«دنیای خودرو» بررسی کرد

ارز تک‌نرخی؛ چاره کار است یا نه

نرخ ارز همواره در اقتصاد ملی ایران یکی از عوامل تاثیر‌گذار قلمداد می‌شود و در زمانی که این متغیر در نوسان و تلاطم باشد وضعیت اقتصاد ایران نیز بی ثبات می‌شود، اما در فرصت‌هایی نظیر دو سال گذشته که نرخ ارز در یک ثبات نسبی به سر برده اقتصاد ایران نیز دچار تکانه‌های شدید نشده است. اما از سوی دیگر بسیاری از
ایرانیان تلاطمات ارزی در سال‌های 90 و 91 را هیچگاه فراموش نخواهند کرد، در آن ایام نرخ دلار
کد : 315
تاریخ انتشار : سه شنبه 31 شهريور 1394
print
نظرات : 0
ارز تک‌نرخی؛ چاره کار است یا نه رامین بیات- نرخ ارز همواره در اقتصاد ملی ایران یکی از عوامل تاثیر‌گذار قلمداد می‌شود و در زمانی که این متغیر در نوسان و تلاطم باشد وضعیت اقتصاد ایران نیز بی ثبات می‌شود، اما در فرصت‌هایی نظیر دو سال گذشته که نرخ ارز در یک ثبات نسبی به سر برده اقتصاد ایران نیز دچار تکانه‌های شدید نشده است. اما از سوی دیگر بسیاری از
ایرانیان تلاطمات ارزی در سال‌های 90 و 91 را هیچگاه فراموش نخواهند کرد، در آن ایام نرخ دلار هر ثانیه تغییر پیدا می‌کرد و هر زمان که رئیس کل بانک مرکزی وقت در زمان دولت دهم، محمود بهمنی در باره نرخ ارز صحبت می‌کرد، بازار نسبت به این سخنان واکنش منفی نشان می‌داد و ارز سیر صعودی به خود می‌گرفت. دلار 5 هزار تومانی را نیز در مقاطعی شاهد بودیم در آن ایام، حال سه سال از آن روزگار می‌گذرد و حدود دو ماهی است که از حصول توافق هسته‌ای می‌گذرد. به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» بحث تک‌نرخی کردن ارز از همان آغاز به کار دولت تدبیر و امید توسط حسن روحانی به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی دولت عنوان شد. حال که توافق هسته‌ای منعقد شده است به نظر می‌رسد شرایط برای تک‌نرخی کردن ارز از هر زمان دیگر مساعد تر است.
ارز در ایران دوبار تک‌نرخی شد، یکبار در اواسط دولت سازندگی در دهه هفتاد که به دلیل افت شدید قیمت نفت در سال‌های بعد از آن به‌خصوص در ابتدای دولت اصلاحات، باردیگر ارز دو نرخی شد. باز دوم نیز توسط دولت اصلاحات در آغاز دهه هشتاد، اما بعد از روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد با وجود اینکه بهای نفت تا 120 دلار نیز صعود کرد، ولی با توجه به سوءمدیریت دولت و ناکار آمدی مسئولان، ارز سه نرخی نیز مشاهده شد که در تاریخ اقتصاد ایران کم سابقه بود.
در شرایط حاضر دولت تدبیر و امید نیز قصد دارد به محض اینکه تحریم‌ها برچیده شد، ارز را دیگر برای همیشه تک‌نرخی کند.
از سوی دیگر بسیاری از فعالان عرصه خودرو نیز عدم ثبات نرخ ارز را در قیمت تمام‌‌شده کالا موثر می‌دانند و معتقدند که صنعت خودرو نیز از اینو ضعیت رنج می‌برد. اما این بار دنیای خودرو این موضوع را با برخی کارشناسان وفعالان اقتصادی در میان گذاشته است.

تک‌نرخی کردن ارز در سال جاری مقدور نیست
بهروز هادی زنوز
استاد دانشگاه و اقتصاددان
در حال حاضر با توجه به اینکه فعلا تحریم‌ها هنوز پا برجاست و منابع ارزی کشور قفل است، بانک مرکزی منابع ارزی کافی برای تک‌نرخی کردن ارز در اختیار ندارد. با توجه به این امر که بانک مرکزی امسال عایدات کافی ارزی نخواهد داشت، در نتیجه طی سالجاری تک‌نرخی کردن ارز مقدور نخواهد بود.
این در حالی است که دولت طی دو سال گذشته سیاست کنترل تورم را در پیش گرفته است و در مقابل نیز رکود بر بازار‌های مختلف و همچنین بخش تولید کشور حکمفرما شده است. در حال حاضر سیاست ارزی بانک مرکزی در جهت مقابله با رشد تورم است. بر همین اساس بهترین زمان برای تک‌نرخی کردن ارز، موقعی است که تورم تک‌نرخی شده باشد. اصولا تک‌نرخی شدن ارز به متغیر‌های زیادی بستگی دارد که تمام آن‌ها باید محیا باشد، در غیر این صورت بعد از مدتی که تک‌نرخی شدن ارز روی داد، این امر پایدار نخواهد بود و دوباره به دلیل نوسانات روی داده، ارز دویا چند نرخی خواهد شد. پس می‌توان نتیجه گرفت که باید در یک شرایط پایدار مبادرت به تک‌نرخی شدن ارز کرد.
برداشتن تحریم‌های بانکی، پیش شرط تک‌نرخی شدت ارز
مسعود دانشمند
دبیر کل خانه اقتصاد ایران و فعال بخش خصوصی
در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که نیت دولت در تک‌نرخی کردن ارز خیر است و این موضوع را باید به فال نیک گرفت. تک‌نرخی شدن ارز نیاز به یک بازه زمانی شش ماه دارد. اما مهم ترین پیش شرط این موضوع برداشتن تحریم‌های بانکی است که فعلا این موضوع رخ نداده و تا زمانی که تحریم‌های بانکی برداشته نشود، بانک مرکزی نمی‌تواند اقدامی در جهت تک‌نرخی شدن ارز انجام دهد.
دولت می‌تواند ابتدا نرخ مبادله‌ای و آزاد را به هم نزدیک کند، که این امر در مرور زمان در حال رخ دادن است و پس از رساندن این دو نرخ به یکدیگر، نرخ واحدی به عنوان نرخ ارز تعیین شود. در حقیقت پیش از آنکه به یکباره نرخ مرجع و مبادله‌ای حذف شود، ضروری است که نرخ‌های مبادله‌ای و آزاد به یکدیگر نزدیک شوند تا در ‌‌نهایت نرخی واحد برای ارز تعیین شود.
برای تک‌نرخی شدن ارز باید پروسه طولانی‌ مدتی صرف شود و دولت نیز باید باید ارز کافی داشته باشد که بتواند تعادل بین عرضه و تقاضا را برقرار کند. با این کار دولت می‌تواند تقاضای بازار را پاسخگو باشد و از طرفی کاری کند که نرخ ارز آزاد به سمت مبادله‌ای حرکت کند.
ارز تک‌نرخی، تکلیف برنامه پنجم توسعه
محمد لاهوتی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران و عضو اتاق بازرگانی تهران
ارز دو یا چند نرخی علاوه بر اینکه بر تولید و تولیدکنندگان کشور آسیب رسانده، بلکه باعث به وجود آمدن رانت شده است. این در حالی است که فاصله میان نرخ ارز مبادله‌ای و نرخ ارز در بازار آزاد برای واردکنندگان جذابیت بیشتری ایجاد می‌کند و این نوعی سوبسید دادن به وارد کنندگان است. بر همین اساس دولت در سیاستگذاری خود، تک‌نرخی شدن ارز و از بین بردن فاصله نرخ ارز مبادله‌ای و نرخ ارز در بازار آزاد که موجب ایجاد رانت و فساد می‌شود، را در دستور کار خود قرار داده است. همچنین باید به این نکته اذعان نمود، نرخ ارز باید بر مبنای قانون برنامه پنجم توسعه مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، نظام ارزی کشور باید، نظام مدیریت شده شناور باشد، که هنوز اجرایی نشده است. اما با توجه به اینکه تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک برچیده خواهد شد، می‌توان ارز را تک‌نرخی کرد. همچنین بنده معتقدهستم باید نرخ ارز براساس نرخ تورم داخلی و نرخ تورم خارجی مشخص شود. حال باید دید که چه مدت طول می‌کشد تا دولت و بانک مرکزی بتوانند ارز را تک‌نرخی کنند.


تک‌نرخی شدت ارز، یک ضرورت
کوروش پرویزیان مدیر عامل بانک پارسیان و عضو اتاق بازرگانی تهران
در حال حاضر زمان مناسب برای تک‌نرخی کردن ارز فراهم شده و اگر این امر هر چه زودتر اجرایی شود، به ایجاد شفافیت در اقتصاد کمک خواهد کرد
يکي از شرايط تک‌نرخی کردن ارز نزدیک شدن نرخ ارز در بازار آزاد به نرخ ارز مبادله اي است که اين امر به صورت تدريجي در حال انجام است و به نظر مي رسد طي يک بازه زماني که بانک مرکزي در نظر دارد اين اتفاق روي دهد.
همچنین باید به این نکته اشاره کرد ارز دو نرخي يا چند نرخي فساد زا است و رانت ايجاد مي کند این در حالی است که ارز تک نرخي باعث شفافيت اقتصادي مي شود و رانت و فساد‌ها را از بين مي برد.
يکسان سازي نرخ ارز رويکردي مهم در سياست هاي پولي کشور است و بايد مجموعه رفتارهاي طرف هاي عرضه و طرف هاي تقاضاي ارز به خوبي مديريت شود.
در شرايط ثبات اقتصادي است که شما مي توانيد ارز را تک نرخي کنيد، اما در شرايطي که متغير هاي اقتصادي قابليت پيش بيني ندارند، نمي توان ارز را تک نرخي کرد.
انتظار فعالان اقتصادی این است که تک‌نرخی شدن ارز هرچه سریع تر روی دهد و از بانک مرکزی توقع است که در مسير ساماندهي و يکسان سازي نرخ ارز گام بردارد.

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید ارز تک‌نرخی؛ چاره کار است یا نه
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو