بنزین سوزهای فرسوده پایتخت جایگزین می شوند!

ورود ۵۰ خودروی هیبرید و یورو۵ به ناوگان تاکسیرانی

هر تاکسی در سطح شهر تهران تقریبا ده ‌برابر یک خودروی شخصی پیمایش دارد و طبعا تولید آلایندگی آن نیز به همین اندازه خواهد بود.

کد : 1468
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 بهمن 1394
print
نظرات : 0
ورود ۵۰ خودروی هیبرید و یورو۵ به ناوگان تاکسیرانی

روزنامه دنیای خودرو-پگاه طوسی : بعد از ظهر یکشنبه، در ششمین روز از هفته هوای پاک، آیین رونمایی از ناوگان تاکسی‌های مدرن و پاک شرکت تازه‌تاسیس «آرین تاکسی» برگزار شد تا تلاش‌های سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران و بخش خصوصی برای ایجاد تحول در حوزه حمل‌و‌نقل درون‌شهری، نمود تازه‌ای داشته باشد. این مراسم با حضور مهندس تشکری‌هاشمی؛ معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهردار تهران، قناعتی؛ عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران، سردار حسینی؛ رئیس‌پلیس راهور تهران بزرگ و مهندس مظفر؛ مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت‌بر تاکسیرانی شهر تهران آغاز شد در حالی که مدیران و دست‌اندرکاران شرکت ایرتویا و نگین‌خودرو میزبانی مراسم را بر‌عهده داشتند. رونمایی از خودروهای مدرن با استاندارد آلایندگی یورو5 در شرایطی آغاز شد که چندین دستگاه از خودروهای تویوتا کمری هیبرید و رنو فلوئنس به رنگ زرد درخشان با پلاک تاکسی تهران در محوطه و نمایشگاه اصلی ایرتویا به‌معرض نمایش درآمده بود. در این مراسم از 50 دستگاه خودروی تویوتاكمری و رنو فلوئنس دارای سیستم سوخت هیبرید و پاك برای ورود به حوزه حمل‌و‌نقل عمومی رونمایی شد.

خوشامد به تاکسی‌های جدید
دکتر خطیبی؛ مدیرعامل شرکت آرین‌تاکسی درباره مسائل و چالش‌های روز تاکسیرانی در کشور و همچنین اهداف مهم شرکت تحت‌امرش برای حضور در سیستم تاکسیرانی صحبت کرد. وی کمک به ارتقای فرهنگ تاکسیرانی، پیاده‌سازی تکنولوژی و استفاده از ابزار مدرن در ناوگان، افزایش رضایت‌مندی مشتری، کاهش آلودگی هوا، اشتغا‌ل‌زایی و بهبود کسب‌و‌کار در این حوزه را به‌عنوان اهداف اصلی در رابطه با تاسیس این شرکت دانست. خطیبی افزود: «تاکسی‌های جدید همگی با جعبه‌دنده اتوماتیک و امکانات و تجهیزات الکترونیکی مدرن برای نظارت دقیق‌‌تر ارائه می‌شوند. همچنین رانندگان تاکسی‌ها نیز ملبس به لباس متحدالشکل خواهند بود. رانندگان تاکسی‌های جدید دوره‌های آموزشی را در دانشکده سازمان تاکسیرانی سپری کرده‌اند و در انتخاب آنها سختگیری لازم اعمال شده است. همچنین آنها به حداقل یک زبان خارجی آشنا هستند تا مسافران خارجی نیز از این خدمات بهره‌مند شوند.»

10 هزار خودروی هیبرید تا 3 سال آینده وارد تهران می‌شود
میثم مظفر؛ مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت‌بر تاکسیرانی شهر تهران در مراسم رونمایی از تاکسی‌های جدید به توجه جدی شهرداری تهران و عوامل دست‌اندرکار حوزه حمل‌و‌نقل شهری برای ایجاد تحول بنیادی در این حوزه تاکید کرد و گفت: «ورود 10 هزار خودروی هیبرید و مدرن در سه‌سال آینده برای شهر تهران پیش‌بینی شده است استاندارد آلایندگی یورو5 را دارند تحول بزرگی در شهر محسوب می‌شوند. وظیفه ماست که کارآمدی نظام را نشان دهیم و اثبات کنیم نظام جمهوری اسلامی به فکر مردم است.» مظفر در ادامه به موضوع آلودگی هوا به عنوان معضل همه کلان‌شهرها اشاره کرد و گفت: «خودروهایی که دارای تکنولوژی‌های جدید و به‌خصوص فناوری هیبرید هستند می‌توانند در زمینه کاهش آلایندگی تحول ایجاد کنند. امید است پس از ورود خودروهای مدرن به شهر، شاهد تغییر رفتار و فرهنگ تاکسیرانان و حتی مردم باشیم چراکه با تغییر و تحول کالبدی می‌توان به تغییر فرهنگی و رفتاری نیز امیدوار بود» 
وی با اعلام این خبر كه به زودی مركز «كال‌سنتر» تاكسیرانی تاسیس خواهد شد، بیان كرد: «با تولید و نصب برنامه نرم‌افزاری موبایلی در خودروهای مدرن و ویژه كه وارد ناوگان تاكسیرانی شده است، دسترسی شهروندان به این خودروها آسان می‌شود. با نصب این برنامه نظام ارزشیابی و نظارت‌بر عملكرد رانندگان و مدیریت تقاضای سفر نیز به درستی انجام می‌شود. بی‌شك ورود خودروهای هیبریدكاهش مصرف سوخت، كاهش آلودگی هوا و افزایش راندمان اقتصادی را برای تاكسیران به دنبال دارد.» 

کاهش آلودگی هوا
در این مراسم مهندس تشکری‌هاشمی با ارائه اعداد و ارقام معنی‌داری در حوزه آلودگی هوا و ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی توجه همه حاضران را به این نکته جلب کرد و گفت: «باتوجه به آن که در شهر تهران حدود 20 هزار تاکسی فرسوده وجود دارد، روزانه در مجموع 200 هزار کیلوگرم انواع گاز از طریق وسایل نقلیه عمومی وارد بدن می‌شود. آلودگی امروز شهر تهران عمدتا ذرات معلق زیر 2.5 میکرون هستند که مستقیما وارد خون می‌شوند و کسانی که در شهر تهران زندگی می‌کنند پس از آزمایش خون متوجه می‌شوند که غلظت خون دارند. 10 هزار خودروی فرسوده و 400 هزار خودروی دودزا در شهر تهران تردد می‌کنند که این خودروها سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند و منجر به ورود عوارضی از جمله ناراحتی، عصبانیت‌ و... می‌شوند.» 
وی در ادامه گفت: «هر تاکسی در سطح شهر تهران تقریبا ده‌برابر یک خودروی شخصی پیمایش دارد و طبعا تولید آلایندگی آن نیز به همین اندازه خواهد بود. در واقع اگر میزان تولید گازهای آلاینده هر تاکسی را در هشتاد‌هزار ضرب کنیم، متوجه می‌شویم که استفاده از خودروهای پاک در ناوگان حمل‌و‌نقل شهری چقدر اهمیت پیدا می‌کنند. لازم است از عوامل ورود تاکسی‌‌های جدید به ناوگان تشکر کنم چون در این زمینه پیش از آنکه یک وسیله‌نقلیه به خیابان‌ها اضافه شود در‌واقع یک ابزار کاهش آلودگی هوا به شهر اضافه شده، آلایندگی این خودروها در حدود یک سی‌و‌پنجم یک تاکسی فرسوده است.» تشکری ‌همچنین از لزوم استفاده از خودروهای جدید در سطح شهر به منظور کاهش فاصله طبقاتی گفت و این که خانواده‌های کم‌بضاعت نیز خواهند توانست هر از گاهی از خودروهای خوب و گران‌قیمت استفاده کنند.

خودروهایی در شأن مردم تهران
ابوالفضل قناعتی؛ عضو هیات‌رئیسه شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم آلودگی هوا را یكی از دغدغه‌های شهر تهران عنوان کرد و گفت: «باید برای خروج از این بحران ائتلافی به وجود آوریم. خوشبختانه در توسعه حمل‌ونقل عمومی، مترو و اتوبوس پیشرفت‌های خوبی داشتیم و تاکسیرانی در سال گذشته تبدیل ۴ هزار تاکسی فرسوده به تاکسی نو را در دستور کار قرار داد. امسال نیز با کمک دولت قرار است مجددا نوسازی تاکسی‌ها از اسفندماه آغاز شود. ورود خودروهای هیبرید و یورو۵ مدرن در تهران نیز اقدام ارزشمندی است؛ زیرا بر این باوریم باید خودروهایی در شأن مردم در سطح شهر تردد داشته باشند و به مرور زمان از تردد خودروهای پیکان و پراید فرسوده در شهر جلوگیری کنیم.»


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید ورود ۵۰ خودروی هیبرید و یورو۵ به ناوگان تاکسیرانی
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو