نخستین تفاهم‌ در پساتحریم

ایران‌خودرو با بنز استارت خورد

هفت مدیر ارشد شرکت دایملر بنز با هواپیمای اختصاصی به تهران آمدند و با ایران‌خودرو تفاهم‌نامه امضا کردند و رفتند.

کد : 1382
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 دي 1394
print
نظرات : 0
ایران‌خودرو با بنز استارت خورد

روزنامه دنیای خودرو-علی طجوزی : هفت مرد آلمانی از هواپیمای اختصاصی پیاده می‌شوند. آنها مدیران بلندپایه شرکت دایملر هستند که به‌عنوان نخستین هیات خارجی بعد از لغو تحریم‌ها پا به ایران می‌گذارند؛ آن‌هم با یک خط هوایی اختصاصی و نه به مقصد فرودگاه امام‌خمینی(ره) بلکه مستقیم در قلب پایتخت ایران.
دکتر فرانک رینتجس، مدیر ارشد جهانی بخش قوای محرکه و تولید مرسدس‌بنز، استفان باخنر، مدیر کامیون‌های مرسدس‌بنز، اکهارت فون‌کلایدن، معاون امور‌ خارجی دایملر و بالاخره دکتر ولفگانگ برنهارد، عضو هیات‌مدیره یادشده هستند که میدان آزادی تهران را به قصد بازدید از گروه صنعتی ایران‌خودرو دور زدند.
وقتی خودروهای تشریفات جاده ‌مخصوص تهران- کرج را برای رسیدن به ایران‌خودرو طی می‌کنند، شاید مدیرعامل این شرکت به‌عنوان میزبان خوشحال است که فردای آن روز از جمله کسانی خواهد بود که پای نخستین تفاهم‌نامه با خارجی‌ها را بعد از آغاز برجام امضا می‌کند.
 هاشم یکه‌زراع خوب می‌داند اگرچه بسیاری از شرکت‌های خارجی در حوزه‌های مختلف وعده‌های سرمایه‌گذاری مشترک را بعد از لغو تحریم‌ها به ایرانی‌ها داده‌اند، اما هنوز عملا خبری از هیچ‌کدام آنها نیست.
 پس این میزبانی را به فال نیک می‌گیرد و با ورود هیات آلمانی، اولین تفاهم‌نامه بعد از آغاز برجام به نام ایران‌خودرو در تاریخ ایران ثبت می‌شود.
تفاهم همه جانبه‌ای میان  ایران خودرو و مرسدس‌بنز . آری! ایران خودرو و مرسدس‌بنز  فردای لغو تحریم‌ها قرار می‌گذارند تا دو شركت مشترك ایجاد كنند .
گروه صنعتی ایران خودرو و شركت دایملر، مالك چندین شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس-آام‌گ و اسمارت با امضای یك تفاهم‌نامه، همكاری استراتژیك خود را برای ایجاد دو شركت مشترك آغاز كردند.
دایملر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران‌خودرو كه بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه به‌شمار می‌آید، قصد دارند با تاسیس دو شركت مشترك، از مزیت‌های نسبی یكدیگر استفاده كرده و ضمن تحكیم جایگاه خود، یك قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه را ایجاد كنند.
این تفاهم‌نامه مشترك توسط مهندس هاشم یكه‌زارع،‌ مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و دكتر ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره شركت دایملر با حضور جمعی از مدیران ارشد دو خودروساز بزرگ در شركت ایران خودرو به امضا رسید.
مهندس یكه‌زارع، در این نشست مشترك گفت: «گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همكاری‌های بین‌المللی خود، رویكردی كاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه‌گذاری مشترك طرف مقابل تاكید دارد.»
وی با بیان اینكه سرمشق گروه صنعتی ایران خودرو در همكاری‌های جدید، حفظ و ارتقای منافع ملی است، افزود: «دایملر و شركت بنز سابقه قابل اعتنا و اتكایی در همكاری با گروه صنعتی ایران خودرو داشته‌اند كه این امر می‌تواند در مسیر پیش روی این دو خودروساز راهگشا باشد.
دكتر ولفگانگ برنارد، عضو هیات‌مدیره دایملر آ. گ. نیز اظهار كرد: محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، ما در حال برنامه‌ریزی برای از سرگیری سریع کسب‌و‌کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم نامه با شریک تجاری مان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب‌و‌کار است.
براساس این گزارش دایملر و ایران خودرو پس از امضای این تفاهم‌نامه در یك بیانیه مشترك اهداف و برنامه‌های خود برای از سرگیری همكاری‌ها را تشریح كردند.
در این بیانیه آمده است: «ایران‌خودرو‌دیزل یکی از شرکت‌های تابعه گروه صنعتی ایران‌خودرو، بزرگترین تولیدکننده خودرو در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) است که بیش از 50 درصد سهم بازار را در ایران داشته و بیش از نیم قرن است که با دایملر همکاری دارد.»
«سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید منطقه‌ای کامیون‌های مرسدس‌بنز و قطعات قوای محرکه»، «تاسیس شرکت مشترك فروش کامیون‌های مرسدس‌بنز و قطعات آنها در ایران» و همچنین خرید بخشی از سهام شرکت محور خودرو در كنار ایدم توسط دایملر از جمله مواردی به شمار می‌رود كه در این تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفته است. علاوه بر این، دو طرف درصدد هستند سرمایه‌گذاری مشترکی برای فروش وسایل نقلیه تجاری و باری مرسدس داشته باشند. ضمن اینكه دایملر اعلام كرده برای تحقق این برنامه‌ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال 2016 ایجاد می‌كند.
شاید این اولین‌بار است که یک شرکت تروپایی در خاک ایران سرمایه‌گذاری صنعتی می‌کند تا هم محصولات روز جهان را در کشور بسازند و هم پل صادراتی منطقه خاورمیانه شوند. این اتفاق از آن جهت حائز اهمیت است که با سرمایه‌گذاری مستقیم دایملر و مرسدس‌بنز در خاک ایران شاید یک اتفاق تلخی همچون ترک پژو از ایران تحت‌فشارهای سیاسی رخ ندهد.

تقاضای بسیار بالا در بازار کامیون ایران

همچنین شركت دایملر طی بیانیه‌ای به پتانسیل‌های بازار و صنعت خودرو ایران اشاره كرده است. در بیانیه دایملر آمده است: «ایران در پی سال‌های متمادی تحریم و تقاضای بالا در بخش حمل و نقل، پتانسیل خوبی برای رشد در این بخش داشته و فرصت‌های زیادی را به دایملر نوید می‌دهد. ایران باوجود تحریم‌های اقتصادی یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای ملی در خاورمیانه، با تولید ناخالص ملی 415 میلیارد دلار آمریکا در سال 2014 بود. صنایع ایران تقریبا نیمی از اقتصاد ملی ایران را به دوش می‌کشند.»

فروش و خدمات پس از فروش
خودروساز آلمانی برای حوزه فروش و خدمات پس از فروش هم برنامه ریزی‌هایی انجام داده و اعلام كرده است: «دایملر با امضای سند همکاری، در حال شروع فرآیندی برای ورود مجدد و فراگیر به بازار ایران است.  نخستین کامیون‌های مرسدس‌بنز با نام‌های آکتروس (Actros) و آکسور (Axor) را می‌توان پیش از پایان سال در ایران تولید و عرضه کرد. دایملر در تلاش است تا جای پای خود را در بازار محلی ایران محکم‌تر کند به همین منظور هدف تجدید همکاری با شرکت ایدم در عرصه موتور و سرمایه‌گذاری مشترک در فروش را دنبال می‌کند. افزون بر این، دایملر قصد دارد تا در قالب یک سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه فروش، تمام فعالیت‌های فروش و خدمات پس از فروش در ایران را حرفه‌ای کند. همچنین دایملر قصد دارد تا دفتر خود را در تهران افتتاح کند. با این اقدامات و تعهدات شرکت دایملر خود را به توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران متعهد کرده است.»
همچنین دو طرف تصمیم گرفتند ضمن اصلاح ساختار شركت خدمات پس از فروش گواه نسبت به واگذاری این شركت به شركت مشترك ایران خودرو و بنز اقدام كنند.
گفتنی است، جمعی از مدیران ارشد مرسدس‌بنز از سالن‌ها و خطوط تولید ایران‌خودرو‌دیزل و ایران‌خودرو بازدید و پس از انجام مذاكرات، تفاهم‌نامه مشترك همكاری با گروه صنعتی ایران‌خودرو را نیز امضا كردند.


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید ایران‌خودرو با بنز استارت خورد
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو