تغییر سلیقه کلکسیونرهای خودرویی

مینی‌ماینر جایگزین آباژور اتاق‌خواب‌ها

«ای کاش منم یه دونه ازینا داشتم.» جمله‌ای است که اکثر افراد و به‌خصوص زنان و دختران جوان با دیدن مینی‌ماینر می‌گویند. 

کد : 1695
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 اسفند 1394
print
نظرات : 0
مینی‌ماینر جایگزین آباژور اتاق‌خواب‌ها

روزنامه دنیای خودرو-پگاه طوسی : خودروهای کلکسیونی یا آنتیک، قابلیت خیره نگه داشتن چشم‌ها را دارند. تقریبا تمام افراد دوست دارند خودرویی کلکسیونی داشته باشند و در میان آنها مینی‌ماینرها، خواستنی‌ترین خودرو محسوب می‌شوند. «ای کاش منم یه دونه ازینا داشتم.» جمله‌ای است که اکثر افراد و به‌خصوص زنان و دختران جوان با دیدن مینی‌ماینر می‌گویند. اما جدا از قیمت‌های متفاوتی که دارند علت خرید، نگهداری و کارایی مینی‌ها نیز تفاوت دارد. مینی‌هایی که سند ندارند و پلاک نشده‌اند نمی‌توانند به‌راحتی و به‌طور همیشگی در خیابان‌ها تردد کنند و به همین دلیل قیمت کمی دارند. البته مینی‌های مستهلک و اوراقی با قیمت کمتری خریدوفروش می‌شوند. اگر صاحب مینی خوش‌ذوق بوده و ماشینش سند و پلاک داشته باشد، قیمت، بالا و بالاتر می‌رود. مواردی‌که بودن یا نبودن آنها قیمت مینی‌ماینرها را از 10 تا 100 میلیون تومان متفاوت می‌کند. 

ـ اگر سند داشت 
افراد زیادی هستند که به مینی‌ماینر علاقه دارند و اگر به تجمع مینی‌ماینردارها که در مناطق مختلفی برگزار می‌شود، بروید متوجه خواهید شد، زنان و دختران زیادی به این ماشین کوچک علاقه‌مندند و تعداد زیادی از آنها مینی‌ماینر دارند، البته برخی هم برای بازدید می‌آیند. برخی سواری آن را دوست دارند و برخی برای دکور از آن استفاده می‌کنند. علیرضا اعظم هفته پیش مینی‌ماینر خود را به قیمت 10 میلیون تومان به یک دختر جوان فروخت. وی درباره قیمت مینی‌ماینرش به روزنامه «دنیای خودرو» گفت: «صاحب قبلی، مینی‌ماینر را از رده خارج و سندش را باطل کرد و به جای آن پراید گرفت. من نیز برای انجام چند کار و فیلمبرداری ماشین را خریدم و قطعات ماشین را جمع کردم. حدود 14 میلیون تومان هزینه کردم و مینی‌ماینر واقعا مثل یک خودروی نو شد. ماشین مدل 1967 بود و چون موتور تقویت شده بود سرعت آن به 180 کیلومتر در ساعت هم می‌رسید. من دوسال پیش آن را خریداری و تعمیر کردم. به آن علاقه‌مند بودم، اما چون فضای کمی برای نگهداری داشتم و اذیت می‌شدم، آن را فروختم. این ماشین سند و پلاک نداشت و برگه اوراق بود. به‌همین‌خاطر هم امکان تردد دائمی در خیابان را نداشت. بنابراین آن را به قیمت 10 میلیون تومان فروختم. اما اگر سند داشت نزدیک به صدمیلیون تومان فروش می‌رفت.»

ـ مینی‌ماینر تزئینی در گوشه اتاق 
مینی‌ماینر چون کوچک و زیباست افراد بسیاری برای تزیین و دکور در منزل، نمایشگاه یا آتیله‌های خود از آن استفاده می‌کنند. کاربرد مینی‌ماینر اعظم تنها برای بازی در فیلم‌ها و مراسم عروسی بوده است، آن هم به قیمت 500 هزار تا یک میلیون تومان. ضمن آنکه او به تمام خریداران توصیه می‌کرد که می‌توانند این ماشین را هفته‌ای یک‌بار به پیست ببرند یا برای مراسم عروسی، عکاسی و دکور استفاده کنند. وی درخصوص خریدار این خودرو اظهار کرد: «درنهایت این ماشین را خانم جوانی خرید که علاقه بسیاری به این خودروی کوچک و کروک داشت. او ساکن خیابان فرشته بود و ماشین را در اتاق خواب خود برای تزیین قرار داد. البته به او گفتم که می‌تواند با آن هفته‌ای یک بار سواری کند. ما ماشین را سوار کفی کردیم به خیابان فرشته بردیم. در حیاط منزل روشن و به داخل خانه منتقل کردیم و در اتاقی که می‌خواست قرار دادیم. پول را تحویل گرفتیم و معامله تمام شد. این ماشین‌ها چون سند ندارند، قولنامه‌ای برای آنها تنظیم نمی‌شود و فقط خریدوفروش می‌شوند. این خانم هم چون علاقه بسیاری به مینی‌ماینر داشت، آن را خریداری کرد. به‌علاوه هیچ مینی‌ماینر کروکی وجود نداشت و ما خودمان سقف آن را کروکی کردیم. البته اخیرا چند نفر دیگر هم سقف مینی‌ماینرهایشان را کروک کرده‌اند. هدف من برای خرید این ماشین استفاده از آن در فیلم‌ها بود به همین خاطر هم برای آن بسیار خرج کردم.»
به گفته وی یک جفت آینه بغل مینی‌ماینر 60 هزار تومان قیمت دارد. قطعات این ماشین به‌راحتی پیدا نمی‌شود و شما باید فروشندگان آن را پیدا کنید. اما کسانی که قطعات این ماشین را جمع کرده‌اند، فروشندگان آن را می‌شناسند و می‌توانند قطعات را پیدا کنند. چند فروشنده در تهران و همین‌طور در شهرستان‌ها وجود دارند که می‌توان از آنها خریداری کرد و درنهایت می‌توان قطعات را به کمپانی آن سفارش داد و از دوبی تهیه کرد.

ـ تهران تا شمال با مینی سالم
یکی از نقاط ضعف مینی‌ماینر این است که در تابستان زود جوش می‌آورد، البته برخی افراد در زیر گل‌گیر، فن می‌گذارند و مشکل حل می‌شود. همچنین مینی‌های کوچک را به‌راحتی می‌توان پارک کرد و مصرف سوخت آن هر 100 کیلومتر بین 4 تا 5 لیتر بنزین است؛ یعنی خودرویی ایده‌آل برای تهران شلوغ، اگر کسی فنی مینی‌ماینر را بلد باشد به‌راحتی می‌تواند با مینی‌ماینرهای سالم در شهر رانندگی کند. همچنین در تهران مکانیک‌های زیادی هستند که می‌توانند مینی‌ها را تعمیر کنند. محمد صائبی یک مینی‌ماینر یشمی مدل 1975 دارد که از لحاظ بدنه، اتاق سالم و تمام قطعات آن فابریک است؛ نمونه‌ای که کمتر یافت می‌شود. وی درباره خودرویش به روزنامه «دنیای خودرو» گفت:  « این ماشین اصالت دارد و فقط 10 سال قبل به دلیل کمرنگ شدن رنگ آن، یک‌بار رنگ شده است. اما تمام تودوزی‌ها و لوازم تزئینی آن فابریک کارخانه و نو است. ماشین‌های کلکسیونی به علت سن بالایی که دارند و تعدد صاحبان، کیلومتر کارکردشان عوض می‌شود و کارکرد مشخصی ندارند. در تمام کلاس مینی‌ماینرها 140 تا سرعت می‌خورد اما موتورهایی که ‌حجم 1300 سی‌سی دارند تا 170 کیلومتر سرعت می گیرند. من به مینی‌ماینر علاقه دارم و در حدود 7 سال است که به خریدوفروش مینی‌ماینر مشغولم و این مینی را دو سال پیش 55میلیون تومان خریدم. قیمت واقعی این ماشین برای فروش 85 میلیون تومان است اما چون برای کار نیاز فوری به پول دارم آن را 65 میلیون تومان برای فروش گذاشتم.»
به گفته وی مینی‌ها ذاتا فنی خوبی ندارند اما این ماشین بسیار تمیز، قطعات آن نو و فابریک است. حتی می‌توان با آن به سفر رفت. اگر کاپوت ماشین را بالا بزنید متوجه می‌شوید که هیچ تصادفی نداشته و حتی جای پرچ کارخانه هنوز روی آن مشخص است. این ماشین پلاک شده، برگه معاینه‌فنی دارد و 9 سال تخفیف بیمه هم شامل آن می‌شود.

ـ مینی زرد عروسی در سایت رسمی مینی‌ماینر
صائبی مینی‌ماینرهای گوناگونی داشته و آنها را فروخته است. او سه‌ سال پیش هم مینی زردرنگی داشته که بازسازی شده بود و در مراسم عروسی برادرش از آن استفاده کرده است. به گفته او استفاده از این مینی‌ماینر برای خودش و برادرش خاطره‌انگیز بود. زیرا بعد از مدتی دوستان او اطلاع دادند که عکس عروسی را در آلبوم ازدواج سایت مینی‌ماینر گذاشته‌اند، در صورتی که آنها هیچ تبلیغی نکرده بودند. مینی زردرنگی که به قیمت 45 میلیون تومان فروخته شد.


برجسب ها : دنیای خودرو

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید مینی‌ماینر جایگزین آباژور اتاق‌خواب‌ها
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو