دبیرکل همایش بین‌المللی صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای خودرو»؛

خودروسازان آمریکایی در انتظار اجرایی شدن برجام

دبیرکل سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران گفت: «خودروسازان آمریکایی در انتظار اجرایی شدن برجام و لغو رسمی تحریم‌ها هستند تا بتوانند در همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران در اسفندماه شرکت کنند.»

کد : 1335
تاریخ انتشار : شنبه 26 دي 1394
print
نظرات : 0
خودروسازان آمریکایی در انتظار اجرایی شدن برجام

روزنامه دنیای خودرو-سارا غضنفری:دبیرکل سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران گفت: «خودروسازان آمریکایی در انتظار اجرایی شدن برجام و لغو رسمی تحریم‌ها هستند تا بتوانند در همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران در اسفندماه شرکت کنند.» این گفته باز این جرقه را زد که حتما امریکایی‌ها بعد از اجرای  برجام احتمالا مهمان جاده‌مخصوص خواهند شد. ساسان قربانی  اظهار کرد: «در حال حاضر که چند روزی تا اجرایی شدن برجام باقی مانده است، میزان استقبال شرکت‌های بزرگ قطعه‌سازی و خودروسازی جهان برای حضور در ایران افزایش یافته است.» قربانی، با بیان این‌که پیش‌بینی می‌کنیم با اعلام رسمی لغو تحریم‌ها، شاهد سیل درخواست‌ها برای حضور در همایش بین‌المللی صنعت خودرو باشیم، خاطرنشان کرد: «در این زمینه خودروسازان آمریکایی نیز در انتظار اجرایی شدن برجام هستند تا بتوانند در این همایش شرکت کنند.» دبیرکل سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران ادامه داد: «فکر می‌کنیم با لغو تحریم‌ها، نمایندگان سه خودروساز آمریکایی جنرال موتورز، کرایسلر و فورد در همایش صنعت خودروی ایران شرکت کنند و ما نیز در چارچوب ضوابط و مقررات از حضور این شرکت‌ها استقبال خواهیم کرد.»
اما هنوز بین خود کارشناسان و نمایندگان مجلس هم بر سر این که تناقضاتی وجود دارد. حسین گروسی، نماینده کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» درباره حضور امریکایی‌ها در صنعت خودروی ایران می‌گوید: «ورود کالاهای آمریکایی تا زمانی‌که رفتار آمریکایی‌ها تغییر نکند، قطعا وارد نخواهد شد البته از دیگر کشورهای اروپایی کالا و خودرو وارد می‌کنیم ولی از آمریکا فعلا خیر، این اتفاق نخواهد افتاد. اصلا واردات کالای خارجی و خودروی خارجی قانون ضوابط خاص خودش را دارد.» این نماینده مجلس درباره این‌که با چنین تفاسیری درباره واردات خودروی خارجی به‌خصوص خودروی امریکایی آیا لغو برجام تاثیری خواهد گذاشت یا خیر؟ می‌گوید: «لغو تحریم‌ها تاثیرگذار خواهد بود ولی به شرط این‌که ما تولید داخلی‌مان را قوی کنیم. مواد اولیه و ماشین‌آلات به جای واردات خودرو جایگزین شود و این اقدام خود کمک بزرگی  برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی است.»

آمریکایی‌ها برای سرمایه‌گذاری بیایند
از دیگر سو، ساسان قربانی، دبیرکل سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران گفت: «خودروسازان آمریکایی در انتظار اجرایی شدن برجام و لغو رسمی تحریم‌ها هستند تا بتوانند در همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران در اسفند ماه شرکت کنند.» 
دبیر انجمن قطعه‌سازان و دبیرکل این همایش در پاسخ به سوال «دنیای خودرو» درباره این‌که اگر خودروسازان آمریکایی به ایران بیایند، قرار است وارد مذاکره خاصی بشویم، گفت: «این کنفرانس در واقع یک اطلاع‌رسانی است، در واقع سیاست‌های دولت را درخصوص همکاری‌های مشترک و برنامه‌های صنعت خودرو را مطرح می‌کند و البته بعضی از شرکت‌ها مستقیما برای تداوم مذاکراتی که از قبل شروع کرده‌اند، شاید قرار داد هم امضا کنند، اما در مورد امریکایی‌ها هم این اولین فرصت‌شان بعد از سال‌ها و شاید بعد از انقلاب است و می‌شود گفت می‌خواهند با رویکرد سرمایه‌گذاری مشترک وارد این کنفرانس بشوند و مشخص شود که چه اتفاقی می‌افتد. در چارچوب ضوابط کشور ما محدودیتی نداریم و اگر بخواهند مذاکره کنند و حتی بسترسازی برای روابط مشترک داشته باشند، هیچ محدودیتی تعریف نشده است؛ در صورتی که چارچوب‌ها و اصولی که تعریف شده را رعایت بکنند؛ حضور آنها در این کنفرانس شاید اولین حضور جدی و فعال در صنعت خودروی بعد از انقلاب باشد.» 
همچنین لیست کالاهای ممنوع‌الورود از امریکا که اعلام شده است و  وسیله نقلیه هم جزوش بود، اما آقای تاج، مشاور وزیر صنعت اعلام کردند منعی برای ورود خودروهای امریکایی وجود ندارد، این تناقض به چه صورت است آیا ورود خودروی امریکایی ممنوع است یا خیر؟
قربانی، در پاسخ به این سوال گفت: «اصلا محدودیتی بعد از لغو تحریم‌ها وجود ندارد، یعنی جایی اعلام نشده است که خودروی امریکایی نمی‌تواند وارد ایران شود. در چارچوب قوانین هیچ منعی برای همکاری با شرکت‌های امریکایی نیست، قوانین هم جای مشخصی را محدود نکرده است. در واقع جهموری اسلامی ایران چارچوبی را برای همکاری بین‌المللی تعریف کرده است. ما می‌گوییم طبق آن چارچوب هرکس می‌‌خواهد به ایران بیاید و کار کند باید قوانین را رعایت کند؛ در آن چارچوب به ما گفته نشده مثلا این شرکت‌ها امریکایی، انگلیسی، چینی یا آلمانی باشند؛ در نتیجه اگر آن ضوابط رعایت شود اینها می‌توانند بیایند. فقط دولت گفته است برای همکاری‌های آینده شرکت‌های خارجی باید بیایند و در ایران سرمایه‌گذاری بکنند، نه این‌که صرفا بازارمان را در اختیارشان قرار بدهیم. یعنی اگر هدف‌شان صرفا صادرات خودرو به ایران باشد بدون شک منع خواهند شد. ولی اگر برنامه‌یشان این باشد که بیایند مشارکت کنند، تولید را در ایران انجام بدهند و بخش عمده قطعات در ایران تولید شود، نه‌تنها در چارچوب ضوابط در واقع بستر‌سازی برای این کار را انجام می‌دهیم بلکه آن‌ها را تشویق هم می‌کنیم، در اصل سیاست دولت هم همین است.» ساسان قربانی، همچنین تاکید کرد: «شرکت‌های امریکایی چون پیشینه‌ای در ایران داشتند و مردم هم از کیفیت محصولات امریکایی در گذشته بسیار راضی بودند، البته نه‌فقط در بخش خودرو بلکه سایر محصولات امریکایی که شامل ابزار و غیره می‌شد، در واقع این کشور صاحب تکنولوژی اول دنیاست، پس تردیدی وجود ندارد که بخواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند و یکی از تازه‌‌واردان قوی در بازار رقابت صنعت خودرو می‌توانند باشند. اصرار دولتمردان و مسئولین تصمیم‌گیر و قوانینی که وضع شده بر این مبناست کشورهایی که وارد می‌شوند برای سرمایه‌گذاری بیایند چون در گذشته کشورها و شرکت‌هایی که در ایران سرمایه‌گذاری نداشتند در کوچک‌ترین اتفاق و تحریمی که رخ داد به‌راحتی رفتند چون قراردادی داشتند و آن را متوقف کردند ولی شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری کرده بودند نرفتند و باقی ماندند و به لحاظ قانونی هم امتیازاتی گرفتند. این سیاستی است که در وهله اول به نفع ماست که منابع مالی وارد شود و این شرکت‌ها با دانش فنی و تکنولوژی وارد همکاری بشوند، البته ما بازار را در اختیارشان نمی‌گذاریم تا برای سرمایه‌گذاری بیایند و آمریکا و غیرآمریکایی هم فرقی نمی‌کند.»


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
andموافق
یک مخالف
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید خودروسازان آمریکایی در انتظار اجرایی شدن برجام
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو