روزنامه «دنیای خودرو» بررسی می‌کند:

حمل‌و‌نقل آمریکا همچنان محروم از تبادل با ایران

طبق قوانین جدید برنامه حذف روادید، افرادی که بعد از یکم مارس سال 2011 به عراق، سوریه، ایران، سودان )یا دیگر کشورهای تعیین‌شده توسط دولت ایالات‌متحده) سفر کرده باشند و همچنین افراد دو‌ملیتی که یکی از ملیت‌های آنها به این کشورها مربوط می‌شود، از سفر بدون روادید به این کشور منع شده اند.

کد : 1778
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 اسفند 1394
print
نظرات : 0
حمل‌و‌نقل آمریکا همچنان محروم از تبادل با ایران

روزنامه دنیای خودرو-محمد امین ناطقیان: به‌رغم آنکه چندی پیش اخباری مبنی‌بر برداشته شدن تحریم‌های کشتیرانی علیه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا منتشر شده بود، اما به نظر نمی‌رسد این کشور به‌صورت قانونی تحریم‌ها را رفع کرده باشد. ایالات متحده آمریکا با هشدار به شرکت‌های حمل‌و‌نقل تحت سلطه خود برای ورود به ایران، همچنان بر وجود محدودیت‌ها و مسئولیت‌های بسیاری در این زمینه پافشاری می‌کند. از سوی دیگر، چند تن از نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا به‌صراحت اعلام کرده‌اند که در صورت انتخاب، تحمیل مجدد تحریم‌ها و نقض یک‌جانبه برجام را در صورت لزوم در دستور کار خود قرار خواهند داد. در این مطلب به بررسی دستورالعملی که هفته گذشته به شرکت‌های کشتیرانی امریکایی ابلاغ شده است، می‌پردازیم.
در این دستورالعمل آمده است: «شرکت‌های کشتیرانی به محدودیت‌هایی که همچنان در روابط با ایران وجود دارد، توجه داشته باشند. توقف تحریم‌های ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در 16 ژانویه 2016 صورت گرفته است، تغییرات بسیار اندکی در روابط تجاری آمریکایی‌ها و شرکت‌های ایالات متحده (اشخاص آمریکایی) و همچنین آزادی‌های بیشتری را برای شرکت‌های خارجی تحت مالکیت اشخاص آمریکایی که مستقیما زیر نظر دولت آمریکا نیستند، به وجود آورده است. طبق توافق‌های صورت‌گرفته در برجام، شرکت‌های خارجی که نه توسط افراد آمریکایی اداره می‌شوند و نه تحت قوانین این کشور فعالیت می‌کنند، هیچ‌گونه محدودیتی برای تعامل و همکاری با ایران ندارند.»
«تحریم‌های نوع دوم، به‌صورت اختصاصی از سوی ایالات‌متحده‌آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای اعمال شده بود. این تحریم‌ها افراد خارجی را از هرگونه تعامل اقتصادی با ایران که به طور کامل در خارج از حوزه قضایی ایالات متحده رخ می‌داد، منع می‌کرد.»
«این تحریم‌ها به‌طور کلی از حوزه‌هایی چون مالی و بانکی، انرژی، پتروشیمی، حمل‌و‌نقل، کشتی‌سازی، خودروسازی و همچنین تحریم‌هایی که در بخش‌هایی چون خدمات بندری، بیمه‌های خارجی و بیمه‌ اتکایی اعمال شده بودند، برداشته شده است. با برداشته شدن این تحریم‌ها، دیگر مانعی بر سر راه تعامل اقتصادی غیرآمریکایی‌ها با ایران، در حوزه‌های یاد شده وجود نخواهد داشت. همچنین، موانع «خدمات مرتبط»   در حوزه‌هایی چون کمک‌های فنی، آموزش، کارگزاری، حمل‌و‌نقل و خدمات مالی به طور کلی رفع شده‌اند.» این رفع محدودیت‌ها در شرایطی صورت گرفته است که آمریکایی‌ها از ارائه چنین خدماتی به ایران منع شده‌اند.

محدودیت‌های خاص
در بخش دیگری از این دستورالعمل آمده است: «لطفا توجه داشته باشید که محدودیت‌های زیر باید در تمام مراحل تحریم ثانویه ایران (حتی با وجود برداشته شدن مقطعی) در قبال اشخاصی که عملیات حمل‌و‌نقل به / از ایران انجام می‌دهند، رعایت شود.»
هیچ یک از معاملات یا اقدامات صورت گرفته در زمینه حمل‌و‌نقل با ایران، نباید به هیچ وجه مربوط به آمریکایی‌هایی که در آمریکا سکونت دارند یا آمریکایی‌هایی که در سراسر دنیا زندگی می‌کنند، باشد.
نظام مالی ایالات متحده آمریکا به هیچ‌وجه نباید در زمینه‌های مربوط به حمل‌و‌نقل ایران از جمله معامله بیمه، محاسبات، تهاتر یا دیگر تراکنش‌های مالی تحت‌الشعاع قرار گیرد. همچنین، استفاده از دلار آمریکا در حوزه‌های ذکر شده به‌طور کلی ممنوع است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) و نهادها و افرادی که در لیست تحریم آمریکا    (SDN List) قرار دارند، در هیچ حجمی حق تعاملات و مذاکرات حمل‌و‌نقلی را ندارند.

ملاحظات اضافی که خارجی‌ها باید در حمل‌و‌نقل به / از ایران در نظر بگیرند
در این قسمت از دستورالعمل آمده است: 
ما توصیه می‌کنیم که شرکت‌های حمل‌و‌نقل توجه داشته باشند محموله، محصولات، اقلام یا فن‌آوری که حمل می‌کنند در حوزه قضایی صادرات وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا یا وزارت امور خارجه است. شرکت‌های حمل‌و‌نقل باید مطمئن باشند که صادرکننده، مجوزهای لازم را برای صادرات کالا در اختیار دارد. به عبارت دیگر، شرکت حمل‌و‌نقل باید اطمینان پیدا کند که حمل محصولات، اقلام یا فن‌آوری که به ایران وارد یا از آنجا صادر می‌کند، با توجه به قوانین و مقررات صادرات ایالات متحده انجام می‌شود.
همچنین به تمام ‌شرکت‌های حمل‌و‌نقلی توصیه می‌کنیم که به طرف‌های قرارداد ابلاغ کنند، تابع تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند و هر گاه تحریمی وضع شود، بلافاصله آن را اجرا خواهند کرد. تا امکان نقض یک طرفه قرارداد را در اختیار داشته باشند.
پرسنل شرکت‌های خارجی حمل‌و‌نقل که به ایران سفر کرده و به مذاکرات و معاملات پرداخته‌اند، ممکن است با مشکلات جدی در ورود به ایالات متحده روبه‌رو شوند. بسیاری از شهروندان غیرآمریکایی به‌ برنامه لغو ویزا آمریکا (برنامه حذف روادید) تکیه می‌کنند. این برنامه اجازه می‌دهد شهروندان کشورهای واجد شرایط خاص (به‌عنوان مثال: کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ژاپن) به‌شرطی که روند ثبت‌نام را گذرانده باشند، بدون روادید به ایالات متحده سفر کنند. قانون بودجه دو حزبی 2015 آمریکا که با امضای باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور همراه است، معیارهای واجد شرایط بودن برای برنامه حذف روادید را افزایش داده است. طبق قوانین جدید برنامه حذف روادید، افرادی که بعد از یکم مارس سال 2011 به عراق، سوریه، ایران، سودان )یا دیگر کشورهای تعیین‌شده توسط دولت ایالات‌متحده) سفر کرده باشند و همچنین افراد دو‌ملیتی که یکی از ملیت‌های آنها به این کشورها مربوط می‌شود، از سفر بدون روادید به این کشور منع شده اند. این افراد باید مانند شهروندان دیگر کشورها، نسبت به اخذ ویزای آمریکا اقدام کنند.

«بازگشت ناگهانی»! 
شرکت‌های حمل‌و‌نقل باید آگاه باشند که در صورت عدم التزام ایران به اجرای صحیح و کامل برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) امکان بازگشت بخشی یا تمام تحریم‌ها، بلافاصله و بدون هیچ گونه اطلاع قبلی وجود دارد. علاوه‌بر این، در سال جاری انتخابات ریاست جمهوری را در پیش‌رو خواهیم داشت. چند تن از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا به‌صراحت اعلام کرده‌اند در صورت انتخاب، تحمیل مجدد تحریم‌ها و نقض یک‌جانبه برجام را در صورت لزوم در دستور کار خود قرار خواهند داد.برجسب ها : دنیای خودرو

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید حمل‌و‌نقل آمریکا همچنان محروم از تبادل با ایران
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو