اجرایی شدن طرح حذف پرداخت نقدی به پارکبان‌ها

امسال دیگر پول نقد به پارکبانها نمی دهیم

در این طرح رانندگان تنها مشخصات خودروی خود را از طریق پارکبان‌ها به مرکز مخابره می‌کنند و زمان توقف هر خودرو نیز در فضای پارک از این طریق مشخص خواهد شد. در نهایت هم مالکان خودروها هزینه پارک خودرو را از طریق حساب شهروندی پرداخت خواهند کرد.

کد : 1967
تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 فروردين 1395
print
نظرات : 0
امسال دیگر پول نقد به پارکبانها نمی دهیم

روزنامه «دنیای خودرو»-سیران سعدی: قرار است طرحی در نیمه اول امسال اجرایی شود که رانندگان خودرو پرداخت نقدی به پارکبان‌ها نداشته باشند و از طریق ارسال مشخصات خودروی خود و کارت شهروندی این پرداخت را انجام دهند. اعضای شورای شهر تهران هم از این طرح حمایت می‌کنند و حتی می‌گویند برای اجرایی شدن آن دیر هم است و بر این باورند که با اجرایی شدن این طرح، از بار مشکلات پارک حاشیه‌ای و پرداخت نقدی به پارکبان‌ها کاسته می‌شود.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» سیدجعفر تشکری‌هاشمی، معاون شهردار تهران از اجرای طرح مکانیزه پارک حاشیه‌ای در تهران و حذف نقدینگی به پارکبان‌ها در نیمه نخست سال جاری خبر داده است. به گفته معاون شهردار در سال‌های گذشته تجربه‌هایی درخصوص پارک حاشیه‌ای در پایتخت به مرحله اجرا درآمده که نابسامانی پارک حاشیه‌ای سامان گرفته است، اما ایرادهایی به تئوری‌های مختلف پارک حاشیه‌ای در شهر تهران وارد بود. به گفته وی طرحی در دست اجراست که براساس آن شهروندان با توقف در فضای پارک حاشیه‌ای به طور مستقیم به پارکبان پولی پرداخت نخواهند کرد.
به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در این طرح رانندگان تنها مشخصات خودروی خود را از طریق پارکبان‌ها به مرکز مخابره می‌کنند و زمان توقف هر خودرو نیز در فضای پارک از این طریق مشخص خواهد شد. در نهایت هم مالکان خودروها هزینه پارک خودرو را از طریق حساب شهروندی پرداخت خواهند کرد. همچنین توقف غیرمجاز در فضای پارک حاشیه‌ای هم تخلف تلقی می‌شود و در صورتی که هزینه پارک حاشیه‌ای از طریق حساب شهروندی پرداخت نشود، تصویر خودروی متخلف به پلیس ابلاغ خواهد شد و اعمال قانون از این طریق صورت می‌گیرد.

شورا شهری‌ها هم موافق هستند 
محمد حقانی عضو کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ضمن ابراز بی‌اطلاعی شورای شهر از طرح مکانیزه پارک و حذف نقدینگی به پارکبان‌ها به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «واقعیت این است که شهرداری برنامه‌ای در این باره به شورا تاکنون ارسال نکرده است و مصاحبه‌های آنها را می‌خوانیم و می‌شنویم. در حالی که این طرح اگر قرار است در نیمه اول امسال اجرا شود، در ابتدا باید در شورا مطرح شود و بعد از تصویب شدن به مرحله اجرایی برسد.»
هر چند این عضو شورای شهر از بی‌خبری شورا گله‌مند است، اما از این طرح دفاع می‌کند و می‌گوید: «الکترونیکی شدن پرداخت هزینه پارک توسط راننده خودرو اقدام بسیار مناسبی است و وضعیت پرداخت نقدی به پارکبان‌ها هم با این طرح ساماندهی پیدا می‌کند.»
اما ابوالفضل قناعتی، مخبر کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو» به تصویب این طرح در برنامه پنج‌ساله دوم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در برنامه مدیریت شهری این موضوع مطرح شده است که به سمت الکترونیکی شدن پارک حاشیه‌ای برود و این امر توسعه پیدا کند. اگرچه همین الان هم خیلی دیر است و باید هر چه زودتر این طرح اجرایی شود. اجرای این طرح مزایای زیادی برای شهروندان دارد و رانندگان خودرویی که می‌خواهند از این ظرفیت پارک استفاده کنند از قبل کارت‌های خود را شارژ می‌کنند و در برخی موارد هم پارک‌بان‌ها سلیقه‌ای پول می‌گیرند و مشکلاتی به وجود آورده‌اند که با اجرای این سیستم این مشکلات برطرف می‌شود.» 
وی در ادامه به مشکلات کنونی پارک‌مترها اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: «در پارک‌مترهای کنونی نواقص زیادی وجود دارد. از جمله اینکه این دستگاه‌ها گاهی عمل نمی‌کند یا از کار افتاده یا دستکاری شده یا اشتباه عمل می‌کند. بنابراین ضروری است این مشکل با سیستم‌های روز الکترونیک حل شود و اگر از این فضاها به عنوان پارک استفاده می‌شود، از آخرین تغییر و تحولات فناوری بهره بگیریم تا هم به نظم شهر و هم به اخذ این عوارض که عاید شهرداری می‌شود، کمک شود.» 


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
یک مخالف
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید امسال دیگر پول نقد به پارکبانها نمی دهیم
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو