در گفت‌وگوی روزنامه «دنیای خودرو» با معاون بازاریابی شرکت مدیران خودرو مطرح شد

دلار گران شود، بازار به کما می رود

اگر قرار باشد قیمت ارز بالا برود یا قیمت محصولات با توجه به وضعیت رکود گران شود، باعث می‌شود بازار خودرو به کما برود.

کد : 1748
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 اسفند 1394
print
نظرات : 0
دلار گران شود، بازار به کما می رود

روزنامه دنیای خودرو-علی طجوزی : بازار خودرو که این روزها به بهانه سال جدید اندک رونقی به خود می‌بیند آن بازاری نبود که خودروسازان و فعالان این صنعت پیش‌بینی می‌کردند. در هر صورت بازار خودروی ایران که جذابیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد اما همچنان با مشکل رکود دست‌وپنجه نرم می‌کند. اما سال آینده چگونه خواهد بود؟ بازار رونق خواهد گرفت، رکود عمیق‌تر می‌شود؟ محصولات بیشتری وارد بازار خواهند شد؟ کدام‌یک از برندهای بازار سهم بیشتری خواهند داشت و پرسش‌هایی از این قبیل به همراه تحلیلی کوتاه از چرایی شکل‌گیری رکود محور سلسله گفت‌وگوی‌های اقتصاد با فعالان،کارشناسان و صاحب نظران خودرو است که با هم هفتمین بخش از آن را می‌خوانیم. در این شماره با بابک صدرائی یکی از کارشناسان بازار خودرو و معاون بازاریابی شرکت مدیران‌خودرو به بحث نشسته‌ایم.

بازار خودرو درآستانه سال نو با اندک رونقی مواجه شده است. پیش‌بینی شما برای سال آینده با توجه به وضعیتی که در آن قرار داریم چیست؟
این اتفاق خجسته‌ای است و طبیعتا تمام خودروسازان از رونق بازار استقبال می‌کنند. اما درباره سال آینده معتقد هستم قطعا شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود. چون هر محصول جدیدی که بخواهد پس از امضای قراردادها وارد چرخه تولید و بازار شود، بین یک تا دوسال زمان نیاز دارد. شاید از اواسط سال 96 رونق اصلی در بازار خودرو شکل گیرد. همان‌طور که اشاره شد سال 95 اتفاق خاصی نخواهیم داشت و  روال به‌صورت فعلی ادامه پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه اوضاع اقتصادی بهتر خواهد شد آرام‌آرام شرکت‌ها وارد رقابت می‌شوند و بازار از این نظر گرمی بیشتری را تجربه خواهد کرد. اما به نظرم دلیل رکود بیشتر متوجه اخباری است که هر روز پخش می‌شود که مثلا امروز قرارداد با یک شرکتی بسته شد، فلان خودروساز به ایران آمد.

این اخبار چه ارتباط و تاثیری بر رکود دارد؟
به نظرم مردم این گونه تحلیل می‌کنند که با این حساب به‌زودی محصولات جدید وارد بازار خواهد شد. در حالی که این مساله زمان‌بر است و حتی زمان عرضه محصولات جدید نیز به استانداردهای خودروسازانی که می‌آیند بستگی دارد. برخی استانداردهای پایین‌تری دارند که طبیعتا زمان کمتری برای ارائه محصول نیاز است و برخی بنا به استانداردهای متفاوت زمان بیشتری نیاز دارند.

یعنی به رغم تمام اخبارها و امضای قراردادها معتقد هستید همچنان با رکود مواجه خواهیم بود؟
رکود کماکان ادامه خواهد داشت اما رونق اقتصادی بهتر می‌شود. این رونق باعث خواهد شد مردم خرید کنند و اینکه متوجه می‌شوند قرار نیست به زودی اتفاق خاصی بیفتد. این مساله عینیت بیشتری به خود خواهد گرفت. در نتیجه محصولات فعلی مشتریان بیشتری پیدا خواهند کرد. ضمن اینکه برخی فعالان چینی بازار خودرو با درک شرایط متوجه شده‌اند برای سال آینده باید محصولات جدید و به‌روزتر خود را عرضه کنند. به عبارت دیگر آنها به صورت عملی در حال آماده شدن برای رقابت بیشتر در سال آینده هستند. فکر می‌کنم رقابت اصلی در بازار بین چینی‌ها باشد کما اینکه از حالا نیز آنها کار را آغاز کرده‌اند.

به رونق اقتصادی اشاره کردید که طبیعتا افزایش قدرت خرید را به همراه می‌آورد. به نظرشما عدم ورود خودروهای اروپایی مانع حبس خرید مجدد نمی‌شود؟
 از یک سو اگر خودروهای اروپایی وارد بازار ایران شوند قیمت بالایی خواهند داشت. از بعد دیگر واقعیتی که به آن رسیدم این است که تابوی بی‌کیفیت بودن خودروهای چینی شکسته شد. محصولی به بازار عرضه می‌شود و بازار نیز جواب خوبی به آن می‌دهد. این امر نشان می‌دهد عملکرد محصول به‌نحوی بوده که بازار آن را باور کرده است. به عبارت دیگر نشان می‌دهد تولیدکننده چینی در حال تولید محصولی است که نه‌تنها در ایران بلکه در بازارهای جهانی مانند تیگو 5 موفق عمل کرده است. به‌نظرم فاصله در حال رسیدن به حداقل است و دیگر بحث برند متمرکز نیست بلکه بحث بیشتر در مورد این است که چه خودرویی با چه قیمت، کیفیت و با چه خدماتی وارد بازار می‌شود.

با این تعاریف سال آینده رقابت بیشتر در چه کلاس و قیمتی خواهد بود؟
گرایش بازار ایران به سمت خودروهای شاسی‌بلند زیاد است. بر اساس آمار واردات، خودروهای شاسی‌بلند تقاضای بیشتری داشته‌اند. ضمن اینکه فکر می‌کنم خودروهای هاچ‌بک نیز با توجه به بحث ترافیک، هزینه نگهداری و مصرف بنزین بازار خوبی داشته باشند.

برخی خودروهای داخلی از نظر قیمتی با خودروهای چینی تقریبا یکسان هستند. در رقابتی که میان آنها شکل خواهد گرفت، کدام سهم بیشتری از بازار را در اختیار می‌گیرند؟
این رقابت به سمتی سوق پیدا می‌کند که مردم در آن حرکت و انعطاف بیشتری ببینند. مزیت خودروسازان چینی این است که شرایط بازار را کاملا در ک کرده‌اند.

این حرکت چیست؟
برای فروش بهتر محصولات تمام پارامترها باید دست به دست هم دهند. فروش تابعی از چندین پارامتر است. زمانی محصول باکیفیتی دارید ولی فروش خوبی ندارید یا شرایط فروش خوبی دارید و باز هم فروش ندارید. قطعا برندگان بازار کسانی هستند که در تمام ابعاد حرکت کنند. یعنی همزمان کیفیت، خدمات و شرایط فروش مناسبی داشته باشند.

پیش‌بینی محصولات مدیران‌خودرو با توجه به حضور رقبای دیگر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
همانطور که سال 94 برای ما سال خوبی بود و یک روند توسعه بر مبنای کمیت وکیفیت را پشت سر گذاشتیم، سال 95 را سال بسیار خوبی می‌بینیم. به دلیل اینکه طیف وسیعی از محصولات را خواهیم داشت. اعتقاد بر این است که باید سبد محصولات‌مان را کامل‌ کنیم. آن هم بر اساس طراحی و کیفیت به‌روز تا بتوانیم خیلی از مشتریان پایین‌دستی خود را تشویق کنیم تا با پرداخت بهای بسیار کمتر نسبت به برخی محصولات موجود در بازار، بتوانند محصولات موجه‌تری بگیرند و بسیاری از کسانی را که خودروهای گران می‌خرند متقاعد کنیم که یک پس‌انداز داشته باشند تا بتوانند خودرویی بخرند که ارزش آن از بهایی که برای آن پرداخت می‌کنند، بیشتر باشد.

با توجه به اینکه فکر می‌کنید بازار خودروهای شاسی‌بلند در سال آینده گرم خواهد بود، آیا محصول جدید در این کلاس به محصولات خود اضافه خواهید کرد؟
در بحث خودروهای شاسی‌بلند، سگمنت‌های مختلفی وارد بازار می‌کنیم. چرا که در بحث خودروی تیگو 5یا ایکس 33 تجربه بسیار موفقی داشتیم. ایکس 33 اولین تجربه اس‌یو‌وی ما بود که جواب خوبی از آن گرفتیم و همچنین تیگو 5که نزدیک به شش ماه از عرضه آن می‌گذرد، نیز توانسته است به انتظارات پاسخ دهد.

محصول آینده شما مشخص شده است؟
در حال مطالعه و بررسی هستیم و در زمان خودش از طریق مطبوعات نوع خودرو و نحوه فروش آن را اعلام خواهیم کرد.

مشخصا سال آینده برای مشتری‌های محصولات خود خبر خاصی دارید؟
کسانی که از مشتری‌های  محصولات مدیران‌خودرو هستند حتما اخبار و خبرهای هیجان انگیزی خواهند شنید.

کمی از بحث شرکتی فاصله بگیریم.تعرفه واردات برای سال آینده به میزان امسال تثبیت شد. سود نرخ بانکی نیز کاهش پیدا کرده و زمزمه‌هایی مبنی‌بر یکسان‌سازی نرخ ارز نیز به گوش می‌رسد. به نظر شما این سه مولفه چه تاثیری از بازار خواهند گذاشت؟
اگر قرار باشد قیمت ارز بالا برود یا قیمت محصولات با توجه به وضعیت رکود گران شود، باعث می‌شود بازار خودرو به کما برود. در این صورت خودروسازها اعم از کوچک و بزرگ با شرایط بسیار سختی روبه‌رو شوند. بنابراین فکر می‌کنم جایی برای افزایش قیمت به آن صورت وجود ندارد.

یعنی این مسائل باعث ارزان شدن خودرو نخواهند شد؟
به نظرم محال است این اتفاق رخ دهد. در این صورت هنر خودروسازان اگر شرایط بیرونی برآنان تحمیل نشود، می‌تواند این باشد که یا قیمت‌ها را ثابت نگه دارند یا درصد بسیار کمی افزایش دهند. ولی روال به سمتی پیش می‌رود که شرایط برای کاهش قیمت را سخت می‌کند. تورم، افزایش هزینه تولید، افزایش دستمزد و عواملی مانند این‌ها باعث می‌شوند هزینه برای خودروساز افزایش پیدا کند. به‌نظر می‌رسد خودروساز حتی اگر درصد کمی قیمت‌ها را افزایش دهد، در مواردی با ضرر مواجه شود.اما این اطمینان را می‌دهم خودرو ارزان نخواهد شد. چون هیچ پارامتری مبنی‌بر ارزان شدن خودرو وجود ندارد. با تمام تلاش‌هایی که صورت گرفته است همچنان با تورم دو رقمی مواجه هستیم. این مساله یعنی افزایش هزینه برای همه، بنابراین محال است قیمت خودرو پایین بیاید.

واردات چطور، افزایش پیدا می‌کند؟
باید دید بازار به چه سمتی حرکت می‌کند. اگر تولیدکنندگان داخلی با همین قیمت بتوانند کیفیت را افزایش دهند، بخشی از بازار خودروهای وارداتی را خواهند گرفت. ضمن اینکه با توجه به برداشته شدن محدودیت‌ها و به وجود آمدن شرایط خرید مستقیم، واردات افزایش می‌یابد و فضای واردات جذاب‌تر خواهد شد. به‌نظرم پیش‌بینی‌ها را بازار تعیین می‌کند. به عبارت دیگر چون به سمت بازار رقابتی در حال حرکت هستیم، نه تنها سال آینده بلکه سال‌های بعد را نیز این بازار است که تعیین می‌کند که آیا واردات افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر؟

با توجه به وضعیت بازار سال آینده شاهد بازار رقابتی‌تری خواهیم بود. در این میان اگر برندی بخواهد سهم بیشتری از بازار کسب کند، باید چگونه کار کند؟
بازار ایران در سال‌های اخیر با یک گپ مواجه شده است و آن عدم رضایت‌مندی مشتریان از کیفیت محصولات تولید داخل است.کسانی برنده بازار خواهند بود که بتوانند این گپ را با کیفیت، تنوع و قیمت مناسب پر کنند.

با توجه به ورود شاسی‌بلندهای جدید، محصول شما چه سهمی از بازار خواهد داشت؟
پیش‌بینی درصد و سهم بازار چندان صحیح نیست. در تلاش هستیم محصول خود را با شرایط کیفی خوب عرضه کنیم تا گپ این سگمنت را پر کنیم. محصول ما با توجه به چند پارامتر موفق است. یک؛ این که با شرکت جگوار لندروور در چین همکاری مشترک دارد.چری بزرگ‌ترین صادر کننده خودرو چین به تمام دنیاست و چند جایزه ارزش  کیفیت در کشور چین دریافت کرده است. محصولی است که طراحان آلمانی،کار طراحی آن را انجام داده‌اند. ضمن اینکه به نظرم عملکردی که شرکت در ارائه محصول در کنار عوامل برشمرده است، استقبال خوبی از این محصول سال آینده پیش‌بینی می‌کنم.


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید دلار گران شود، بازار به کما می رود
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو