رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با روزنامه دنیای خودرو

امسال 4 درصد نیاز بازار خودرو از طریق واردات تامین می شود

اتفاقی که در سال 93 افتاد به‌خاطر لجام‌گسیختگی بیش از حد و عدم وجود ضوابط در واردات خودرو بود که باعث شد حداکثر سوءاستفاده از این بازار صورت بگیرد و هرکسی وارد بازار خودرو شد به هر شکلی که می‌شد حقوق مصرف‌کننده را از بین برد.

کد : 1896
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 فروردين 1395
print
نظرات : 0
امسال 4 درصد نیاز بازار خودرو از طریق واردات تامین می شود

روزنامه «دنیای خودرو»-سارا غضنفری : واردات خودرو مبحثی بود که سال گذشته با اما و اگرهای بسیاری همراه بود، از افزایش تعرفه واردات خودرو گرفته تا تلاش برای تولید داخلی و کاهش واردات. در این میان در اولین روز کاری سال جدید، گمرک ایران آماری از میزان واردات خودرو در سال گذشته منتشر کرد که نشان می‌داد واردات خودرو نصف شده است. بر اساس آمار گمرک در سال گذشته 51 هزار و 522 دستگاه خودروی سواری به ارزش یک میلیارد و 230 میلیون دلار به کشور وارد شد. این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد 50.42 درصد و از نظر ارزش 42.80 درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین وزن خودرو‌های سواری وارد شده به کشور 116هزار تن ثبت شده است.
در همین زمینه فرهاد احتشام‌زاد که ریاست هیات‌مدیره انجمن واردکنندگان خودرو را  برعهده دارد، در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» درباره نصف شدن میزان واردات خودرو در سال گذشته و دلایل این موضوع می‌گوید: «اگر آمار را ملاحظه کنید در پنج سال گذشته همیشه میانگین واردات بین 40 تا 50 هزار دستگاه در سال بوده است. اتفاقی که در سال 93 افتاد به‌خاطر لجام‌گسیختگی بیش از حد و عدم وجود ضوابط  در واردات خودرو بود که باعث شد حداکثر سوءاستفاده از این بازار صورت بگیرد و هرکسی وارد بازار خودرو شد به هر شکلی که می‌شد حقوق مصرف‌کننده را از بین برد. مثلا از خودروی غیراستاندارد و ارزهای دولتی برای این موضوع استفاده شد که هیچ‌کدام از نماینده‌های رسمی نه در چارچوب کاری‌شان بود و نه امکان داشتند چنین کاری را انجام بدهند. »

اتمسفر بازار باعت کاهش واردات شد
در گزارش آماری گمرک به آمار سال 93 هم اشاره‌ای شده است که این گزارش نشان می‌دهد در سال 93 حدود 103 هزارو 918 دستگاه خودروی سواری به ارزش دو میلیارد و 151 میلیون دلار به کشور وارد شده است. احتشام‌زاد، در این باره می‌گوید: «اتفاقی که در سال 93 افتاد با تعداد صدهزار دستگاه، اتفاقی بود که در کوتاه‌مدت حداقل امکان وقوع مجددش نیست و از سویی باید در نظر داشته باشید که اهداف کشور برای سال 1404 واردات 300هزار دستگاه خودرو و تولید 3 میلیون دستگاه خودرو است که یک‌میلیون از این خودروها صادر خواهد شد و دو میلیون دستگاه برای مصرف داخل است. لذا سیاستی که خود دولت در نظر گرفته این است که 10 درصد تولید کشور و 10 درصد نیاز کشور باید از طریق واردات تامین بشود که در حال حاضر این سهم در حدود 4 درصد و این کاهش مقداری که در واردات رخ داده بیشتر به دلیل جو موجود در بازار بوده است.» ریاست هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو، بر دو موضوع اصلی که باعث کاهش واردات شده است تاکید می‌کند و می‌گوید: «اول این که اشتباه اصلی، مقایسه با سال 93 است که سال 93 لجام‌گسیختگی بیش از حدی که در واردات بود و در انتهای سال 93 با دستوری که وزیر صنعت دادند برای ساماندهی وضعیت خودرو، طبیعتا جلوی این لجام گسیختگی گرفته شد و بازار به حالت عادی بازگشت. از دیگر سو، وضعیت بازار و تقاضایی که در بازار وجود داشت موجب کاهش واردات شد. اتفاقی که افتاد کاهش تقاضا در بازار بود. کاهش تقاضا در تولید به شکلی است که سخت است خودتان را با آن منطبق کنید ولی در واردات متناسب با چیزی که نیاز دارید واردات را انجام می‌دهید، طبیعتا در این بخش قابلیت انعطاف‌پذیری و چابکی بیشتری وجود دارد و تقاضای بازار که کاهش پیدا کرد به همان میزان واردات هم کاهش یافت. همچنین در ماه‌های آخر سال افزایش تقاضا وجود داشت یعنی در ماه بهمن و اسفند که فشار جو روانی که در بازار وجود داشت ناشی از بعد از برجام قیمت دلار تقییرات عمده‌ای خواهد کرد و این تعییرات عمده انتظار کاذبی بود که وجود داشت. انتظار که در کشور پایدار و مشخص شد که این انتظار قابل وصول نیست، بازار به حالت ثبات عادی خودش بازگشت و در بهمن و اسفند تقاضای بازار افزایش یافت که به همان نسبت افزایش فروش و واردات هم داشتیم.»
فرهاد احتشام‌زاد، ریاست هیات‌مدیره انجمن واردکنندگان خودرو درباره پیش‌بینی وضعیت واردات در سال آینده نیز می‌گوید: «پیش‌بینی ما برای سال آینده حفظ روال قبلی است و مطابق با شرایط سال جاری.»

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید امسال 4 درصد نیاز بازار خودرو از طریق واردات تامین می شود
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو