بررسی سیر تحول بوئینگ در روزنامه «دنیای خودرو»

غول‌هایی با سرعت گنجشک!

کد : 1696
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 اسفند 1394
print
نظرات : 0
غول‌هایی با سرعت گنجشک!

روزنامه دنیای خودرو-امیر آرش فرخ : ویلیام ‌ادوارد بوئینگ در شهر دیترویت ایالت میشیگان در یک خانواده آلمانی‌تبار ثروتمند زاده شد. وی در سال۱۹۰۳پس از پایان تحصیل از دانشگاه ییل به کار خرید و فروش الوار روی آورد. او که در کنار مدیریت شرکت چوب خود تجربیاتی در طراحی قایق نیز داشت، پس از بازدید از یک نمایشگاه در سیاتل و دیدن ماشین پرنده برای نخستین‌بار شیفته هواپیما شد. ویلیام‌ادوارد بوئینگ در سال ۱۹۵۶، سه روز پیش از هفتاد و پنجمین زادروزش درگذشت.
«بوئینگ» بزرگ‌ترین شرکت هوافضای جهان و پیشرو در زمینه تولید هواپیماهای جت تجاری و سیستم‌های دفاعی، فضایی و امنیتی در سال 1916 توسط ویلیام بوئینگ تاسیس شده است. این شرکت فعالیت خود را با سرمایه اولیه صد هزار دلاری و با نام شرکت «محصولات هوایی پاسفیک» آغاز کرد. اما یک سال بعد به بوئینگ تغییر نام داد. در ابتدا، بوئینگ به ساخت هواپیماهای کوچک به‌ویژه نمونه‌هایی با قابلیت فرود روی آب مشغول بود که به «مدل C » مشهور بودند.
در سال 1918 و پس از پایان جنگ جهانی‌اول، موج عظیمی از هواپیماهای ارزان و کارکرده ارتشی به بازار هواپیماهای تجاری سرازیر شدند و کار برای فروش هواپیماهای نو بوئینگ دشوار شد. درنتیجه این شرکت حوزه فعالیت‌های خود را تغییر داد و به تولید میز، مبلمان و قایق مشغول شد. اما در سال 1919 با تولید «مدل B1»، بوئینگ جدی‌‌تر از گذشته، فعالیت‌های خود را در صنعت هوانوردی دنبال کرد. 
در سال 1928 مدل B1E با قابلیت حمل چهار‌ سرنشین و سپس مدل 80 با قابلیت حمل 12 سرنشین از سوی بوئینگ عرضه شدند. در سال 1934 و به‌واسطه«قانون پست هوایی»، خطوط هوایی و تولیدکنندگان از اینکه تحت چتر حمایتی یک شرکت باشند، منع و در نتیجه، بوئینگ به سه شرکت کوچک‌تر Boeing Airplane Company، United Airlines و United Aircraft Corporation تقسیم شد. پس از این رویداد، ویلیام بوئینگ سهام خود را فروخت و این شرکت را ترک کرد. 
در سال 1957 بوئینگ، بمب‌افکن بسیار موفق و مشهور B52 را تولید و در همان سال جت مسافربری 707 را نیز روانه بازار کرد. پس از آن و در یک دهه مدل‌های 727، 737 و 747 نیز به خانواده سری 7 بوئینگ اضافه شدند. در همین دوران بود که بوئینگ همکاری‌های خود را با سازمان فضایی ناسا در زمینه طراحی و تولید موشک و سفینه‌های فضایی را افزایش داد. 
بوئینگ سابقه‌ای طولانی در زمینه نوآوری و امور هوافضا دارد و همچنان فعالیت‌های خود را برای تامین تقاضا و نیاز مشتری‌هایش گسترش می‌دهد. ازجمله توانایی‌ها و ظرفیت‌های این شرکت می‌توان به طراحی و تولید هواپیماهای تجاری کارآمد، سیستم‌های یکپارچه نظامی و دفاعی، ارائه راهکارهای دقیق در زمینه فناوری هوایی و... اشاره کرد. 
دفتر مرکزی این شرکت در شهر شیکاگو واقع شده و دارای بیش از 170 هزار نفر کارمند در آمریکا و 70 کشور جهان است. از این رو، بوئینگ یکی از متنوع‌ترین، بااستعدادترین و مبتکرترین نیروهای کار جهان را در اختیار دارد. بیش از 140 هزار نفر از کارمندان این شرکت دارای مدرک دانشگاهی در رشته‌های مختلف تجاری و فنی از بیش از 2 هزار و 700 کالج و دانشگاه در سراسر جهان هستند. 
فعالیت‌های این شرکت به دو بخش «هواپیماهای تجاری بوئینگ» و «دفاع، فضا و امنیت بوئینگ» تقسیم می‌شود. حمایت‌کننده این دو بخش «شرکت سرمایه‌ای بوئینگ» که تامین امور‌ مالی جهانی این شرکت را انجام می‌دهد، است. «گروه خدمات بوئینگ» نیز طیف گسترده‌ای از خدمات را در سراسر جهان ارائه می‌کند و بخش «مهندسی، عملیات و فناوری بوئینگ» به توسعه، حمایت، به کارگیری و کسب فناوری‌ها و فرآیندهای مبتکرانه کمک می‌کند. 

بخش هواپیماهای تجاری بوئینگ 
با توجه به قدمتی نزدیک به یک قرن، بوئینگ به مدت بیش از 40 سال عنوان برترین تولیدکننده هواپیماهای جت تجاری جهان را در اختیار داشته است. این در حالی است که با ادغام دو شرکت بوئینگ و «مک‌دانل داگلاس» در سال 1997، سابقه بوئینگ در این زمینه با تاریخچه هواپیماهای داگلاس گره خورده و در مجموع به میراثی 70 ساله در رهبری صنعت هوانوردی تجاری مبدل شده است. 
امروزه محصولات تجاری مطرح بوئینگ شامل خانواده‌های 737، 747، 767 و 777 و جت‌های کوچک این شرکت می‌شود. فعالیت‌های اخیر این شرکت نیز بر تولید مدل 787 دریم لاینر و 747-8 متمرکز بوده است. تقریبا 12 هزار فروند هواپیمای تجاری این شرکت در سراسر جهان عملیاتی هستند که حدود 75 درصد از ناوگان هوایی جهان را شامل می‌شوند. 
بوئینگ همچنین از طریق بخش «خدمات آموزش و پرواز» خود که بزرگ‌ترین و جامع‌ترین ارائه‌کننده خدمات در این زمینه است، به آموزش خدمه پرواز و اپراتورهای نگهداری هواپیماهایی که دارای بیش از 100 صندلی هستند، می‌پردازد. 

بوئینگ ۷۰۷

بوئینگ۷۰۷ از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۹ توسط شرکت آمریکایی بوئینگ تولید می‌شد. این هواپیما ظرفیت حمل ۱۴۰ تا ۱۸۹ مسافر را دارد و نیروی موردنیاز خود را از چهار پیشرانه دریافت می‌کند. جالب است بدانید این هواپیما جزو ایمن‌ترین هواپیماهای دنیاست! چنانکه هنوز هم در برخی کشورها، مقامات سیاسی، تنها با این غول پهن‌پیکر پرواز‌های مهم خود را انجام می‌دهند!


 

بوئینگ ۷۲۷

بوئینگ ۷۲۷برای پروازهای کوتاه تا متوسط‌برد طراحی شده است. این هواپیما ظرفیت حمل ۱۴۹ تا ۱۸۹ مسافر را داشته و نسخه‌های به‌روز شده آن قابلیت طی مسافت ۲ هزار و ۷۰۰ مایل دریایی را دارند. بوئینگ ۷۲۷ گزینه‌ای مناسب برای پروازهای داخلی محسوب می‌شود. اکنون برخی شرکت‌های هواپیمایی داخلی از این هواپیما استفاده می‌کنند. جالب اینکه در جمع‌هایی که پرسنل پروازی حضور دارند که با بوئینگ  727 پرواز کرده‌اند و صحبت در مورد هواپیما داغ است، از این هواپیما  «شدیدا» به نیکی یاد می‌کنند.


 

بوئینگ ۷۶۷

بوئینگ۷۶۷ درمیان برترین هواپیماهای تجاری شرکت بوئینگ قرار دارد. این هواپیما از دو پیشرانه نیروی خود را دریافت می‌کند و نسبتا په‌پیکر است. 

بوئینگ ۷۵۷

بوئینگ ۷۵۷یکی از محصولات جدید شرکت بوئینگ محسوب می‌شود که تولید آن در سال ۱۹۸۱آغاز شده است و تا سال ۲۰۰۴ ادامه داشت. طراحی جدید بال‌ها در این هواپیما موجب کاهش مقاومت آیرودینامیکی شده است. بوئینگ ۷۵۷ ظرفیت حمل ۲۸۹ مسافر را دارد. 

بوئینگ ۷۸۷

بوئینگ ۷۸۷به نام  «دریم‌لاینر» نیز شناخته می‌شود و مایه افتخار و غرور بوئینگ است! این هواپیما از بهره‌وری سوخت بالایی برخوردار بوده و در ساخت بدنه آن از مواد کامپوزیت استفاده شده است. طراحی داخلی و خارجی این هواپیما به منظور تجربه پروازی منحصر به‌فرد انجام شده است. بوئینگ ۷۸۷ گزینه‌ای فوق‌العاده برای مسیرهای پروازی بین‌المللی محسوب می‌شود.


 

بوئینگ ۷۳۷

خانواده بوئینگ ۷۳۷ همچنان در حال رشد است. از مدل‌هایی که در حال حاضر در ایرلاین‌های تجاری دنیا و برخی شرکت‌های ایرانی فعال هستند، می‌توان به ۷۳۷-۶۰۰، ۷۳۷-۷۰۰، ۷۳۷-۸۰۰ و ۷۳۷-۹۰۰ER اشاره کرد. با توجه به فروش بالای این هواپیما، شرکت بوئینگ تولید مدل ۷۳۷ MAX را در دستور کار خود قرار داده است که البته به نظر نمی‌رسد تا سال ۲۰۱۷شاهد حضور آن در آسمان باشیم.

 


پرواز موفقیت‌آمیز عضو جدید خانواده بوئینگ
پرواز آزمایشی نسل جدید هواپیماهای بوئینگ 737 با موفقیت انجام شد تا بازار خود را برای پذیرایی از تازه‌واردی فوق‌مدرن آماده کند.
همچنین، پرواز آزمایشی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ MAX از واشنگتن آغاز شد و در Boeing Field سیاتل با موفقیت به پایان رسید! این نخستین پرواز آزمایشی این هواپیمای فوق‌مدرن مسافربری برای کسب مجوزهای لازم پروازی محسوب می‌شد.
این پرواز توسط دو تن از ماهرترین خلبان‌های شرکت بوئینگ انجام شد و در آن سیستم‌های پیشرفته پروازی و مانوردهی آن مورد آزمایش‌های دقیق ناوبری قرار گرفت.
پرواز با این بوئینگ دو ساعت و ۴۷ دقیقه به طول انجامید و سرعت هواپیما تا ۴۶۳ کیلومتر بر ساعت نیز رسید. عضو جدید خانواده ۷۳۷ بوئینگ در نسخه‌های مختلف ۷۳۷ MAX ۷، MAX ۸، MAX ۲۰۰ و MAX ۹ ساخته می‌شود.
بوئینگ اعلام کرده مصرف سوخت این هواپیمای فوق‌مدرن در مقایسه با نسل قبلی ۷۳۷ تا ۲۰ درصد کمتر است که این مساله با توجه به مصرف بالای سوخت در هواپیماها و همچنین قیمت آن، عامل تحریک‌کننده خوبی برای ترغیب خریداران به شمار می‌آید.
این شرکت بزرگ هم‌چنین گفته است تاکنون سفارش خرید ۳ هزار و ۷۲ فروند از ۶۲ مشتری برای این هواپیمای جدید را دریافت کرده است.

بوئینگ ۷۷۷

ظرفیت بالای حمل مسافر این هواپیما - ۳۰۰ تا ۵۵۰ نفر - اصلی‌ترین دلیل محبوبیت آن در میان ایرلاین‌های تجاری است. بوئینگ ۷۷۷ یکی از گزینه‌های برتر برای فعالیت در مسیرهای بین‌المللی محسوب می‌شود. 

بوئینگ ۷۴۷

غول 2طبقه زیبا! تردیدی نیست بوئینگ ۷۴۷ برترین جایگاه در این فهرست را به خود اختصاص دهد. از جامبوجت به‌عنوان مدل پایه هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا – ایر‌فورس وان - نیز استفاده شده است. بسیاری از ایرلاین‌های جهان، از جمله شرکت  هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) و ماهان، برای فعالیت‌های مسافری و باری خود به این هواپیما متکی هستند. در صحبتی که با یکی از خلبانان ماهر ایران‌ایر که در حال چک شدن روی  این غول زیبا بود، انجام می‌دادم، در مورد حس سنگینی این هواپیما  در لحظه بلند شدن از زمین سوال کردم ! وی در جواب گفت: این هواپیما با این ابهت،  وقتی به سرعت لازم  برای بلند شدن از زمین ( اصطلاحا سرعت VR) می‌رسد،  مثل  گنجشک از زمین بلند می‌شود!
این تصور وجور دارد که شرکت ایرباس  در رقابت با بوئینگ 747، هواپیمای  ایرباس380  را طراحی و تولید کرد.


برجسب ها : دنیای خودرو

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید غول‌هایی با سرعت گنجشک!
تلگرام
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو