گزارش روزنامه «دنیای خودرو» از خرید و فروش تجهیزات پلیسی خودروها

آژیر و چراغ گردان در بازار چند؟

لوازم، تجهیزات و لباس‌های پلیسی در بازار آزاد فروخته می‌شوند و اشخاصی به غیر از پلیس به راحتی می‌توانند این تجهیزات را خریداری کنند و هیچ منع قانونی برای خرید آن وجود ندارد. اما استفاده غیر مجاز از این وسایل ممنوع است.

کد : 1440
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 بهمن 1394
print
نظرات : 0
آژیر و چراغ گردان در بازار چند؟

روزنامه دنیای خودرو-پگاه طوسی : پلیس شدن آرزوی بسیاری از کودکان بوده، برخی بزرگ شدند و آرزویشان را عملی کردند. برخی فراموشش کردند و صاحب شغلی دیگر شدند و برخی دیگر، نه به آرزویشان رسیدند و نه آن را فراموش کردند. در عوض دست به کار شدند و بدون هیچ محدودیتی با خرید آژیر و چراغ گردان به قیمت 250 هزار تومان و نصب آن روی ماشین‌هایشان برای مدتی کوتاه به حسرت‌هایشان جامه عمل پوشاندند. البته برخی قصد اخاذی و کلاهبرداری داشتند و اینجاست که قانون برای متهمان بعد از انجام خلاف، جرائمی در نظر گرفته است. 

من یک سرهنگ با جذبه هستم
پژو نقره‌ای رنگش را روشن کرد. منتظر شد گرم شود. در این میان موهایش را با شانه کوچک پلاستیکی‌اش مرتب کرد و به یک طرف خواباند. یقیه‌اش را صاف کرد و دکمه بالایی را بست. در آینه به خودش نگاه می‌کرد. ژست می‌گرفت و بهترین حالت را برای جدی بودن، خندیدن یا ترحم کردن انتخاب می‌کرد. پاکت سیگار را که از شب گذشته روی داشبورد جا مانده بود برداشت و داخل کنسول گذاشت. ماشین که خوب گرم شد، از پارکینگ منزل‌اش بیرون آمد و نگاهی به کوچه و تردد آدم‌ها انداخت. گاز را فشرد و از محله دور شد. از کوچه‌ای به کوچه‌ای دیگر پیچید و اطرافش را کاملا بررسی کرد. جای خلوتی پیدا کرد. سریع و بدون آن که کسی متوجه شود آژیر گردان پلیس را روی سقف ماشین نصب کرد و دوباره در خیابان‌ها ویراژ داد. اما این بار حسی دیگر داشت. در شلوغی خیابان‌ها به کسی راه نمی‌داد. سرعتش را کمتر نمی‌کرد تا خودروی بغلی بپیچد. کاملا حواسش بود پشت چراغ قرمز قبل از خط عابر پیاده بایستد. سرش را به جلو می‌آورد و به تمام ماشین‌هایی که پشت خط ایستاده بودند نگاه می‌کرد. اگر خودرویی از خط گذشته بود، خوشحال می‌شد. بلندگو را برمی‌داشت، صدایش را صاف می‌کرد و می‌گفت: «راننده خودروی پراید، چرا روی خط عابر توقف کردی؟ برو عقب آقا، برو عقب.» جوان‌ترها که عشق سرعت داشتند و در اتوبان سبقت می‌گرفتند بهترین سوژه او بودند. پشت سرشان می‌رفت، آژیر گردان را روشن می‌کرد و در بلندگو فریاد می‌کشید: «206 مشکی بزن کنار، بزن کنار.» باورش می‌شد پلیس است. آژیرگردان و بلندگویش را دوست داشت، چراکه حس برتری به او می‌دادند. چند باری به دوستان صمیمی‌اش گفته بود: « مردم ساده با دیدن آژیر و بلندگو می‌ترسند. مخصوصا اگر خلافی هم مرتکب شده باشند. من هم یک جناب سرهنگ با جذبه‌ام.» اما بار آخر نمی‌دانست از چه کسی گواهینامه و کارت ماشین خواسته است، از وکیلی مسن و با تجربه که زنگ تفریح را برای او تمام کرد.

چراغ گردان سوپر لایت پلیس راهنمایی و رانندگی چند؟
هر زمان که اراده کنید همه چیز را می‌توانید بخرید. از شیرمرغ تا جان آدمیزاد اصطلاحی است که اشاره مستقیم به محله حسن‌آباد و خیابان گمرک دارد. انواع ضبط، باند، ریکوردر، سیستم‌های شنود و جاسوسی، شوکر، گاز فلفل، دوربین، چراغ قوه، بلندگو، میکروفن، بی‌سیم، چراغ گردان و آژیر، لباس نظامی و انتظامی و هر چیزی که ممکن است به ذهن شما خطور کند، در خیابان گمرک به فروش می‌رسد و هرچند همه قیمت‌ها در یک‌رده است، اما برخی بالاتر از آن هستند که فکرش را کنید. اجناسی که چینی هستند یا آمریکایی یا ایرانی، هر کدام قیمت خاص خود را دارند. از سوی دیگر شرکت‌های تولیدکننده داخلی هستند که علاوه بر قیمت مناسب‌‌تر، خدمات یک ساله پس از فروش نیز ارائه می‌کنند. تولیدکنندگان داخلی مانند بازار آزاد فروشنده هستند و برای فروش، به دنبال کارت شناسایی یا علت خرید نیستند. کارشناس فروش یکی از این شرکت‌ها در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو» عنوان کرد: «برای خرید نیاز به معرفی‌نامه و مجوز نیست و تمام محصولات تکی به عموم فروخته می‌شود. چراغ‌گردان مدل آذرخش زنون ال‌ای‌دی کوچک مگنتی 205 تا 210 هزار تومان، پیچی 185 تا 190 هزار تومان و آذرخش مگنتی دوگردان 120 تا 130 هزار تومان و پیچی 100 تا 110 هزار تومان است. چراغ گردان‌های سوپرلایت ال‌ای‌دی بدون بلندگو 650 هزار تومان و با بلندگو 850 هزار تومان است که باید در کنار آن حتما آژیر و آمپلی‌فایر به قیمت 190 هزار تومان خریداری کنید.  به گفته او چراغ مگنتی با آژیر در بازار وجود دارد که ساخت کشور چین و حدود 250 هزار تومان قیمت دارد.»

خرید برای همه، استفاده مختص به پلیس
لوازم، تجهیزات و لباس‌های پلیسی در بازار آزاد فروخته می‌شوند و اشخاصی به غیر از پلیس به راحتی می‌توانند این تجهیزات را خریداری کنند و هیچ منع قانونی برای خرید آن وجود ندارد. اما استفاده غیر مجاز از این وسایل ممنوع است. خرید و فروش در انحصار پلیس نیست اما استفاده آن در انحصار پلیس است. زیرا در قانون ذکر نشده خرید و فروش وسایل و تجهیزات پلیسی در انحصار پلیس است. این موارد از خلأهای قانونی است که در قانون پیش‌بینی نشده است. سیدمحسن میربهرسی، رئیس بازنشسته مرکز فرماندهی کنترل راهور ناجا، درباره نحوه تامین تجهیزات پلیسی توسط نیروی انتظامی در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو» تشریح کرد: «معاونت پشتیبانی و لجستیکی در نیروی انتظامی وجود دارد که بر اساس سفارش خود اعلام نیاز می‌کنند و شرکت‌های مختلف با شرایط متفاوت اعلام همکاری می‌کنند. همچنین بخشی از خریدها مربوط به خسارات نیروهای پلیس می‌شود. یعنی اگر یکی از ماموران نیروی انتظامی با سهل انگاری خود به خودرو یا تجهیزات پلیس آسیب برساند، موظف است قطعه آسیب دیده را از بازار تهیه کند. بنابراین موارد استفاده و خرید این قطعات توسط ماموران نیروی انتظامی بسیار زیاد است و نمی‌توان بر تمام خرید و فروش‌ها نظارت کرد. در طول سال هزاران مورد خرید و فروش انجام می‌شود، شاید درصد کمی از خریدها توسط متخلفان و برای سوءاستفاده باشد.
به گفته وی نمی‌توان بر فروش نظارت یا از خریداران کارت شناسایی درخواست کرد. زیرا اجرای آن بسیار دشوار است. چراکه برای تولیدکننده، میزان فروش اهمیت دارد و فرد خاطی می‌تواند با صحبت‌ها و بهانه‌های مختلف آنچه می‌خواهد تهیه کند. این مکانیزم بسیار دشواری است، چراکه در قانون خلأ وجود دارد. مگر آن که برای تولیدکننده، نحوه عرضه، خریدار و سایر موارد قوانینی تهیه و تدوین شود. این قوانین برای اسلحه تعیین شده و هر کسی نمی‌تواند اقدام به خرید یا فروش اسلحه کند. در بازار اسلحه شکاری و نه نظامی، وجود دارد. شخصی می‌تواند اسلحه شکاری خریداری کند که مجوز داشته باشد. شخص اسلحه را خریداری می‌کند، اسلحه در فروشگاه می‌ماند، سپس برگه خرید را می‌برد و مجوز‌های لازم را اخذ می‌کند و بعد اسلحه را تحویل می‌گیرد. به طور کلی باید گفت در این موضوع خلأ قانونی وجود دارد. به دلیل آن که استفاده لوازم و تجهیزات پلیسی در انحصار پلیس است اما خرید و فروش در انحصار پلیس نیست. البته نمی‌توان راهکار را انحصاری کردن فروش برای پلیس دانست، زیرا پلیس وظایف دیگری دارد. اما می‌توان فروشگاه‌های مورد اعتماد پلیس را راه‌‌اندازی کرد. مثل فروشگاه سلاح که مورد تایید پلیس است و هر کس نمی‌تواند آن را راه‌‌اندازی کند. 

جریمه‌هایی که برای تخلف پرداخته می‌شود
جریمه متخلفان وابسته به جرم آنها متفاوت است. در واقع باید نوع اتهام مشخص و پس از آن جریمه مشخص شود. اگر استفاده از آلات غیرمجاز دولتی صرفا برای تفریح باشد، اتهام در همین نقطه متوقف می‌شود. اما اگر ایجاد مزاحمت و اخذ جریمه صورت گیرد اتهامات دیگری مثل ایجاد مزاحمت، تحصیل مال نامشروع و جعل عنوان در کنار استفاده غیرقانونی به عمد از آلات دولتی قرار می‌گیرند. جریمه تحصیل مال مشروع از سه ماه تا دو سال حبس یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده است. همچنین براساس ماده 555 قانون مجازات اسلامی هرکس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشکری و انتظامی که از نظر قانون مربوط به او نبوده است، دخالت دهد یا معرفی کند، به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. ایجاد مزاحمت برای بانوان شش ماه حبس و 74 ضربه شلاق و برای سایر افراد جریمه‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. 


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید آژیر و چراغ گردان در بازار چند؟
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو