هاشم یکه زارع در جمع خبرنگاران اعلام کرد

قیمت محصولات جدید ایران خودرو

در حال‌حاضر با قرارداد جدید پژو سهم این شرکت در سبد محصولات ایران‌خودرو به 15 درصد خواهد رسید، اما با توجه به مذاکراتی که در جریان است، ممکن است سهم فیات در شراکت با ایران‌خودرو از نظر تولید بیشتر از پژو باشد.

کد : 1576
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 بهمن 1394
print
نظرات : 0
قیمت محصولات جدید ایران خودرو

روزنامه دنیای خودرو-رامین بیات : روز گذشته هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در جمع خبرنگاران حاضر شد و در مورد همکاری‌های بین‌المللی ایران‌خودرو به‌خصوص قرارداد با پژو و پرداخت غرامت از سوی این خودروساز فرانسوی  و همچنین امضای قرارداد همکاری با فیات ایتالیا توضیحاتی ارائه داد و به سوالات اصحاب رسانه در این زمینه نیز پاسخ داد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در ابتدای این نشست در مورد جزئیات قرارداد ایران‌خودرو و پژو با بیان اینکه در قرار‌داد با پژو بیشترین منافع برای ایران دیده شده است به گونه‌ای که در یک‌روز مانده به امضای قرار‌داد در هیات  مدیره پژو بر سر امضای این قرارداد اختلاف نظر به وجود آمد، اظهار کرد: همان موقع به تیم مذاکره‌کننده ایران‌خودرو اعلام کردم در صورتی که پژو خواسته‌های ما را برآورده نکند، ایران‌خودرو مذاکرات را ترک خواهد کرد که خوشبختانه پژو خواسته‌های ما را محقق کرد.
یکه‌زارع با بیان اینکه قرارداد مشتمل بر 200 صفحه است، ادامه داد: این‌که می‌گویند این قرارداد محرمانه است، معنایش این است که منتشر شدن متن قرار‌داد‌ها، می‌تواند باعث اخلال در ارتباط با شرکا و رقبا شود. البته انتشار 80 درصد متن قرار‌داد با پژو مشکلی ندارد اما 20 درصد آن را نمی‌توان منتشر کرد.
وی با بیان اینکه ایران‌خودرو از هر نهادی که بخواهد قرارداد پژو را بررسی کند، استقبال خواهد کرد، گفت: چه دستگاه‌های نظارتی و چه مجلس اگر درباره قرار‌داد سوال داشته باشند، توضیح خواهیم داد.

جزئیات پرداخت غرامت  پژو
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین ایران‌خودرو و پژو در رابطه با پرداخت غرامت از سوی پژو بابت ترک ایران در زمان تشدید تحریم‌ها، گفت: میزان کل غرامت 427 میلیون و 600 هزار یورو است که 116 میلیون یورو از این غرامت مربوط به مسائل جاری و گذشته و 311 میلیون و 600 هزار یورو نیز مرتبط به همکاری‌های آینده است.
یکه‌زارع با بیان اینکه در موضوعات مرتبط با گذشته 25 میلیون یورو قطعه رایگان محصولات فعلی پژو که در حال حاضر در ایران تولید می‌شود، دریافت خواهد شد، اضافه کرد: 11 میلیون یورو نیز تجهیزات خط‌تولید پژو 207 به‌صورت رایگان به ایران‌خودرو داده می‌شود.
به گفته وی، در قالب این بسته، 11 میلیون یورو از بدهی‌‌های ایران‌خودرو به پژو بخشیده خواهد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با بیان اینکه مبلغ 65 میلیون یورو مربوط به رویالیتی (بهره مالکانه) خودروهای تولیدی پژو مربوط به بازه زمانی گذشته تا زمان امضای قرار‌داد، به این شرکت پرداخت نخواهد شد، اظهار کرد: این مبالغ در سود و زیان امسال و سال آینده ایران‌خودرو اثرات مستقیم خواهد داشت.
یکه‌زارع همچنین از تخفیف 20 میلیون یورویی پژو بابت قوای محرکه خبر داد و  گفت: همچنین این خودروساز فرانسوی متعهد شده است معادل چهار میلیون یورو برای یک سال کارشناس به ایران بفرستد تا در زمینه‌ بهبود کیفیت محصولات جاری پژو در ایران فعالیت کند.
مدیرعامل بزرگ‌ترین خودروسازی کشور با اشاره به اینکه به اندازه مبلغ یک‌میلیون و 600 هزار یورو نیز پرسنل ایران‌خودرو در فرانسه برای تولید محصولات جدید آموزش خواهند دید، افزود: از سوی‌دیگر پژو یک‌میلیون یورو برای کار در زمینه سیستم به ایران‌خودرو می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در زمینه رویالیتی ( بهره مالکانه) محصولات جدید 150 یورو بابت رویالیتی هر محصول باید به پژو پرداخت می‌شد، تصریح کرد: در نهایت برای هر محصول 100 یورو به عنوان رویالیتی پرداخت  می‌شود که البته بابت غرامت برای دو میلیون پلت‌فرم، 30 یورو رویالیتی پرداخت خواهد شد که مابه‌التفاوت آن 140 میلیون یورو خواهد بود.
یکه‌زارع ادامه داد: برای هر محصول فعلی پژو که با برند این خودروساز فرانسوی تولید خواهد شد، 10 یورو رویالیتی (بهره مالکانه) نیز پرداخت خواهد شد.

قیمت محصولات جدید پژو
یکه‌زارع قیمت محصولات جدید ایران‌خودرو را که با همکاری پژو تولید خواهند شد، اعلام کرد. 
به‌گفته وی،  قیمت پژو 301 دستی 58 میلیون تومان و مدل اتومات 62 میلیون تومان، قیمت 208 نیز 68 میلیون تومان  و قیمت پژو 2008 دستی72 میلیون تومان و مدل اتوماتیک آن 78 میلیون تومان تعیین شده است.

ایجاد کارخانه جدید در چهار سال آینده
وی با بیان اینکه در چهار سال آینده شرکت جوینت‌ونچر ایران‌خودرو و پژو یک کارخانه تولیدی احداث خواهد کرد، اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در سال اول تولید خودروهای جدید پژو در ایران 30 درصد داخلی‌سازی صورت می‌گیرد و در سه‌سال این داخلی‌سازی به 70 درصد خواهد رسید.
وضعیت مدیریت شرکت جدید مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با بیان اینکه قرار‌داد با پژو به‌گونه‌ای است که برای دو سال مدیرعامل از ایران خواهد بود، گفت: به بیان دیگر در دو سال مدیر‌عامل از ایران و رئیس هیات‌مدیره از پژو خواهد بود و برای دو سال بعد این پست‌ها جابه‌جا خواهند شد.

2008 اسفند 95 می‌آید
یکه‌زارع با بیان اینکه پژو 2008 اسفند سال آینده به بازار ایران خواهد آمد، افزود: دو مدل دیگر نیز به تدریج وارد فاز تولید خواهند شد تا تولید جوینت‌ونچر در سال 2020 به 200 هزار دستگاه برسد.
 به گفته وی، دو مدل خودروی ۵۰۸ و ۵۰۰۸ در فازهای بعدی همکاری ایران‌خودرو و پژو بعد از تولید سه مدل 2008،208 و301 وارد خط تولید ایران‌خودرو خواهند شد.

فرجام همکاری رنو و ایران خودرو
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با تاکید بر اینکه رنو همچنان شریک تجاری ایران‌خودرو خواهد بود، اضافه کرد: منتظر هستیم سایپا قرار‌دادش را با رنو منعقد کند و  باعث سوء‌استفاده خارجی از این همکاری‌ها نشود و پس از تحقق این موضوع همکاری با رنو را از سر خواهیم گرفت.

 فیات چهارمین شریک ایران‌خودرو
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از انتخاب فیات به عنوان چهارمین شریک تجاری این شرکت خبر داد و گفت: فیات آماده مذاکره با ایران‌خودرو است و به زودی مذاکرات با ایتالیایی‌ها برای امضای قرار‌داد همکاری آغاز خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه فیات شرکت بزرگی است که مالک خودروسازان قدرتمندی همچون کرایسلر آمریکاست، اظهار کرد: فیات شریک مناسبی برای ایران‌خودرو خواهد بود، این در حالی است که فیات ممکن است سهم بیشتری از سبد محصولات ایران‌خودرو را به خود اختصاص دهد، در حال‌حاضر با قرارداد جدید پژو سهم این شرکت در سبد محصولات ایران‌خودرو به 15 درصد خواهد رسید، اما با توجه به مذاکراتی که در جریان است، ممکن است سهم فیات در شراکت با ایران‌خودرو از نظر تولید بیشتر از پژو باشد.
یکه‌زارع همچنین احتمال همکاری با کرایسلر آمریکا از طریق فیات را رد نکرد و اذعان کرد: فیات مالک کرایسلر است نه برعکس و این موضوع مهمی است، در نتیجه فیات تکنولوژی خود را به ایران انتقال خواهد داد و بین پلت‌فرم‌های فیات پلت‌فرم‌های مشترکی با کرایسلر نیز وجود دارد که ممکن است آن‌ها در ایران به تولید برسند.

احتمال تاکسی شدن بنز در ایران
مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از احتمال تولید بنز سواری به عنوان بخشی از ناوگان تاکسیرانی کشور خبر داد و گفت: براساس مذاکراتی که با وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است، در صورتی که قیمت تولید بنز در داخل منطقی شود، امکان دارد بنز به عنوان بخشی از تاکسی‌های به کار گرفته‌شده در کشور، مورد استفاده قرار گیرد.

احتمال انتخاب شریک ژاپنی
یکه‌زارع با اشاره به اینکه در زمان حضور وی در پارس‌خودرو، نیسان به‌عنوان شریک این خودروساز به کار گرفته شد،گفت: در آینده ممکن است یک شریک ژاپنی به شرکای ایران‌خودرو اضافه شود. این در حالی است که سوزوکی ژاپن سابقه همکاری با ایران‌خودرو را دارد و به نظر می‌رسد همکاری با این خودروساز ژاپنی توسعه یابد.

آخرین وضعیت همکاری با چینی‌ها
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با اشاره به همکاری ایران‌خودرو با شرکت دانگ‌فنگ چین، اظهار کرد: حداکثر سهم خودروهای چینی در سبد محصولات ایران‌خودرو 5 درصد تعیین شده است.

مرجع قیمت‌گذاری خودروهای جدید 
یکه‌زارع با بیان اینکه تعیین قیمت خودرو ربطی به قرار‌دادهای خارجی ندارد، بیان کرد: در قرار‌دادهای خارجی از جمله پژو نیز محصولاتی که از اواخر سال آینده به تولید خواهند رسید، در زمینه‌ قیمت‌گذاری آنها از قوانین کشور پیروی خواهیم کرد.

دلیل کاهش نیافتن قیمت خودرو بعد از لغو تحریم‌ها 
 مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با تاکید بر اینکه آنچه در سال‌های گذشته بر صنعت خودرو گذاشت، تنها 30 درصدش ناشی از تحریم بود، گفت: از سوی دیگر لغو تحریم‌ها کمتر از پنج درصد روی قیمت تمام شده خودروها اثر خواهد داشت. 
یکه‌زارع افزود: طی سال‌های 93 و 94 خودروسازان افزایش قیمتی را اعمال نکردند و به‌همین دلیل زیان‌ده شدند، به همین عنوان لغو تحریم تنها باعث کاهش زیان خودروسازان خواهد شد.
 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
andاین را دوست ندارم.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید قیمت محصولات جدید ایران خودرو
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو