تعبیر رییس جمهور از رانندگی پر خطر مردم

راهنمای چپ بزنیم و به راست برویم فاجعه می آفرینیم

دو سال پیش بود که یک گردشگر خارجی از بالای یک پل هوایی بعد از سفر به ایران و تهران، فیلمی را که با گوشی تلفن همراهش ضبط کرده بود، در شبکه‌های مجازی منتشر کرد. فیلم شیوه رانندگی در یکی از چهارراه‌های تهران را نشان می‌داد که غوغایی آن میان برپا شده بود. موتورهایی که با حجم زیادی بار، در میانه چهارراه تصمیم می‌گرفتند مسیر خود را تغییر دهند، ماشین‌هایی که در هم گره خورده بودند و عابرانی که بی‌توجه به پل هوایی و چراغ قرمز، از میان چهارراه عبور می‌کردند. صدای خنده‌های همراه با تعجب توریست در فیلم ضبط شده بود. تصاویری که به سرعت در شبکه‌ها چرخید و مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

کد : 428
تاریخ انتشار : شنبه 18 مهر 1394
print
نظرات : 0
راهنمای چپ بزنیم و به راست برویم فاجعه می آفرینیم

توانا رادفر-سال‌هاست توریسم از شکل فانتزی آن خارج شده است و با برنامه‌ای که تنها در سند چشم‌انداز 20 ساله ثبت شد. قرار است تا سال 1404 با سرمایه‌گذاری و تبلیغات مناسب، سالانه 20 میلیون گردشگر وارد ایران شوند. آن زمان، ایران می‌تواند قطب مهمی در عرصه گردشگری باشد، چرا که هر توریست خود یک ابزار تبلیغاتی است که می‌تواند گردشگران دیگر را برای سفر به ایران تشویق کند. آن عدد، محقق نشده است، هر چند تا پایان چشم‌انداز 20 ساله زمان باقی است، اما دو سال پیش بود که یک گردشگر خارجی از بالای یک پل هوایی بعد از سفر به ایران و تهران، فیلمی را که با گوشی تلفن همراهش ضبط کرده بود، در شبکه‌های مجازی منتشر کرد. فیلم شیوه رانندگی در یکی از چهارراه‌های تهران را نشان می‌داد که غوغایی آن میان برپا شده بود. موتورهایی که با حجم زیادی بار، در میانه چهارراه تصمیم می‌گرفتند مسیر خود را تغییر دهند، ماشین‌هایی که در هم گره خورده بودند و عابرانی که بی‌توجه به پل هوایی و چراغ قرمز، از میان چهارراه عبور می‌کردند. صدای خنده‌های همراه با تعجب توریست در فیلم ضبط شده بود. تصاویری که به سرعت در شبکه‌ها چرخید و مورد توجه بسیاری قرار گرفت. هر چند بیشتر یک ضد تبلیغ بود. اما توریست گناهی نداشت، تنها از یک واقعیت عمومی از بالا تصویر گرفته بود.  
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» روز گذشته حسن روحانی، رییس‌جمهوری، در همایش طلایه‌داران فرهنگ، به موضوع ترافیک اشاره کرده و گفته است: نظم ترافیکی در خیابان‌ها به مفهوم اجرای قانون است. اگر امروز در خیابان‌ها مقررات راهنمایی و رانندگی را مراعات کنیم به معنای آن است که مردم و شهروندان ایرانی به قانون احترام می‌گذارند و قانون‌‌گرا هستند.
 احترام به قانون در خیابان‌ها یکی از مشکلات رانندگان و عابران است، همه حق را از آن خود می‌دانند و خود را مجری قانون، مجری‌ای که خود شیوه اجرا را تعیین و تنظیم می‌کند و در نهایت موجب خشم و بی‌نظمی می‌شود.
خیابان‌ها می‌توانند مظهر تمدن ایرانی باشند
ایرانیان به پیشینه تاریخی و تمدن چندین هزار ساله خود بسیار می‌بالند، آن هم زمانی که پای کوروش و دست‌سازها در میان باشد، اما اندکی به روزگار فعلی خود و رفتارهایی که قاعده و قانون ندارد یا از حداقل‌ها برخوردار است، توجهی نمی‌کنند. موضوعی که درکنار پیشینه تاریخی و جذابیت‌های طبیعی می‌تواند گردشگران را جذب کند.
روحانی گفته است: آن‌هایی که از خارج وارد کشور می‌شوند نخستین علامتی که از مردم می‌بینند، وضع ترافیک شهرهای ما است. اگر وضع ترافیک شهرها منظم و در چارچوب قانون باشد آن را علامتی بر قانونگرایی تلقی می‌کنند.
ایران همچنان طلایه‌دار حوادث در دنیا است. سالانه جان و مال عده‌ای در جاده‌ها وخیابان‌های کشور از دست می‌رود و عده‌ای دچار نقص عضو می‌شوند، بخشی از آن به تجهیزات و ساختار ایمنی خودروها و وضعیت جاده‌ها باز می‌گردد و بخش دیگر عامل انسانی است که چنان خود را قادر مطلق می‌داند که تصور می‌کند نه‌تنها می‌تواند قوانین را دور بزند که در هر شرایطی توان اجرای هر نوع راندن را دارد، حتی اگر به قیمت جان دیگری یا خود تمام شود.
روحانی تاکید کرد بنابراین خیابان‌های ما می‌تواند آیینه و مظهری از تمدن ایرانی باشد. این که در طول سال گذشته توانستیم حوادث ترافیکی را کاهش دهیم به طور طبیعی خسارات جانی و مالی نیز کاهش یافت.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در سال 84 بیش از 27 هزار نفر به خاطر تصادفات رانندگی کشته شده‌اند اما در سال 93 این رقم به 16هزار و 800 نفر کاهش یافت که به معنای نظم‌پذیری جامعه ما و کمک همه مردم در این امر مهم است. 


راهنمای اشتباه، جامعه را به خطا می‌برد
رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: آموزش و پرورش و دانش آموزان عزیز نه تنها در امر ترافیک، بلکه در همه امور مهم اجتماعی از جمله محیط زیست باید به دولت، جامعه و شهروندان کمک کنند.
روحانی توضیح داد: اگر بخواهیم وضع ترافیک قابل قبولی داشته باشیم البته که باید جاده و خودروهای ما استاندارد باشد اما اگر هم همه چیز درست باشد و نیروی انسانی که می‌خواهد از این خودرو استفاده کند به مقررات پایبند نباشد، باز هم شاهد حوداث تلخ خواهیم بود، بنابراین ریشه مسایل فرهنگ است و فرهنگ مهمترین موضوع است.
رییس جمهوری ادامه داد: همه باید در زندگی اجتماعی و سیاسی خود یاد بگیریم که اگر می‌خواهیم به چپ برویم راهنمای چپ بزنیم اما اگر به عکس عمل کنیم، راهنمای راست بزنیم و به چپ حرکت کنیم فاجعه آفریدیم.
روحانی اضافه کرد: در جامعه سیاسی هم اگر کسی راهنما را اشتباه بزند جامعه را به خطا وادار می‌کند. اگر کسی در یک مسیری که نباید دور بزند، دور بزند خسارت برای خود و همه خودروهای اطراف ایجاد می‌کند.
رییس جمهوری در ادامه مقررات رانندگی را به رعایت مقررات در جامعه تشبیه کرد و گفت: در جامعه هم اگر کسی بخواهد قانون را دور بزند همین‌گونه است. ما باید از نظم ترافیکی به نظم سیاسی و اجتماعی برسیم.
روحانی خطاب به دانش‌آموزان همیار پلیس گفت: کاری که شما انجام می‌دهید؛ دعوت پدران و مادران خود به نظم و قانون است که هم باعث حفظ جان شما و آن‌ها و هم کمک به بسیاری از مسایل همچون پلیس، بهداشت و درمان و آینده زندگی شما می‌شود. 
وی با تاکید بر این نکته که باید در همه امور اجتماعی و سیاسی جامعه یار یکدیگر باشیم، ادامه داد: باید بتوانیم کنار هم قرار بگیریم و با ارتقای فرهنگ افتخار کنیم که قانونگرا هستیم و قانون‌گریز نیستیم.
به گفته رییس دولت یازدهم بی‌نظمی ترافیکی، هم وقت مردم را تلف و هم آلودگی محیط زیستی ایجاد می‌کند.

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید راهنمای چپ بزنیم و به راست برویم فاجعه می آفرینیم
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو