خیابان‌های اهواز از دریچه دوربین روزنامه «دنیای خودرو»

لوکس هایی با پلاک اروند

سفر ما به اهواز برای نمایشگاه خودروی این شهر در روزهای قبل، ما را بر این داشت تا گزارشی از فضای بیرونی نمایشگاه و خودروهای خاص تهیه کنیم و 10 خودروی کمیاب‌ این خیابان‌ها را که در مناطق دیگر به‌ندرت می‌توانیم می‌بینیم بررسی کنیم.

کد : 1520
تاریخ انتشار : يکشنبه 11 بهمن 1394
print
نظرات : 0
لوکس هایی با پلاک اروند

روزنامه دنیای خودرو-امیر شیرعلیوند : در خیابان‌های اهواز، می‌توان انواع خودروهای روز جهان را با پلاک منطقه آزاد دید و دلیلش همجواری با منطقه آزاد اروند است که چهره‌ای دیگر از خیابان‌های این استان را به نمایش می‌گذارد. سفر ما به اهواز برای نمایشگاه خودروی این شهر در روزهای قبل، ما را بر این داشت تا گزارشی از فضای بیرونی نمایشگاه و خودروهای خاص تهیه کنیم و 10 خودروی کمیاب‌ این خیابان‌ها را که در مناطق دیگر به‌ندرت می‌توانیم می‌بینیم بررسی کنیم. البته این خودروها کاملا تصادفی رویت شده و به معنی نبودن خودروهای خاص‌تر در این منطقه یا بهتر بودن آنها نیست.

1. Ford Mustang V6 Convertible
جذاب‌ترین

یکی از جذاب‌ترین خودرو‌هایی که در خیابان‌های اهواز حضور داشت فورد موستانگ کانورتیبل بود که همین موضوع باعث شده است بیشتر از دیگر خودرو‌ها جلب توجه کند. موستانگ مورد نظر به رنگ سفید بود و ظاهر اسپرت و عضلانی آن جذابیت زیادی برای بینندگانش داشت. این ماسل‌کار از یک پیشرانه شش سیلندر خورجینی ۳.۷ لیتری سود می‌برد و ۳۰۵ اسب بخار قدرت و ۳۷۹ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند. خودرویی که در تصویر مشاهده می‌کنید متعلق به نسل پیشین موستانگ بوده که دو سال پیش تولید آن متوقف شده و محصول سال ۲۰۱۴ است. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت این خودروی آمریکایی 5.6 ثانیه است و در هر 100 کیلومتر مسافت ۹ لیتر بنزین مصرف می‌کند. فورد موستانگ کانورتیبلV6  مدل ۲۰۱۴ حدود ۱۷۰ تا ۱۷۵ میلیون تومان قیمت دارد.

2. Nissan Juke
زشت‌ترین

اگر صحبت از زشت‌ترین خودروهای تاریخ صنعت خودرو باشد، بدون شک نیسان جوک به‌عنوان یک شاسی‌بلند کوچک زشت می‌تواند رتبه خوبی در این نظرسنجی به‌دست آورد! جوک، خودرویی ارزان‌قیمت است که حتی ظاهر زشت آن نیز نتوانسته مانع فروش خوب آن شود. در حال حاضر در مناطق آزاد کشورمان نیسان جوک فروش خوبی را تجربه کرده است و تعداد زیادی از آن در خیابان‌های این مناطق به چشم می‌خورد. تولید جوک در خط تولید کمپانی نیسان از سال ۲۰۱۰ میلادی استارت خورده و اکنون حدود شش سال است که در بازار‌های جهانی عرضه می‌شود. برای به حرکت درآمدن این شاسی‌بلند کوچک از یک پیشرانه چهارسیلندر خطی 1.6 لیتری استفاده شده است که جوک را در عرض 11.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رساند که زمان زیادی است و در هر 100 کیلومتر به صورت ترکیبی تنها  ۶.۳ لیتر بنزین مصرف می‌کند. این خودروی نه‌چندان دلچسب حدود ۷۰ الی ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.

3. Mercedes-Benz CLA250
جمع‌و‌جورترین

پس از موفقیت مرسدس بنز مدل CLS  که بیش از یک دهه پیش تولید شد و کلاس فست‌بک‌ها را پدید آورد، مرسدس بنز تصمیم به تولید مدل کوچک‌تر و ارزان‌تر آن را گرفت که نتیجه این تصمیم تولید مدلCLA  در سال ۲۰۱۳ بود. در حال حاضرCLA  سه سال است که مهمان بازار‌های جهانی بوده و چند دستگاه از آن نیز وارد مناطق آزاد کشورمان شده است. در سفر ما، یک دستگاه مرسدس بنز CLA250 عضو ثابت خیابان‌ها اهواز بود و هر روز حال و هوای خاصی به خیابان‌های این شهر می‌بخشید. این فست‌بک جمع و جور از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی دو  لیتری مجهز به توربوشارژر بهره می‌برد که نیروی تولیدی آن به چرخ‌های جلو منتقل شد. ۲۰۸ اسب بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتون‌متر گشتاور بازده این پیشرانه بوده که شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت 6.1 ثانیه‌ای را برای آن رقم می‌زد. قیمت این خودرو در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیون تومان است.

4. Mazda 6
زیباترین

یکی از خودرو‌های موفق در مناطق آزاد را باید مزدا ۶ دانست. خودرویی که طراحی فوق‌العاده زیبا و بی‌نقصی دارد و این امر باعثموفقیت آن در بازار‌های جهانی شده است. سبک جدید طراحی کمپانی مزدا که با تولید نسل جدید مزدا ۶ در سال ۲۰۱۲ حدود چهار  سال است که وارد سبد محصولات این کمپانی شده است بسیار زیبا و جذاب بوده و به دیگر خودرو‌های این کمپانی نیز انتقال پیدا کرده است. در خیابان‌های اروند نیز مزدا ۶ زیاد به چشم می‌خورد و یک دستگاه از آن نیز در خیابان‌های اهواز شکار عکاس ما شد. این مدل از مزدا، ۸۵ تا ۹۰ میلیون تومان قیمت دارد و از یک پیشرانه چهار  سیلندر دو لیتری بهره می‌برد که ۱۵۳ اسب بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند. مصرف سوخت این سدان متوسط ژاپنی به صورت ترکیبی تنها ۵.۹ لیتر در هر 100 کیلومتر بوده که رقم بی‌نظیری برای چنین خودرویی است. اما شتاب صفر تا 100 کیلومتر 10.5 ثانیه‌ای آن تاوان مصرف سوخت خوبش را داده است. هر چند با انتخاب پیشرانه‌های قوی‌تر، می‌توان این ضعف را برطرف کرد.

5. Cadillac ATS
ساده‌ترین

کمپانی کادیلاک هم که به ساخت خودرو‌های لوکس با ابعاد بزرگ و پیشرانه‌های حجیم معروف است در حال حاضر به افزایش تنوع سبد محصولات خود با تولید خودروهایی در کلاس‌های مختلف مشغول است. یکی از جدیدترین کادیلاک‌ها مدل ATS بوده که از سال ۲۰۱۲ وارد سبد محصولات این کمپانی شده است. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید این خودروی لوکس نه ابعاد بزرگی دارد و نه از پیشرانه بزرگی سود می‌برد. در اصل ATS  یک سدان جمع و جور لوکس است که از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی 2.5  لیتری سود می‌برد و۲۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۵ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت 7.7 ثانیه‌ای و مصرف سوخت ترکیبی 7.6 لیتری از دیگر خصوصیات این خودروی آمریکایی است. البته یک مدل شش سیلندر نیز برای افراد متصب به خودرو‌های اصیل آمریکایی در نظر گرفته شده است ولی به هر حال برای این افراد ظاهرATS  را نمی‌توان تغییر داد! قیمت این خودروی لوکس با پیشرانه چهار سیلندر حدود ۱۴۵ تا ۱۵۵ میلیون تومان است و بر اساس مشاهدات چند روزه ما، این خودرو به‌خاطر ظاهر جذاب و زیبایش مورد توجه بسیاری قرار گرفته بود. 

6. Toyota Land Cruiser
جدیدترین

شاید دیدن نام لندکروزر در این فهرست عجیب باشد! لندکروزر خودرویی است که اکنون در تمام شهر و خیابان‌های کشورمان قابل رویت است و به هیچ وجه خودرویی کمیاب برای ما ایرانی‌ها نیست. اما لندکروزر مورد بحث ما از لندکروزر‌های دیگر متفاوت‌تر و اولین دلیل تفاوتش تاریخ ساخت آن بود. تولید این خودرو از پنج ماه پیش، یعنی از آگوست ۲۰۱۵ در خط تولید کمپانی تویوتا ژاپن کلید خورده است و محصول 2016 است. در اصل لندکروزری که در تصویر مشاهده می‌کنید فیس‌لیفت نسل فعلی لندکروزر است که با کدJ200  از سال ۲۰۰۷ تولید می‌شود. تغییرات اعمال شده روی این خودرو فراتر از یک فیس‌لیفت است که به‌طور کلی کابین و ظاهر آن را دستخوش تغییر قرار داده است. در حال حاضر تنها در منطقه آزاد اروند، لندکروزر جدید موجود است که تعداد آن نیز به سه دستگاه می‌رسد. زیر کاپوت این غول ژاپنی یک پیشرانه چهار لیتری شش سیلندر خورجینی قرار گرفته است که توان تولید ۲۷۱ اسب بخار قدرت و ۳۸۵ نیوتون‌متر گشتاور دارد. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت این شاسی‌بلند فول‌سایز 2.5 تنی تنها 9.8 ثانیه بوده و مصرف سوخت آن در هر 100 کیلومتر 13.4 لیتر است که بسیار پرمصرف به حساب می‌آید. قیمت این خودرو حدود ۲۴۵ تا ۲۵۰ میلیون تومان است.

7. Maserati Ghibli
گران‌ترین

مازراتی گیبلی را باید لوکس‌ترین و گران‌قیمت‌ترین خودروی خاصی که ما در اهواز دیدم به‌شمار آورد. این خودرو که با پلاک منطقه آزاد اروند است، یک سدان متوسط لوکس ایتالیایی به حساب می‌آید که از یک پیشرانه شش سیلندر خورجینی سه  لیتری مجهز به توربوشارژر سود می‌برد و توانایی تولید ۳۳۰ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتون‌متر گشتاور دارد. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت این خودرو 5.6 ثانیه بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن در هر 100 کیلومتر 9.6 لیتر است. بنابراین با توجه به این اعداد و ارقام می‌توان گیبلی را سریع‌ترین و قوی‌ترین خودروی این فهرست نیز دانست. قیمت این مازراتی از ۲۹۵ میلیون تومان شروع می‌شود و تا ۳۲۰ میلیون تومان ادامه دارد.

8. Nissan Altima
ارزان‌ترین

همه ما نیسان ماکسیما را به خوبی می‌شناسیم، اما برادر کوچک‌تر آن برای همه ما شناخته شده نیست. نیسان آلتیما برادر کوچک ماکسیما بوده که هیچ‌وقت در بازار خودرویی کشورمان عرضه نشده است. آلتیما در مناطق آزاد موجود است و حتی مدل‌های قدیمی‌تر آن نیز در مناطق آزادی چون کیش، قشم، چابهار و اروند قابل رویت است. این نیسان در کلاس سدان‌های متوسط قرار می‌گیرد و با خودرو‌هایی مانند هیوندای سوناتا، مزدا ۶ و کیا اپتیما رقابت می‌کند. آلتیما از یک پیشرانه چهار  سیلندر خطی 2.5 لیتری بهره می‌برد که توانایی تولید ۱۸۲ اسب بخار قدرت و ۲۴۲ نیوتون‌متر گشتاور دارد. مصرف سوخت ترکیبی این سدان ژاپنی 6.3 لیتر بوده و شتاب صفر تا 100 کیلومتر آن هشت ثانیه است. قیمت این خودرو ۸۵ تا ۹۰ میلیون تومان است.

9. Chevrolet Cruz
کند‌ترین

امروزه تنوع خودرو‌های آمریکایی مانند گذشته به سدان‌ها، کوپه‌ها و شاسی بلند‌های غول‌پیکر محدود نیست و خودرو‌های کوچک‌تر نیز در میان آن‌ها یافت می‌شود. شورولت کروز یکی از خودرو‌های کوچک آمریکایی است که در سال‌های اخیر وارد سبد محصولات کمپانی شورولت آمریکا شده است و در دو مدل سدان و هاچ‌بک به بازار عرضه می‌شود. این‌ هاچ‌بک آمریکایی در کشورمان خودروی کمیابی نبوده و علاوه بر اروند در دیگر مناطق آزاد کشورمان نیز موجود است. زیر کاپوت این شورولت یک پیشرانه چهار سیلندر خطی 1.8 لیتری قرار داده شده است که توانایی تولید ۱۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۷۶ نیوتون‌متر گشتاور دارد. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت این خودرو 11.5 ثانیه است که خودروی کندی به حساب می‌آید. علاوه بر این کروز در هر 100 کیلومتر 7.8  لیتر بنزین می‌سوزاند که مصرف پایینی برای یک‌ هاچ‌بک به حساب نمی‌آید. اگر می‌خواهید هم شتاب بهتری داشته باشید و هم مصرف سوخت پایین‌تر، بهتر است مدل مجهز به گیربکس دستی آن را خریداری کنید. این خودرو ۷۵ تا ۸۵ میلیون تومان قیمت دارد.

10. Chevrolet Camaro
متنوع‌ترین

در میان خودرو‌های خاص حاضر در خیابان‌های شهر اهواز، در طول سفر ما شورولت کامارو بیشتر از هر خودروی دیگری حضور داشت. سه مدل از این خودرو توسط عکاس روزنامه شکار شد که شامل مدل‌های کامارو RS  کوپه ۲۰۱۳، کامارو RS  کوپه ۲۰۱۴ و کامارو SS کوپه ۲۰۱۳ بود. کامارو در مدل‌هایRS  که به پیشرانه شش سیلندر خورجینی 3.6 لیتری مجهز است، از ۱۳۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان برای مدل کوپه قیمت دارد. هم‌چنین مدلSS  این کوپه عضلانی آمریکایی به پیشرانه هشت سیلندر خورجینی 2.6 لیتری مجهز است که مدل کوپه آن حدود ۲۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. کاماروRS  با تولید ۳۱۲ اسب بخار قدرت و ۳۷۷ نیوتون‌متر گشتاور شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را در 6.2 ثانیه طی می‌کند، اما کامارو SS  با نیروگاه خود ۴۰۰ اسب بخار قدرت و ۵۵۵ نیوتون‌متر گشتاور استخراج می‌کند که شتاب 4.8 ثانیه‌ای را برای آن رقم می‌زند.


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید لوکس هایی با پلاک اروند
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو