مجوز وزارت ورزش برای رشته موتورسواری زنان

چراغ برای زنان عشــــق موتور سبز شد

وزارت ورزش و جوانان به زنان عاشق موتورسواری چراغ سبز نشان داد و با رشته موتورسواری زنان موافقت کرد. از قرار معلوم این مجوز پس از عبور از پیچ‌وخم‌های قانونی و انطباق با موازین شرعی صادر شده است و پس از این زنان موتورسوار می‌توانند در پیست‌های سرعت با هم رقابت کنند. 

کد : 2494
تاریخ انتشار : شنبه 23 مرداد 1395
print
نظرات : 0
چراغ برای زنان عشــــق موتور سبز شد
ADMIN

خبرنگار

relations@autoworld.ir

مجوز وزارت ورزش برای رشته موتورسواری زنان 
چراغ برای زنان عشــــق موتور سبز شد
سیران سعدی-دنیای خودرو: وزارت ورزش و جوانان به زنان عاشق موتورسواری چراغ سبز نشان داد و با رشته موتورسواری زنان موافقت کرد. از قرار معلوم این مجوز پس از عبور از پیچ‌وخم‌های قانونی و انطباق با موازین شرعی صادر شده است و پس از این زنان موتورسوار می‌توانند در پیست‌های سرعت با هم رقابت کنند. به گفته یک مقام مسئول در فدراسیون موتورسواری بیش از 50 زن موتورسوار در سطح کشور فعال هستند که از این پس، در قالب یک رشته ورزشی فعالیت خواهند کرد و اگر به سطحی برسند که توان رقابت با ورزشکاران خارجی را داشته باشند، به مسابقات جهانی هم اعزام خواهند شد.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، با نامه معاون امور ورزش بانوان وزارت ورزش به محمود صیدان‌لو، رئیس فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی درباره موتورسواری زنان، فصل تازه‌ای در ورزش زنان ایرانی گشوده شد. در این نامه آمده است که برگزاری دوره‌های آموزشی و مسابقات داخلی در فضای ویژه بانوان محدودیتی ندارد. به این ترتیب رشته موتورسواری هم به جمع دیگر رشته‌های ورزشی زنان افزوده شد. 
در این نامه تصریح شده است که «با توجه به جامعه مخاطب این رشته و حضور مربیان و داوران زن و با رعایت موازین اسلامی تحت نظارت فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران، راه‌اندازی این رشته بلامانع است.»
رئیس فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی هم با بیان این که  همه موازین شرعی در اخذ مجوز موتورسواری بانوان لحاظ شده است، گفته «پیش از این فعالیت‌های بانوان در حوزه موتورسواری در فضایی خارج از مدیریت فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی 
صورت می‌گرفت.
 در واقع بانوان مجبور بودند در فضاهای غیراستاندارد و نامناسب فعالیت کنند. ضمن اینکه برنامه‌ریزی برای ایجاد امکانات مناسب تمرین برای بانوان در این رشته صورت گرفته است، همچنین در صورت نیاز به مربی خارجی اقدامات مناسب انجام خواهد شد.» 
در این باره سیدرضا بزرگ‌حسینی، عضو کمیته فنی فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «در این چند روز که خبر مجوز رسمی وزارت ورزش برای رشته موتورسواری بانوان منتشر شد، شور و شوقی بین بانوان علاقه‌مند به این ورزش ایجاد شده است. 
پیش از این فعالیت این بانوان موتورسوار جنبه رسمی نداشت، اما به دلیل علاقه، این زنان به موتورسواری روز‌به‌روز پیشرفت می‌کنند و به همین دلیل بعد از مدت‌ها مجوز فعالیت این رشته ورزشی برای زنان صادر شد.» 
تعداد زنانی که به طور فعال موتورسواری می‌کنند، حدود 10 نفر است، اما بیش از 50 زن موتورسوار، به دلیل فراهم نبودن شرایط، کمتر فعالیت می‌کنند
 پیست‌های زنانه سرعت و پرش
برخی زنان عاشق سرعت در رانندگی هستند، اما این موضوع در موتورسواری هیجان بیشتری برای زنان دارد آن هم زمانی‌که با سرعت و پرش آمیخته می‌شود. حال با مجوز رشته موتورسواری، این هیجان بعد رقابتی هم به خود می‌گیرد و به نظر می‌رسد که این رشته خیلی زود طرفدارانی پیدا کند. 
در اطراف تهران پیست‌های موتورسواری وجود دارند که مخصوص مردان هستند و با مجوز وزارت ورزش پیست‌های حرفه‌ای موتورسواری مخصوص زنان کم‌کم راه‌اندازی می‌شوند. البته در شرق تهران پیست موتورسواری وجود دارد که با داشتن مجوز، به زنان موتورسواری آموزش می‌دهد، اما با فعالیت رشته موتورسواری به مربیان و پیست‌‌های حرفه‌ای نیاز است زنان علاقه‌مند به این رشته بتوانند 
فعالیت کنند. 
البته پیست‌هایی در غرب تهران فعال هستند که برخی مواقع با مجوز هیات موتورسواری زنان علاقه‌مند به موتور در این پیست‌ها سرعت و هیجان را تجربه می‌کنند. 
در پیست آزادی به دلیل نداشتن مجوز رسمی، زنان اجازه فعالیت ندارند که به نظر می‌رسد این مشکل با مجوز وزارت ورزش در آینده‌ای نزدیک برطرف خواهد شد.
بزرگ‌حسینی درباره فعالیت زنان در پیست موتورسواری آزادی که زیر نظر این فدراسیون اداره می‌شود، می‌گوید: «با مجوز رسمی وزارت ورزش از این بعد زنان هم می‌توانند در این پیست موتورسواری کنند و باید این پیست زمان‌بندی شود تا در زمان‌های مشخصی زنان حضور داشته باشند. » 
 زنان موتورسوار
اگر نگاهی به تاریخچه موتورسواری زنان در سال‌های گذشته بیندازیم، زنانی را می‌بینیم که در این حوزه به طور انفرادی فعال هستند و در مسابقات شرکت می‌کنند. حالا با مجوز وزارت ورزش این زنان می‌توانند در قالب تیم ملی در مسابقه‌های خارجی این ورزش شرکت کنند.
یکی از این زنان، نورا نراقی است. او لقب نخستین قهرمان موتورکراس زنان ایران را از آن خود کرده است. نراقی در اولین دوره مسابقات قهرمانی موتورکراس بانوان ایران در سال 88 مقام اول را کسب کرد و تجربه تمرین در پیست‌های جهانی را هم دارد. بهناز شفیعی هم اولین دختر موتورسواری است که بیشتر از یک دهه است که به صورت حرفه‌ای در دو رشته موتورریس و موتور کراس فعالیت می‌کند.
بزرگ حسینی درباره آمار زنان موتورسوار در سطح کشور می‌گوید: «تعداد زنانی که به طور فعال موتورسواری می‌کنند، حدود 10 نفر است، اما بیش از 50 زن موتورسوار در سطح کشور، به دلیل فراهم نبودن شرایط، کمتر فعالیت می‌کنند. ضمن اینکه با فعالیت رشته موتورسواری، زنان بیشتری انگیزه انجام این ورزش را خواهند داشت و به تبع رقابت بین آنها بیشتر می‌شود و زنان بیشتری به این رشته ورزشی روی می‌آورند.»
وی همچنین درباره اعزام زنان موتورسوار در قالب یک رشته ورزشی به مسابقات خارجی می‌گوید: «برای این موضوع هنوز تصمیمی گرفته نشده است، اما اگر زنان ورزشکار در این رشته به سطحی از پیشرفت برسند که حرفی برای گفتن داشته باشیم، به طور قطع اعزام خواهند شد.»


برجسب ها : خودرو

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید چراغ برای زنان عشــــق موتور سبز شد
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو