باریک ترین و کاربردی ترین خودروها برای آتش نشانان کدامند؟

موتورATV به جای تویوتا در ایستگاه آتش‌نشانی

آتش‌نشانان به‌ واسطه استفاده از این موتور سریع‌‌تر و راحت‌‌تر حرکت می‌کنند اما باید در نظر داشت که تجهیزات کمتری را با خود می‌برند و زمان رسیدن به محل تاثیرگذاری لازم را ندارند.

کد : 1396
تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 بهمن 1394
print
نظرات : 0
موتورATV به جای تویوتا در ایستگاه آتش‌نشانی

روزنامه دنیای خودرو-پگاه طوسی : سازمان آتش‌نشانی تهران قصد دارد، براساس نیاز منطقه 12 تهران دو ایستگاه سیار در این منطقه راه‌اندازی کند. جانمایی این ایستگاه‌های کوچک در حال انجام است. این ایستگاه‌ها مانند مغازه یا حجره‌ها در یکی از محورهای بازار مستقر خواهند شد تا آتش‌نشانان در آنجا حضور دائمی داشته باشند. هدف از احداث این ایستگاه‌های آتش‌نشانی حضور به‌موقع در محورهای باریک با عرض یک تا دومتر است. چراکه در صورت وقوع حریق در معبرهای باریک بازار تهران، ورود خودروهای آتش‌نشانی در این محدوده به هیچ عنوان ممکن نیست. در این بافت تنگاتنگ آبرسانی و اطفای حریق بزرگ‌ترین مشکل آتش‌نشانان است. به‌همین منظور سازمان آتش‌نشانی به دنبال باریک‌ترین و کاربردی‌ترین خودرو است. موتورهای چهار چرخ یاATVیکی از گزینه‌هایی است که در کنار تویوتاهای استیشن و تجهیز شده، مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته است. 

کدام وسیله نقلیه مناسب‌‌تر است
در تمام دنیا از موتورهای چهارچرخ در جای مناسب خود استفاده می‌شود. مثلا کوهستان‌ها، باتلاق‌ها، لجنزارها یا در مناطق برفی که از انواع دیگر که چرخ شنی دارد، استفاده می‌شود. این موتورها در اصل از وسایل امداد و نجات هستند و نه اطفای حریق، اما شاید بتوان از آن در محدوده بازار استفاده کرد. این تصمیم در حال مطالعه و بررسی است. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو» گفت: موتورهای چهارچرخ یا ATV در کل دنیا برای امدادرسانی استفاده می‌شود. نحوه طراحی این موتورها به گونه‌ای است که تردد در کوهستان و تپه‌ها را آسان می‌کند. در ایران نیز بیش از چهار سال است که پنج دستگاه موتور ATV در ایستگاه‌های کوهستانی مانند توچال استفاده می‌شود. این موتورها در کوهستان قدرت خوبی دارد و در سربالایی و سراشیبی کوهستان بسیار مناسب است. اخیرا استفاده از موتورها در ایستگاه‌های آتش‌نشانی محدوده بازار مطرح شد، چراکه موتورها کوچک و سریع بوده و برای رفت و آمد در خیابان‌های باریک این منطقه مناسب هستند. این موضوع هنوز در حال مطالعه و بررسی است و تصمیم قطعی اتخاذ نشده است. موتورهای ATV هرچند کوچک و سریع هستند و به راحتی می‌توانند در معابر کوچک و سخت آتش‌نشانان را جابه‌جا کنند، اما جایگزین خودرو نمی‌شوند. اگر دو آتش‌نشان سوار این موتورها شوند، دیگر نمی‌توانند تجهیزات را حمل کنند. درحال حاضر در ایستگاه‌های بازار از تویوتاهای استیشن استفاده می‌شود، زیرا کم‌عرض هستند و روی آنها منبع و پمپ‌آب با سرلوله‌های مخصوص نصب شده است. درواقع روی تویوتاها اتاقکی نصب می‌شود که سه آتش‌نشان می‌توانند روی آن بنشینند. این موضوع بسیار مهم است، زیرا در محدوده بازار شاهد آتش سوزی‌های بسیاری هستیم. بنابراین تویوتاها کاربری بیشتری دارند و می‌توانند تجهیزات بیشتری حمل کنند و فقط کمی از موتورها بزرگ‌تر هستند. اخیرا چند دستگاه تویوتا خریداری شده که بدون اتاق پشت است. تعدادی از آنها تا الان تجهیز شده‌اند و در ایستگاه‌های بازار استفاده می‌شوند. چند دستگاه دیگر نیز در حال تجهیز هستند و به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
به گفته او در مناطق کوهستانی که برف و رودخانه وجود دارد، مشکلی برای آبرسانی و اطفای حریق نیست. در کوهستان‌ها بیشتر حوادث، غیر از آتش‌سوزی است. اما در محدوده بازار مهم‌ترین خواسته آتش‌نشانان وسیله‌ای است که قابلیت اطفای حریق را داشته باشد به‌همین دلیل بسیار سخت است که از موتورهای چهارچرخ برای حمل منبع آب استفاده کرد. در این صورت منبع آب بسیار کوچک خواهد بود و تنها یک نفر می‌تواند به محل حادثه اعزام شود و کارایی لازم را نخواهد داشت. اما سرعت و قدرت مانور موتورها بالاست و دسترسی به محل حادثه را سرعت می‌دهد.
 

نحوه استفاده در عمر موتور تاثیرگذار است 
موتورها از یک شرکت داخلی خریداری می‌شوند اما قطعات‌شان چینی، باکیفیت و درجه عالی است. طول عمر موتورهای ATV ارتباط مستقیم با نحوه استفاده از آنها دارد. ملکی درباره طول عمر موتورهای چهار چرخ اظهار کرد: چند سال است که از این موتورها در تپه‌ها، سنگلاخ‌ها با فشار کاری سخت استفاده می‌شود. در این چند سال آتش‌نشانان از کارایی موتورها رضایت داشته‌اند. طبیعی است که اگر موتورها در جاده و آسفالت استفاده شود عمر بیشتری خواهد داشت. میزان و شرایط استفاده و رسیدگی، از مواردی هستند که در استهلاک و طول عمر موتورها تاثیر بسیاری دارند. در حوادث کوهستانی سرعت عمل و رسیدگی بسیار اهمیت دارد و آتش‌نشانان امدادگر باید وسایل کمک‌های اولیه مانند تجهیزات آتل‌بندی، برانکارد و کیت لوازم بهداشتی را با خود حمل کنند. خاموش‌کننده‌های کوچک نیز با موتورها حمل می‌شود، تا آتش‌نشان بتواند در مسیر خود آتش‌سوزی‌های کوچک را خاموش کند. آتش‌نشانان به‌جز برانکارد و خاموش کننده، سایر وسایل را در کیف و کوله پشتی خود می‌گذارند و سوار موتور می‌شوند. چراکه حمل وسایل در کوله پشتی بر طول و عرض، سرعت و قدرت موتور تاثیر داشته و ترجیح داده می‌شود.

کارایی اولویت در انتخاب است
طول و عرض موتورها از یک ماشین کمتر است. آتش‌نشانان به‌واسطه استفاده از این موتور سریع‌‌تر و راحت‌‌تر حرکت می‌کنند اما باید در نظر داشت که تجهیزات کمتری را با خود می‌برند و زمان رسیدن به محل تاثیرگذاری لازم را ندارند. در حال حاضر طبق بررسی‌های سازمان آتش‌نشانی تویوتاها کاربری بیشتری داشته و مناسب‌تر هستند. زیرا آب، تجهیزات و نفرات بیشتری را با خود حمل می‌کنند و برای حوادث حریق مناسب‌تر هستند. این در حالی است که ابعاد آن از موتورها کمی بزرگ‌تر است اما مزایای بیشتری دارند. جلال ملکی با اشاره به اینکه استفاده از تویوتاها در محدوده بازار بهتر و مناسب‌تر تشخیص داده شده است، عنوان کرد: در انتخاب وسایل نقلیه مناسب، قیمت مهم است اما اولویت نیست. کاربری و کیفیت اولویت اصلی برای آتش‌نشانان است. شاید تویوتا قیمت بالاتری نسبت به موتورهای چهارچرخ داشته باشد، اما در صورتی که کاربری بهتری داشته باشد، حتما انتخاب می‌شود. اگر در حوادث از وسیله‌ای استفاده شود که کاربری نداشته باشد بدون‌شک خریداری آن بی‌فایده است. هر سازمانی ردیف بودجه مشخصی دارد و طبق آن می‌تواند خرید کند. سازمان نمی‌تواند بیشتر و خارج از بودجه مشخص‌شده، تجهیزات تامین کند. در این شرایط ترجیح می‌دهیم وسایلی را تهیه کنیم که کاربری بهتر و بیشتری داشته باشند. 


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید موتورATV به جای تویوتا در ایستگاه آتش‌نشانی
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو