماره روزنامه «دنیای خودرو» سراغ یک مرسدس بنز CLS350 لورینسر با پلاک ملی رفتیم که شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما در اصل تنها ظاهر این خودرو توسط تیونر معروف لورینسر تیونینگ شده و در بخش فنی تنها کیت اگزوز آن دست‌خوش تغییر شده و دیگر بخش‌های فنی آن استاندارد خود CLS350 است. در ادامه حاصل دو روز بررسی و تست جاده‌ای و شهری این مرسدس‌بنز کمیاب در کشور را که توسط «دنیای خودرو» صورت گرفته است از نظر می‌گذرانید.

اولین فست‌بک جهان
بیش از یک دهه پیش در نمایشگاه خودروی نیویورک سال 2004 شاهد یک محصول جدید از ستاره سه پر شهر اشتوتگارت آلمان بودیم. این خودروی جدید که بیشتر شبیه یک خودروی کانسپت بود CLS نام داشت. اما در اصل مرسدس‌بنز CLS یک خودروی تولید انبوه بود و از همان سال، تولیدش در خط تولید کمپانی مرسدس‌بنز آغاز شد. CLS که در میان محصولات بنز با کد W219 شناخته می‌شد با ورود خود به دنیای خودرو یک کلاس جدید خودرویی را به وجود آورد. این مرسدس بنز بر روی کاغذ یک خودروی چهار در صندوق‌دار بود، اما از نزدیک متوجه می‌شدید CLS یک خودروی کوپه است که دو در اضافی دارد! در نهایت باید گفت CLS یک سبک خاص در طراحی خودروها به حساب می‌آید که هر کمپانی خودروسازی توان رقابت با آن را ندارد. پس از گذشت پنج سال در سال 2009 بالاخره همشهری قدرتمند مرسدس‌بنز یعنی کمپانی پورشه توانست با تولید پانامرا وارد کلاس فست‌بک‌ها شود و یک سال بعد از آن کمپانی آئودی خودروی جدید خود را با نام A7 در کلاس فست‌بک‌ها تولید کرد. این اتفاق در سال 2010 رخ داد که کمپانی مرسدس‌بنز نسل اول فست‌بک خود را از خط تولید خارج کرده بود و نسل دوم CLS با کد W218 وارد کار شد. نکته جالب درخصوص روش کدگذاری CLS روند نزولی آن است که در نوع خود متفاوت است. بالاخره در سال 2011 مثلث فست‌بک‌ها به مربع تبدیل شد و ضلع چهارم آن یک باواریایی به نام ب‌ام‌و سری 6 گرن کوپه بود. در حال حاضر نیز نسل دوم CLS در حال تولید است و هر دو نسل این فست‌بک در کشورمان حضور دارند.

وقتی CLS با لورینسر به نهایت جذابیت می‌رسد
CLS خود به صورت استاندارد یکی از جذاب‌ترین خودرو‌های موجود در کشورمان است که چشمان هر عابری را در خیابان به خود خیره می‌کند. دلیل این امر طراحی متفاوت و بسیار خوش فرمی ‌بوده است که طراحان مرسدس‌بنز به آن بخشیده‌اند. این خصوصیات شامل حال هر دو نسل این خودروست و هر زیبایی خاص خود را دارد. CLS مورد نظر ما محصول سال 2009 بوده و متعلق به نسل اول CLS است. با توجه به گذشت بیش از یک دهه از سبک طراحی آن، هنوز هم جزو جذاب‌ترین خودروهای موجود در کشورمان است. این CLS350 یک CLS معمولی نیست و به بادی کیت تیونر معروف آلمانی یعنی لورینسر مجهز است که ظاهر آن‌را بیش از پیش زیبا کرده و جذابیت آن دو چندان شده است. در نهایت رنگ خاص بدنه CLS مورد نظر تکمیل‌کننده جذابیت و زیبایی این خودرو است. لورینسر به صورت اختصاصی روی محصولات کمپانی مرسدس‌بنز کار می‌کند و کمتر پیش می‌آید سراغ خودروهای دیگر کمپانی‌ها برود. تاریخچه این شرکت که در شهر وینندن آلمان قرار دارد به یک سال قبل از تاسیس کمپانی پورشه یعنی سال 1930 باز می‌گردد. شاید تعداد CLSهای موجود در کشورمان کم نباشد اما تعداد CLSهای لورینسر از تعداد انگشتان دست فراتر نمی‌رود. این مرسدس‌بنز در کشور امارات و در شهر دوبی تیونیگ شده که شامل سپرهای جلو و عقب، رکاب‌ها، گل‌گیرهای جلو، باله‌های عقب، جلوپنجره، چراغ‌های جلو و رینگ‌های ساخت کمپانی لورینسر است. در کنار این‌ها استفاده از طرح فیبرکربن در برخی قسمت‌ها هم‌چون آینه‌های جانبی، باله‌های عقب و جلوپنجره نیز بر زیبایی ظاهر آن افزوده است. در بخش‌های مختلف خودرو نیز عبارت Lorinser نقش بسته که خبر از خاص بودن این خودرو دارد. تغییرات انجام شده روی CLS مورد نظر به قدری در ظاهر آن تاثیر گذاشته که در یک سفر از شهر تهران تا شهر اردبیل هنگام عبور از تمام پلیس‌راه‌های موجود در مسیر، توسط پلیس متوقف و یک سری سوال جواب در خصوص ظاهر متفاوت آن تکرار می‌شد. 

یک کابین دست نخورده و کلاسیک
هنگام ورود به کابین خبری از آن‌همه هیجان قسمت‌های ظاهری خودرو نیست. وقتی درهای CLS مورد نظر را باز می‌کنیم شاهد یک کابین کلاسیک هستیم که کاملا مشخص است چقدر از مواد مرغوب و با کیفیت ساخته شده است. چرم، جیر، چوب و پلاستیک مرغوب مواد تشکیل دهنده کابین این مرسدس‌بنز بوده و طراحی آن کاملا کلاسیک است. کیفیت مواد به کار رفته در ساخت این خودرو بالا بوده و با وجود گذشت شش سال و 135 هزار کیلومتر کارکرد هنوز هم کیفیت روز اول خود را حفظ کرده‌ است. CLS مورد نظر فول آپشن است و از نظر امکانات در بالاترین سطح خود قرار دارد. از امکانات درون کابین این خودرو می‌توان به سیستم باز و بسته کردن درها و روشن کردن خودرو بدون کلید، فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم برقی اتوماتیک و حافظه، سیستم تهویه هوای مطبوع اتوماتیک چهارگانه، سیستم اتصال تلفن همراه، مانیتور، تلویزیون، سیستم ناوبری، سیستم صوتی با 9 بلندگو، صندلی‌های عقب مجهز به گرم‌کن، صندلی‌های برقی جلو مجهز به گرم‌کن و سردکن و قابلیت تنظیم گودی کمر و حافظه، آینه‌های جانبی اتوماتیک دارای گرم‌کن و تنظیم برقی، سان‌روف، روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌ها، سیستم شست‌و‌شوی چراغ‌های جلو، تنظیم بازه نور و چرخش نور در پیچ‌ها به صورت اتوماتیک، کارکرد برف‌پاک‌کن به صورت اتوماتیک، سنسور پارک، سیستم تنظیم ارتفاع، رادار، کروز کنترل هوشمند و... اشاره کرد. شیشه‌های کناری CLS بدون قاب بوده که از خصوصیات بارز طراحی خودروهای کوپه است. علاوه بر این در ردیف عقب خودرو نیز محدودیت برای سر وجود دارد که یکی دیگر از مشخصات بارز خودروهای کوپه است.

رانندگی با CLS در شهر و جاده

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم CLS مورد نظر طی دو روز توسط روزنامه «دنیای خودرو» تست و بررسی شده است که روز اول در شهر بود که روز پر سر و صدایی را پشت سر گذاشتیم. لحظه استارت این خودرو به خوبی قابل لمس است و غرش بی‌نظیر آن خبر از بیدار شدن پیشرانه شش سیلندر 3.5 لیتری آن دارد. این صدا، صدای یک CLS استاندارد نیست و کیت اگزوز اسپرت نصب شده روی آن این غرش بی‌نظیر را رقم زده است. این غرش به نحوی است که حتی هنگام بسته بودن شیشه‌ها و درهای خودرو نیز به خوبی به گوش سرنشینان داخل خودرو می‌رسد. درون شهر به سختی می‌توان صدای این خودرو را مهار کرد. روز دوم نیز طی یک سفر کوتاه جاده‌ای توانستیم قابلیت‌های این خودروی لوکس اسپرت را در بیرون از دیوارهای شهر نیز بسنجیم. در جاده می‌توان با رانندگی در دنده‌های بالاتر و دور موتور پایین‌تر مقدار قابل توجهی از صدای این خودروی اسپرت را مهار و یک سفر لذت‌بخش را تجربه کرد. علاوه بر کاهش صدا، مصرف سوخت و میزان تولید گاز دی‌اکسیدکربن آن نیز کاهش می‌یابد. از نظر فنربندی نیز باید گفت درون کابین CLS تا حدودی دست انداز‌های مسیر قابل لمس بوده که دلیل آن خصوصیات اسپرت این مرسدس‌بنز است. همچنین شتاب 6.7 ثانیه‌ای این مرسدس بنز قابل‌قبول است و با وجود افتی که با مرور زمان در آن ایجاد شده، اما باز هم می‌تواند پا به پای خودروهای اسپرت و صفر کیلومتر حال حاضر بازار پیش برود. در پایان باید گفت پنج سال پیش در کشورمان نمونه صفر کیلومتر مرسدس بنز CLS350 با توجه به سطح امکانات از 200 تا 220 میلیون تومان قیمت داشت که آن را جزو خودروهای گران قیمت آن زمان قرار می‌داد. این در حالی است که اکنون پس از گذشت شش سال نمونه‌های کارکرده و ‌‌تر‌و‌تمیز آن را تا 280 میلیون تومان نیز برای فروش گذاشته‌اند، اتفاقی که در دیگر نقاط دنیا دیده نمی‌شود و در نوع خود بسیار عجیب است! اگرچه در خصوص CLS350 لورینسر مورد نظر نیز باید گفت به دلیل متفاوت بودنش فراتر از این‌ها قیمت دارد.
در پایان از سعید ترابی مالک مرسدس لورینسر مورد نظر که وقت و خودروی‌شان را برای بررسی در اختیار ما قرار دادند تشکر می‌کنیم. ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید بنزی با ظاهر غلط انداز
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو