روزنامه «دنیای خودرو» بررسی کرد

خودروها چگونه ستاره‌دار می‌شوند

کیدر این طرح از نمره منفی400تا 500، یک ستاره، از نمره منفی 300 تا 400، دو ستاره، از نمره منفی 200-300، 3 ستاره، از نمره منفی 100-200، 4 ستاره و از نمره منفی 0تا100، 5 ستاره  به خودروها تعلق می‌گیرد.

کد : 1307
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 دي 1394
print
نظرات : 0
خودروها چگونه ستاره‌دار می‌شوند

روزنامه دنیای خودرو-فرشید قاجار:بحث بازرسی کیفی خودرو  به تازگی با تغییراتی روبه‌رو شده است، بدین معنی که به‌جای ارائه نمره منفی به خودروها، ستاره جایگزین می‌شود و کیفیت خودروهای داخلی با ستاره‌هایشان با یکدیگر مقایسه خواهد شد. براساس گزارش منتشر شده توسط دفتر صنایع خودرویی و نیرو محرکه وزارت صنعت،معدن و تجارت، در رابطه با رده‌بندی کیفی خودروها، 23 مدل خودرو یک ستاره، 6 مدل خودرو دو ستاره و 6 مدل خودرو سه‌ستاره دریافت کردند. به عبارت دیگر 66 درصد خودروها یک ستاره، 17 درصد دو ستاره و 17 درصد هم سه ستاره‌ هستند. به گفته برخی کارشناسان این صنعت، تغییر در روند ارزیابی کیفی خودرو کار مناسبی نبود و باید با هماهنگی خودروسازان این کار صورت می‌گرفت. نکته جالب‌توجه در این گزارش این است که هیچ خودرویی چهار و یا حتی پنج ستاره دریافت نکرده‌اند. 
 اما اینکه خودروها را بر چه اساسی ستاره‌دار و بر چه اساسی کیفیت آنها را بررسی می‌کنند، روزنامه «دنیای خودرو» این موضوع را بررسی کرده است.
با پیگیری‌های صورت‌گرفته این ستاره‌ها از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران « ISQI » ارائه شده است. براساس وظیفه‌ای که وزارت صنعت،معدن و تجارت بر‌عهده این سازمان گذاشته است، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، خودروها را براساس معیارهای تعیین‌شده امتیازدهی و آنها را ستاره‌بندی می‌کند.
این در حالی است که به صورت کلی خودرو قسمت‌های مختلف و کلاس‌های گوناگونی دارد. کلاس یک، دو و سه. برای مثال سیستم فرمان، تعلیق و ترمز و قسمت‌های دیگر خودرو مانند در موتور و صندوق، در کلاس یک قرار دارند. اگر فرورفتگی روی در موتور و صندوق دیده شوند، به چشم می‌آید اما اگر روی سقف خودرو باشد ممکن است دیده نشود.
طبق بررسی‌های روزنامه «دنیای خودرو» طبقه‌بندی خودرو به این صورت است که اجزای تشکیل‌دهنده خودرو به 25 بخش تقسیم می‌شوند و به این بخش‌ها امتیاز می‌دهند. برای مثال 3 امتیاز در نظر می‌گیرند. اگر در یک دستگاه لرزش خودرو موجود باشد تا توانایی بررسی قسمت‌های مختلف خودرو را داشته باشد، نمره دارد. به این معنی که اگر لرزشی در خودرو حس و باعث نارضایتی شود، دو نمره منفی می‌گیرد، اگر لرزش حس شود به صورتی که به نمایندگی مراجعه کنند و درخواست گارانتی داشته باشند، نمره منفی متفاوت و بیشتری خواهد داشت. مجموع این امتیاز‌ها، مشکلاتی است که نباید در خودرو وجود داشته باشد و بهترین حالت این است که امتیازها صفر باشد. 
 از سوی دیگر در کارخانه‌های مختلف، امتیازهای هر خودو متفاوت است. برای مثال رنو 24 بخش ارست. در بخش‌های مختلف، خودرو را امتیازبندی می‌کنند و مجموع نمره‌ها را حساب می‌کنند. بعضی ایرادها 25 امتیاز دارد. برای مثال ایراد در سیستم ترمز و یا در کنترل خودرو 25 امتیاز منفی دارد. البته این‌گونه ایرادها، ایرادهای جدی هستند و قابل بررسی نیست. قطعا این مشکلات باید برطرف شود. تمام این ایرادها جمع شده و مجموع این‌ها نمره منفی می‌شود. 
از دیگر سو این مسائل برای عموم قابل فهم نیست، علت ستاره‌دادن به خودروها این است که نمره منفی‌ها را کم کنند. این طرح بدین منظور اجرا می‌شود تا نمره منفی داده‌شده به خودروها  به ستاره تبدیل شود. به بیان دیگر اگر نمره منفی زیاد باشد، ستاره‌ها کم و اگر نمره منفی کم باشد، ستاره خودرو بیشتر و عیب خودرو کمتر است. نمره منفی خودروها با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال اگر یک خودرو 2 ستاره دارد، دلیل بر این نیست که خودروی دیگری هم که دو ستاره دارد، نمره منفی یکسانی داشته باشد. براساس این طرح خودروها دربازه‌هایی تقسیم‌بندی شده‌اند. این تقسیم‌بندی به این صورت است که از نمره منفی400تا 500، یک ستاره، از نمره منفی 300 تا 400، دو ستاره، از نمره منفی 200-300، 3 ستاره، از نمره منفی 100-200، 4 ستاره و از نمره منفی 0تا100، 5 ستاره  به خودروها تعلق می‌گیرد.
با توجه به خبری که اعلام شد مبنی‌بر این که ستاره جایگزین نمره منفی شده است، باید گفت بررسی شرکت ISQI مستقل از  بررسی شرکت‌های خودروسازی خواهد بود. به عبارت دیگر ملاک عمل تعیین سطح کیفی خودروها در یک استاندارد دوگانه تعیین می‌شود. خودروسازان استانداردهای خود را دارند و شرکت ISQI  نیز ملاک‌های خود را خواهد داشت.
کلیت موضوع این است که خودرو را طبقه‌بندی می‌کنند و در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌دهند. برای مثال آسیب رنگی در قسمت چرخ خودرو نمره منفی بسیار پایینی به خود اختصاص می‌دهد و آسیب رنگی در بدنه خودرو نمره منفی بیشتری دارد. 


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید خودروها چگونه ستاره‌دار می‌شوند
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو