بررسی «دنیای خودرو» از جایگاه افراد بر اساس مدل ماشین؛

آنها با مدل‌ خودروهایشان قضاوت می‌شوند

درست است که ما آدم‌های خوبی هستیم و عقل‌مان به چشممان نیست، اما از آنجایی که هزار بار بلکه هم بیشتر این قضاوت‌ها را شنیده‌ایم و دیده‌ایم که چطور یکی که دارد و البته خدا بیشترش هم بدهد، در صدر می‌نشیند و عزت و احترام ویژه می‌گیرد و آن که فقط یک لکنته دارد یا یک چهار چرخ معمولی، باید همان گوشه و کنارها بپلکد.
کد : 373
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 مهر 1394
print
نظرات : 0
آنها با مدل‌ خودروهایشان قضاوت می‌شوند پرستو بهرامی‌راد-درست است که ما آدم‌های خوبی هستیم و عقل‌مان به چشممان نیست، اما از آنجایی که هزار بار بلکه هم بیشتر این قضاوت‌ها را شنیده‌ایم و دیده‌ایم که چطور یکی که دارد و البته خدا بیشترش هم بدهد، در صدر می‌نشیند و عزت و احترام ویژه می‌گیرد و آن که فقط یک لکنته دارد یا یک چهار چرخ معمولی، باید همان گوشه و کنارها بپلکد. در عوض او که رخش خوش قد‌و‌بالایی دارد، بعضی رفتارهایش با ماشینش همخوان نیست و بعضی حرف‌هایش جوری است که انگار باید همان لکنته سوار باشد. البته که مال دنیا برای هیچ‌کس نمی‌ماند و بدتر از چرک کف دست است، اما بعضی‌ها فکر می‌کنند پشت رخش، چشم‌ها رنگ دیگری پیدا می‌کند و اصالت وجودی پررنگ‌تر می‌شود، برای همین جوری قضاوت می‌کنند که انگار همین ماشین خوش قد و بالاست نشان آدمیت. به همین علت ماشینی که هر شخصی سوار می‌شود در اکثر مواقع باعث قضاوت افراد می‌شود و نشان‌دهنده وضعیت مالی و گاهی فرهنگی، تحصیلی و غیره فرد است. 
از این رو «دنیای خودرو» به گفت‌و‌گو با 60 زن و مرد در نقاطع مختلف شهر تهران پرداخته است تا نظر آن‌ها را در مورد این‌که چقدر مدل ماشین افراد در قضاوت آنها و میزان احترامشان تاثیر دارد و اینکه ماشین افراد چقدر در نشان دادن جایگاه اجتماعی آنها نقش دارد، پرس‌و‌جو کرده است. 75 درصد از افرادی که در این پرسش و پاسخ شرکت کرده‌اند، معتقدند که مدل ماشین افراد باعث قضاوت آنها می‌شود و نشان‌دهنده‌ جایگاه اجتماعی آنهاست و 25 درصد از آنها معتقدند که ماشین افراد هیچ تاثیری در قضاوت آنها ندارد و نشانه جایگاه و شان و شخصیت آنها نیست. 
ماکسیمای مسافرکش
رادیو روشن است و موزیک خسته‌ای پخش می‌شود. راننده که حدود 50 سال دارد، می‌گوید: «دوره و زمانه بدی شده است همه با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند. تازه با این گرانی‌ها ممکن است سال آینده دیگر یارانه‌ها را هم ندهند.» آقا کوروش دانشجوی فوق‌لیسانس مدیریت و پسرش تازه ازدواج کرده است و باید در خرج زندگی به او هم کمک کند. او همان‌طور که در گالری گوشی‌اش به دنبال یک فیلم است، ادامه می‌دهد: «چند شب پیش آقایی با ماکسیما برای کرج مسافر می‌زد، آن‌قدر تعجب کردم که از او فیلم گرفتم. مردم هم برای اینکه سوار ماشینش بشوند با هم دعوا می‌کردند.» فیلم را می‌گذارد و با دقت دوباره نگاه می‌کند و می‌گوید: «ماشین مدل بالا داشتن حتی وقتی مسافرکشی هم می‌کنی، امتیاز به حساب می‌آید و باعث می‌شود مردم راحت‌تر سوار ماشینت بشوند.» کوروش به علت تعدیل نیرو از شرکتی که کار می‌کرده، اخراج شده است و هر جا می‌رود نمی‌تواند کاری پیدا کند، به همین دلیل مدتی است که مسافرکشی می‌کند. او همان‌طور که دوباره فیلم را نگاه می‌کند، می‌گوید: «کسی که ماشین مدل بالا سوار می‌شود یعنی از سطح مالی بالایی برخوردار است و اصولا چون این قشر بی‌دغدغه هستند، اعصاب آرام‌تری در رانندگی دارند. ولی این ماکسیمایی کاملا نشانه نقض این موضوع است و باعث نگرانی در جامعه می‌شود.» آقا کوروش معتقد است مدل ماشین هرکس نشان دهنده وضعیت مالی و جایگاه اجتماعی افراد است و انتظار خیلی از رفتارها از افرادی که دارای ماشین گرانی هستند، نمی‌رود. به نظر باید آدم‌های متشخص‌تری باشند و آداب و اصول رفتاری خاصی دارند. او جزو آن دسته افرادی است که مدل ماشین را در قضاوت‌هایش در نظر می‌گیرد. 
آنها باکلاس هستند
بسیار ریزنقش است و رنگ پوست و موهایش مثل اروپایی‌هاست. او با صدای ظریفی می‌گوید: «این که کسی مدل ماشین بالاتری دارد پس آدم بافرهنگی است، کاملا اشتباه است. چون در هر قشری هرگونه آدمی ممکن است پیدا شود. ولی وقتی کسی ماشین گران‌قیمتی سوار می‌شود، از او انتظار می‌رود که قوانین را بیشتر رعایت و با آرامش بیشتری رانندگی کند و رفتار متفاوت‌تری داشته باشد. به هر حال کسی که پول‌دار است، حتما درس‌خوانده هم هست، مدرسه و دانشگاه خوبی هم رفته و کلا باکلاس‌تر است.» مارال دانشجوی پزشکی است و خودش یک مزدا 3 دارد. او معتقد است کسی که ماشین گران قیمت سوار می‌شود، مطمئنا از قشر مرفه یا تحصیل‌کرده جامعه است و باید دغدغه کمتری داشته باشد و به همین دلیل انتظار بیشتری از او می‌رود تا درست‌تر و بهتر رفتار کند. 
ماشین 200 میلیونی
با صدایی که تقریبا مانند جیغ خطر است، می‌گوید: «مردک ماشین 200 میلیونی سوار شده، اما یکم ادب ندارد. هرچی از دهنش در آمد به من گفت.» سمیه 32 سال دارد و تازه مادر شده است. او از یک فرعی، پیچیده است و ماشین 200 میلیونی داخل خیابان اصلی بوده و بعد از پیچیدن ناگهانی سمیه عصبانی شده و به سمیه بی‌احترامی کرده است، البته سمیه هم از خجالت او در آمده است. سمیه معتقد است کسی که ماشین چند صد میلیونی سوار می‌شود باید فرقی با راننده تاکسی‌ها داشته باشد. او می‌گوید: «شاید خیلی از کسانی که ماشین مدل بالا سوار می‌شوند بی‌فرهنگ و بی‌ادب باشند، ولی در جامعه جاافتاده است که این قشر باید باادب‌تر و بافرهنگ‌تر باشند.» او معتقد است که ما به غلط همیشه سعی داریم افراد را طبقه‌بندی کنیم و این کار بسیار اشتباهی است، چون این موضوع همیشه صدق نمی‌کند. 
ماشین شاسی‌بلند
«طرف تمام زندگیش را می‌فروشد یا کلی قرض می‌کند تا یک ماشین شاسی‌بلند سوار شود و جلوی دوست و آشنا، در و همسایه پز بدهد که ماشین شاسی‌بلند دارد.» حمیدرضا یک نمایشگاه ماشین در خیابان عباس‌آباد دارد. این نمایشگاه ماشین از پدرش به او ارث رسیده است و به همین دلیل اعتبار زیادی در بازار ماشین دارد. حمیدرضا با پوزخندی می‌گوید: «متاسفانه در جامعه ما همه فکر می‌کنند فردی که ماشین مدل بالا سوار شده است، دیگر مشکل مالی ندارد و وضع مالی خوبی دارد و به قول معروف هرکه بامش بیش، برفش بیشتر است، در صورتی که امروزه این مثل کاملا نقض شده است، چون یک ماشین نمی‌تواند نشان‌دهنده وضع مالی باشد. ما مشتری‌های زیادی داریم که به صورت قسطی یا چکی ماشین مدل بالا می‌خرند، فقط برای این‌که باجناقشان یا رفیقشان ماشین مدل بالا خریده است، در حالی که ممکن است نه تحصیل‌کرده باشد و نه وضع مالی خوبی داشته باشد. به همین دلیل ممکن است هر رفتاری از این جور افراد سر بزند.» حمیدرضا معتقد است که امروزه ماشین افراد نشان‌دهنده هیچ وجهی از آدم‌ها نیست چون هر کسی به هر قیمتی ممکن است هر ماشینی را سوار شود.
برجسب ها :

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید آنها با مدل‌ خودروهایشان قضاوت می‌شوند
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو