اگر کارگران پرفروش‌ترین خودروی آمریکا اعتصاب کنند!

حرکت استراتژیک کارگران فورد

اگر کارگران فیات کرایسلر اعتصاب کنند احتمالا تمام پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران راجع به میزان فروش دو ماه پایانی سال میلادی به هم می‌ریزد. اگر اخبار صنعت خودروی آمریکا را در ماه گذشته پیگیری کرده باشید، می‌دانید دو مساله یعنی افزایش نرخ فروش نسبت به سال‌های گذشته و مساله اعتصاب کارگران به موازات هم جلو رفته‌اند و روز به روز هر دو موضوع‌ها داغ‌تر می‌شوند.

کد : 419
تاریخ انتشار : شنبه 18 مهر 1394
print
نظرات : 0
حرکت استراتژیک کارگران فورد

مسلم تقوی-اگر کارگران فیات کرایسلر اعتصاب کنند احتمالا تمام پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران راجع به میزان فروش دو ماه پایانی سال میلادی به هم می‌ریزد. اگر اخبار صنعت خودروی آمریکا را در ماه گذشته پیگیری کرده باشید، می‌دانید دو مساله یعنی افزایش نرخ فروش نسبت به سال‌های گذشته و مساله اعتصاب کارگران به موازات هم جلو رفته‌اند و روز به روز هر دو موضوع‌ها داغ‌تر می‌شوند. با کنار رفتن فولکس‌واگن از ورطه رقابت جا برای برند‌های آمریکایی باز شده و روز به روز فروششان بیشتر می‌شود. ولی در همین اوضاع و احوال کارگران کارخانه سازنده پرفروش‌ترین خودروی آمریکا هر لحظه به اعتصاب نزدیک‌تر می‌شوند. البته اگر لجبازی مارشیونه رئیس هیات مدیره فیات کرایسلر تمام نشود. حالا بحث بر سر اعتصاب عمومی است یا اعتصاب استراتژیک. 
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» اتحادیه کارگران خودروسازی آمریکا فیات کرایسلر را تهدید کرد تمدید قرارداد 40هزار کارگر را لغو خواهد کرد. اتحادیه همچنین زمان مشخصی برای ضرب‌العجل اعتصاب معین کرده است. 
البته اینکه این اعتصاب در چه مقیاسی صورت بگیرد هنوز مشخص نیست. یک احتمال این است که همه کارخانه‌های فیات‌کرایسلر در آمریکا در معرض این اعتصاب باشند. احتمال دیگر این که کارخانه‌های استراتژیک این خودروساز مثل سه کارخانه مراکز انتقالی اصلی و یکی که در همسایگی کارخانه چدن‌سازی و نزدیک به مجتمع «کوموکو» است، هدف این اعتصاب باشند. 
اولین بار اتوموتیو نیوز خبر این اعتصاب از یکی از کارگرهای مجتمع کارخانه‌های «کوکومو» به دست آورد. جایی که نامه اخطاریه اتحادیه به فیات کرایسلر منتشر شده بود. این اخطار یا تهدید به اعتصاب کمی بعدتر هم روی وب‌سایت اتحادیه کارگران هم قرار گرفت. 
فیات کرایسلر در بیانیه‌ای اعلام کرد: شرکت در تلاش برای به دست آوردن راه حلی عملی با اتحادیه است تا بتوانند به توافق دست پیدا کنند. سخنگوی فیات کرایسلر نیز اضافه کرد: اتحادیه و خودروساز در حال مذاکره هستند. 
به هر حال هنوز هیچ کدام از اقدامات طرفین، پس از رد پیشنهاد کرایسلر توسط اتحادیه کارگران خودروسازی آمریکا، مشخص نیست.
دو نفر از اعضای حاضر در مذاکرات به خبرگزاری آزاد دیترویت گفته‌اند «اتحادیه کارگران خودروساز، مذاکره‌کنندگان خود را از داخل جلسه مذاکرات بیرون کشیده است.» 
کارگران فیات کرایسلر طرح ارائه شده توسط شرکت خودروساز برای انعقاد قرارداد جدید رد کردند. پیشنهادی که هفته پیش این خودروساز مطرح کرده بود که افزایش حقوق و پاداش مشروط به انعقاد قرارداد جدید است. مفاد این قرارداد باعث خشمگین شدن اعضای اتحادیه و کارگران شده بود. 
 پیشنهاد همچنین در مورد طرح جزئیاتی مانند طرح‌های آتی و شرایط کارگران در وضعیتی که خودروهایی که در آینده قرار است تولید شوند، کمبود‌هایی داشت که باعث می‌شد امنیت شغلی کارگران به خطر بیفتد. 
بعضی اعضای اتحادیه همچنین از طرح‌های جایگزین شرکت خودروساز در صورت تغییر شرایط نا امید شدند. 

حرکت استراتژیک
یکی از منابع اتحادیه کارگران خودروساز ایالات متحده می‌گوید: اعتصاب استراتژیک می‌تواند به عنوان ابزاری برای فشار آوردن بر شرکت فیات کرایسلر استفاده شود تا قرارداد‌ها را به نفع ما بهبود ببخشد. 
در حالی که اعتصاب عمومی می‌تواند به صورت بالقوه  تمام 40هزار کارگری را که به صورت ساعتی مشغول به‌کار هستند خانه‌نشین کند، عمل اعتصاب استراتژیک می‌تواند هزینه‌های کمتر به اتحادیه متحمل کند. 
کریستین ژیتزیک رئیس بخش تحقیقاتی آن آربور می‌گوید: یک اعتصاب در مجتمع «کوکومو» به تنهایی 75درصد تولید جیپ و پیکاپ را تعطیل کند.
کارگران فیات کرایسلر با یک اعتصاب استراتژیک به جای خانه‌نشین شدن فقط الزاما از سوی کارخانه بیکار می‌شوند. چون اگر این بخش تعطیل شود، کارخانه‌های بیشتری از ادامه کار ضرورتا باز می‌ایستند.

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید حرکت استراتژیک کارگران فورد
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو