تکلیف خودروهای لوکس قاچاق مکشوفه مشخص شد

مزایده خودروهای بالای 2500 سی‌سی به شرط صادرات در آبان‌ماه

کد : 2726
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 مهر 1395
print
نظرات : 0
مزایده خودروهای بالای 2500 سی‌سی به شرط صادرات در آبان‌ماه
ADMIN

خبرنگار

relations@autoworld.ir

تکلیف خودروهای لوکس قاچاق مکشوفه مشخص شد
مزایده خودروهای بالای 2500 سی‌سی به شرط صادرات در آبان‌ماه
پگاه طوسی-دنیای خودرو:  سال گذشته حدود 5 میلیارد و 170 میلیون تومان و در سه ماه ابتدای سال جاری، یک میلیارد و 577 میلیون تومان خودروی سواری توسط سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به فروش رفته است؛ خودروهایی که یا متروکه و ضبطی بوده‌اند یا حکم قضایی برای فروش‌ آن‌ها صادر شده بود. مزایده سراسری فروش این خودروها به صورت ماهانه برگزار می‌شود. اما به تازگی و برای اولین بار، قرار است خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی، که اخیرا مشمول رای هیات‌عمومی دیوان عدالت اداری شده‌اند در ماه آینده در مزایده به فروش برسند. 
   خودروهایی که به مزایده گذاشته می‌شوند 
بر اساس قانون تاسیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، اموال منقول و غیرمنقولی که به انحای مختلف به تملک دولت درآمده‌اند، برای تعیین تکلیف در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد. در بخش اموال منقول همه کالاهایی که از طریق مراجع قضایی یا به ظن قاچاق توقیف شده‌اند یا مراجع گمرکی آن‌ها را ضبط کرده‌اند یا در گمرک متروکه شده‌اند اعم از خودروها، برای تعیین تکلیف در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرند. مجتبی خلفی، مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی سازمان اموال تملیکی، در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو» درخصوص خودروهایی که در اختیار سازمان تملیکی قرار می‌گیرند، گفت: «چند نوع خودرو در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد. خودروهای متروکه، خودروهایی که برای قاچاق از آن استفاده یا خودروهایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، هم‌چنین خودروهایی که حامل محموله قاچاق بوده‌اند یا همراه محموله قاچاق توسط محاکم قضایی توقیف و به ضبط دولت درمی‌آید. در این شرایط سازمان اموال تملیکی بر اساس حکم مرجع قضایی عمل می‌کند. در صورت رای مرجع قضایی مبنی بر فروش، خودروها به عنوان کالای ضبطی در فرآیند مزایده‌ برای فروش عرضه می‌شوند.»
   باز صادرات یا امحای خودروهای قاچاق
خودروهای مکشوفه قاچاق بالای 2500 سی‌سی به جای امحا دوباره به صورت قانونی صادر می‌شوند. بر اساس آماری که آخرین بار در رسانه‌ها منتشر شد، بیش از 60 خودروی قاچاق بالای 2500 سی‌سی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار‌ گرفته است که البته تعداد آن‌ها تغییر خواهد کرد. زیرا ممکن است برای صاحبان خودرو حکم برائت صادر و خودرو به صاحب آن بازگردانده شود یا خودروهای قاچاق جدید به این مجموعه اضافه شوند. خلفی در خصوص خودروهای قاچاق تصریح کرد:‌ «خودروهای قاچاق، خودروهایی هستند که از طریق مبادی قانونی و رسمی وارد کشور نشده باشند. این خودروها طبعا مشمول قوانین قاچاق می‌شوند و توسط پلیس راهور، عوامل ناجا ضابطان قضایی نسبت به ضبط‌شان اقدام می‌شود و در اختیار سازمان قرار می‌گیرد. بر اساس آیین‌نامه اجرایی مواد 55 و 56  قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که سوم مرداد ماه سال جاری ابلاغ شد، سازمان اموال تملیکی اجازه فروش این خودروهاي قاچاق را ندارد؛ بلکه این سازمان باید نسبت به صادرات کالاهایی که حکم قطعی قاچاق برای‌شان صادر شده است، پس از رسيدگي و بررسي كارگروه مندرج در آیين‌نامه، اقدام کند. اگر امکان فروش به شرط صادرات نبود، بعد از هماهنگي با مراجع مربوطه از جمله مراجع قضايي صادركننده حكم، نسبت به امحا و انهدام آنها مطابق مقررات اقدام می‌کند. این قانون مشمول کالاهای قاچاقی است که در اختیار سازمان تملیکی قرار می‌گیرد.»
وی در ادامه در خصوص حکم برائت عنوان‌کرد: «زمانی که کالایی را به ظن قاچاق توقیف می‌کنند، ممکن است مرجع قضایی در فرآیند رسیدگی به این نتیجه برسد که کالا قاچاق نیست و صاحب کالا اسناد مثبتی به مرجع قضایی تحویل دهد. در صورت تایید، حکم برائت صادر می‌شود و کالا که می‌تواند خودرو باشد، به صاحب کالا بازگردانده می‌شود.»
   فروش خودروهای متروکه به بالاترین قیمت
اگر واردکننده خودرو پس از ثبت سفارش، خودرو را از طریق گمرک وارد کشور کند، اما در مدت زمان مشخص شده در قانون گمرکی پس از سير مدت توقف قانوني، موفق به ترخیص آن نشود، کالا یا همان خودرو مشمول قوانین کالای متروکه می‌شود، به تملک دولت درمی‌آید و تحت اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد. خلفی در این باره تشریح کرد: «بر اساس مصوبه دولت در سال 93 ورود خودروهای بالاتر از 2500 سی‌سی به کشور ممنوع اعلام شد. بر اساس رای اخیر هیات عمومی دیوان عدالت اداری مقرر شده است برای خودروهای متروکه‌ای که پیش از صدور این مصوبه وارد کشور شده‌اند و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار دارند، مجوز ورود (ثبت سفارش دارد) به کشور صادر و به مزایده گذاشته شود. در تلاش هستیم برای این دسته از خودروها تا پایان ماه آتي مزایده برگزار شود. 
آن ‌دسته از خودروهاي 2500 سي‌سي به بالا متروكه محسوب می‌شوند که قبل از مصوبه هيات دولت وارد كشور شده باشند و حين مراحل ترخيص با بخشنامه يادشده مواجه و متروكه شده‌اند كه با در نظر گرفتن راي ديوان عدالت اداري قابليت فروش (مزايده سراسري) و پلاك شدن از سوي راهور را دارند .» 
خلفی در ادامه افزود:‌ « این خودروها صاحب دارند و صاحبان آن‌ها، طرف حساب ما هستند. به این شکل که ما در مزایده فوق‌العاده، خودروها را عرضه می‌کنیم. اشخاص حقیقی و حقوقی به استثنای کارکنان دولت که ممنوعیت شرکت در مزایده‌های اموال تملیکی را دارند، می‌توانند در مزایده سراسری و الکترونیکی که در سامانه زیر برگزار می‌شود، شرکت کنند.
 www.tamliki.ir
 این سامانه با همکاری مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجرا و نظارت می‌شود. صاحبان خودرو نیز می‌توانند در این مزایده شرکت کنند و اگر قیمت پیشنهادی بالاتری بدهند، طبعا برنده می‌شوند و با پرداخت حقوق دولت، امکان ترخیص خودرو را دارند. اما اگر خودروی متروکه به شخص ثالث یا شخصی به جز صاحب آن فروخته شود، بعد از پرداخت حقوق دولتی باقی پول به صاحب کالا به عنوان حاصل فروش بازگردانده می‌شود.»
   امحا در صورت عدم صادرات 
خلفی در خصوص خبری که پیش از این در خصوص امحای خودروهای قاچاق منتشر شده بود، گفت: «این موضوع را باید از اشخاصی پرسید که موضوع امحا را بیان کرده‌اند. زیرا طبق اختیارات، سازمان اموال تملیکی مکلف است بر اساس قانون نسبت به تعیین تکلیف خودروها اقدام کند. قانون برای ما در همان مواد 55 و 56 مشخص کرده است نسبت به صادرات کالاهای قاچاق در اختیار اقدام کنیم. اگر به هر دلیلی نتوانستیم صادرات انجام دهیم، فرایند بعدی امحا خواهد بود.»
   تهیه قوانین باز صادرات
وی درخصوص قوانین باز صادرات خودروهای قاچاق توضیح داد: «سازمان اموال تملیکی بر اساس قانون و منویات مقام معظم رهبری انجام وظیفه خواهد کرد. این سازمان برای صادرات کالاهای با دوامی که امکان صادرات دارند، در حال برنامه‌ریزی است تا در فرآيند قانوني مزايده قرار داده شوند و با شرط صادرات به فروش برسند. این سازمان شیوه‌نامه صادرات را با همکاری گمرک در دست تدوین دارد که پس از اتمام به تصویب ستاد مبارزه با قاچاق کالا می‌رسد. طبعا کالاهایی که امکان صادرات ندارند، امحا خواهند شد.»
خلفی با تاکید بر این که آیین‌نامه مواد 55 و 56 در مرداد ماه سال جاری به سازمان اموال تملیکی ابلاغ شده و صادرات خودروهای قاچاق از سوی سازمان تملیکی برای اولین بار صورت می‌گیرد، اظهار کرد: «بر این اساس صادرات در دستور کار سازمان تملیکی قرار گرفته است. اگرچه پیش از این هم امکان صادرات و فروش داشته‌ایم. اما با توجه به سازوکارهای خود نسبت به عرضه داخلی اقدام می‌کردیم. کماکان مزایده‌های الکترونیکی اموال منقول سازمان در جریان است که اموال منقول و خودروهای متروکه یا ضبطی در آن عرضه می‌شوند.» 
   بازدید از 137 خودروی مزایده فوق‌العاده
بر اساس موارد 55 و 56 سازمان اموال تملیکی نسبت به تعیین تکلیف و بازصادرات خودروهای بالای 2500 سی‌سی قاچاق اقدام می‌کند و در مورد خودروهای بالای 2500 سی‌سی متروکه بر اساس رای اخیر هیات عمومی دیوان عدالت اداری اقدام خواهد کرد. خلفی در خصوص تعداد خودروهای متروکه بالای 2500 سی‌سی اذعان کرد: «بيش از 100 دستگاه خودروی متروکه بالای 2500 سی‌سی وجود دارد و قیمت‌گذاری خودروها و تمامی کالاهای مزایده‌ای توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می‌شود. 
کارشناس دادگستری قیمت پایه برای کالاها را در نظر می‌گیرد و ثبت می‌کند. این قیمت‌گذاری، با در نظر گرفتن قيمت روز بازار اتفاق می‌افتد و طبعا قیمت‌های پیشنهادی باید بالاتر از قیمت پایه باشد. کالا به بالاترین قیمت پیشنهاد شده فروخته می‌شود و هیچ کس از پیشنهادها اطلاع ندارد و تنها در روز بازگشایی مزایده الكترونيكي قیمت‌ها استحصال و بالاترین قیمت ارائه شده توسط سيستم، به عنوان برنده مزايده اعلام می‌شود. خودروهایی که به مزایده گذاشته می‌شوند، عموما در انبارهای سازمان اموال تملیکی هستند و مشتریان می‌توانند از کالاهای مطرح در مزایده طی روزهایی که سازمان مشخص می‌کند، بازدیدکنند.»
وی در انتها در مورد موتورسيكلت‌های بالای 250 سی‌سی گفت: «امكان واگذاري موتورسيكلت‌هاي بالاي 250 سي‌سي از طريق مزايده فراهم نيست.»

برجسب ها : خودرو

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید مزایده خودروهای بالای 2500 سی‌سی به شرط صادرات در آبان‌ماه
تلگرام
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو