جهانگرد هلندی با خودروی برقی به تهران رسید

!دوشاخه ام را به برق بزن

کد : 2778
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1395
print
نظرات : 0
!دوشاخه ام را به برق بزن
ADMIN

خبرنگار

relations@autoworld.ir

جهانگرد هلندی با خودروی برقی به تهران رسید
!دوشاخه ام را به برق بزن
حسین دلاور-دنیای خودرو:هوای پاک، عشق به محیط‌زیست، داشتن محیط تهی از آلودگی‌ها آرزوی هر انسانی است که حداقل کمی با دغدغه‌های زندگی شهری آشناست. وقتی که شهرنشینی را تجربه کنی، گاهی آرزوی این را داری که از پشت پنجره اتاقت بتوانی آخرین ساختمان شهرت را ببینی. دوست داری شب‌ها ستاره‌های آسمانت را بشماری و آن قدر سقف شهرت ستاره‌باران باشد که از شمردن آنها خسته شوی. 
گاهی برایت افسانه‌ای می‌شود دست نیافتنی که با شمردن ستاره‌ها خوابت ببرد. گاهی برایت سخت می‌شود فرق ابر و گرد و غبار را بفهمی. بعضی وقت‌ها به دنبال زمانی برای فرار از شهر می‌گردی. خانه‌ات می‌شود زندان، همه به‌خاطر این است که آسمانی نداری تا به آن دل‌خوش باشی. جرات کشیدن نفسی عمیق از تو گرفته شده است و از ترس سرفه‌های پیاپی آرام نفس می‌کشی. 
اما چه کسی حق زندگی کردن آرام را از من و تو گرفته است؟ وقتی دنبال متهم این ماجرا می‌گردی، کسی جز خودمان نیستیم که زندگی را سخت کرده‌ایم. آنقدر ماشینی زندگی می‌کنیم و به آن افتخار داریم که یادمان رفته، ستاره‌های شهر چند سالی است از ما خداحافظی کرده‌اند. آنقدر زندگی مدرن را به سنتی ترجیح دادیم که از ترس باران، به جرم اسیدی بودنش فرار می‌کنیم. من و تو ساکن زمین هستیم، نه مالک آن. فقط من، تو و شما نیستیم که روی کره خاکی زندگی می‌کنیم. اگر تا این حد راحت و بی‌تفاوت از کنار خرابکاری‌هایمان روی زمین می‌گذریم به خاطر این است که مستاجران بدی شده‌ایم،  برای نقطه‌ای از جهان هستی که تنها جای زندگی است. این فقط من و تو نیستیم که دلمان برای هوای پاک شهرمان تنگ شده است و می‌خواهیم باز هم یک آسمان آبی را ببینیم. هر کسی در هر جای دنیا دلش برای گذشته زمین تنگ شده است. 
«وایب واکر» پسر 29 ساله هلندی این روزها بسیار بی‌قرار روزی است که آسمان آبی را در هر جای دنیا ببینید. او که کارشناس علوم ارتباطات است، برای اثبات اینکه می‌توان باز هم آسمان آبی داشت، چالشی خاص را با خود شروع کرده است. او با یک خودروی برقی از هلند حرکت کرده و بعد از 242 روز به تهران رسیده است و می‌خواهد با همین خودرو به استرالیا برود. 35 هزار کیلومتر رانندگی تا امروز، راهی است برای اثبات این مساله که خودروهای برقی توانمندی‌های بسیاری دارند و می‌توانند سفری لذت‌بخش را در خاطره ما به یادگار بگذارند. 
وایب واکر که برنامه سفر یک‌سال و نیمه‌ای دارد، با مطرح کردن این طرح که می تواند با خودروی برقی قاره‌پیمایی انجام داد، چند ماه پیش از وطنش، یعنی هلند به سمت استرالیا راه افتاد و با یک فولکس‌واگن جتا برقی مدل 2009 بسیاری از کشورهای اروپا و بخش‌هایی از روسیه و ترکیه را تا به امروز رانندگی کرده است. 
ایده او امروز حامیان بسیاری دارد و برخی شرکت‌ها و نهادهای دوستدار محیط‌زیست از سفر او حمایت می‌کنند. دانشگاه «خواجه‌نصیرالدین طوسی» این روزها به‌عنوان میزبان وایب در ایران شناخته می‌شود و به‌عنوان یک دوست در کنار این جوان خوش‌فکر هلندی است. او که شعار «پلاگ می این»را انتخاب کرده و روی خودروی خود چسبانده است، در هر شهر و دیاری برای شارژ باتری‌های خود به مشکل برنخورده است و مردم به خاطر این حرکت زیبا هرطور که بوده، باتری‌های ماشینش را شارژ کرده‌اند. 
روز گذشته، وایب واکر با فولکس‌واگن جتای برقی خود در کنار مهندس افشار، طراح و سازنده خودروی قاصدک نصیر، در دانشکده مکانیک خواجه‌نصیرالدین طوسی واقع در میدان ونک حضور داشتند و فرصتی شد تا با او در مورد ایده و شعارش گفت‌وگویی داشته باشیم. واکر در گفت‌وگوی خود با روزنامه «دنیای خودرو» گفت: «هدف من این است که خودروهای برقی را به مردم جهان معرفی کنم و قابلیت آنها برای حفاظت از محیط‌زیست را نشان بدهم. خودروهای برقی در دنیا به عنوان وسیله حمل‌و‌نقل درون‌شهری استفاده می‌شوند و کمتر برای سفرهای بین‌شهری کسی به سراغ آن‌ها می‌رود. من با این کار می‌خواهم بگویم می‌توان با یک خودروی تمام‌برقی سفری طولانی را تجربه کرد و قدمی در راستای داشتن هوای پاک برداشت.»
وایب واکر در مورد سفر خود به تهران گفت: «تا به این جای سفر که 242 روز از آن می‌گذرد، واقعا برایم لذت‌بخش بوده است و از این موضوع خوشحال هستم که تا اینجای کار موفق بودم. به هر شهری که وارد می‌شدم مردم از کار من حمایت و شرایط اقامت و شارژ خودرو را برایم فراهم می کردند. کمتر جایی بود که برای شارژ خودرو با مشکل مواجه شوم. در کشور آلمان و هلند سامانه هوشمندی وجود دارد تا محل شارژ خودروهای برقی برای رانندگانشان مشخص باشد ولی در سایر کشورها هنوز این اتفاق نیفتاده است و در بیشتر مسیر مجبور هستم که باتری‌ها را با برق خانگی شارژ کنم. گاهی مجبور بودم برای شارژ خودرو از سیم‌رابط‌هایی استفاده کنم تا بتواند برق را از طبقه دهم یک ساختمان به خودرو برسانم. یک بار هم ماشین دچار نقص فنی شد که ربطی به سیستم برقی آن نداشت و با تعمیر به نسبت ساده‌ای دوباره مسیر را ادامه دادم. تا اینجای کار حدود 35 هزار کیلومتر را رانندگی کرده‌ام. بعد از تهران به کاشان می‌روم و از آنجا عازم بندرعباس می‌شوم. سپس به امارات و هند می‌روم و به سمت استرالیا حرکت می‌کنم. احتمال می‌دهم که حدود 20 هزارکیلومتر دیگر از این سفرباقی مانده باشم.وایب واکر: تا به این جای سفر که 242 روز از آن می‌گذرد، واقعا برایم لذت‌بخش بوده است و از این موضوع خوشحال هستم که تا اینجای کار موفق بودم. به هر شهری که وارد می‌شدم مردم از کار من حمایت و شرایط اقامت و شارژ خودرو را برایم فراهم می کردند. کمتر جایی بود که برای شارژ خودرو با مشکل مواجه شوماو در مورد شهر تهران این طور گفت: «شهر تهران هوای واقعا تمیزی ندارد. قبل از آمدنم به ایران شنیده بودم که تهران بیش از 5 میلیون دستگاه خودرو دارد و با رانندگی این شهر فهمیدم که تا حد زیادی این آمار درست است. این در حالی است که در کشور هلند این تعداد خودرو وجود ندارد. بسیاری از خودروهایی که در خیابان‌های تهران تردد می‌کنند، به نوعی فرسوده به حساب می‌آیند و آلایندگی زیادی دارند. شاید اگر این خودروها از چهره شهر حذف شوند، به مراتب تهران هم از هوای بهتری بهره‌مند شود.» وایب واکر تا حدی در مورد مشخصات فنی خود برایمان توضیح داد و اشاره کرد: «این خودرو توسط یک کمپانی سازنده خودروهای برقی ساخته شده و از ابتدا در کارخانه فولکس‌واگن برقی نشده است. ارزش فولکس واگن جتای من حدود 100 هزار یورو است که 80 هزارتای آن بهای برقی شدن آن به حساب می‌آید. با هر بار شارژ عادی که حدود 10 ساعت طول می‌کشد، می‌تواند با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت، مسافتی حدود 200 تا 220 کیلومتر را رانندگی کنم. هرچه سرعتم بیشتر باشد، مسافت کمتری را می‌توانم بپیمایم. در جاده‌های آلمان نیز یک‌بار با این خودروی برقی سرعت 260 کیلومتر بر ساعت را تجربه کردم که واقعا حس خوبی بود.» 
وایب واکر روز گذشته با میزبانی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی، برای تعدادی از دانشجویان طرح خود را در سالن آمفی تئاتر آن مرکز علمی شرح داد و جلسه پرسش و پاسخی را برگزار کرد. در شماره‌های آتی روزنامه «دنیای خودرو» بیشتر با او و خودروی تمام‌الکتریکی‌اش آشنا می‌شوید.

برجسب ها : خودرو

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید !دوشاخه ام را به برق بزن
تلگرام
ایران خودرو دیزل

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو