کرایه ماشین‌؛ از اجلاس تا عقد قرارداد

پز عالی با ماشین‌های اجاره‌ای

خدایا مردم این پول‌ها را از کجا می‌آورند؟ جوان‌هایی که پول ندارند، چطور همه در شب عروسی یکی از بهترین‌ چهارچرخ‌های شهر را گل می‌زنند؟ خدا بیشتر بدهد آن هم به این جوان‌ها که چشم‌ها را چنین خیره می‌کنند و خوش سلیقه‌اند. دسته دیگری هم هستند که آدمی را در خیابان متحیر می‌کنند. خودروهای آنتیک یا به اصطلاح کلکسیونی که کمتر به چشم می‌خورد و یادآور دورانی است که هیچ کدام در آن زندگی نکرده‌ایم و فقط در فیلم‌ها دیده‌ایم. سومی‌ها لوکس‌های درخشان هستند که برق رویشان سه فاز مغز را می‌پراند و بازار نظرات کارشناسی را داغ می‌کند. اول از همه این که چه کسی پشت فرمان است و دیگری کیست که با این عروسک جابه‌جا می‌شود، از کجا می‌آید و به کجا می‌رود؟ حتما سرمایه‌داری است که برای عقد قرارداد می‌رود یا حتما ماشین سفارت است و برای پیشواز به فرودگاه می‌رود. بعید نیست یکی از بچه پولدارهای شهر باشد. می‌بینید خدا به چه کسانی پول می‌دهد؟

کد : 516
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 مهر 1394
print
نظرات : 0
پز عالی با ماشین‌های اجاره‌ای

خدایا مردم این پول‌ها را از کجا می‌آورند؟ جوان‌هایی که پول ندارند، چطور همه در شب عروسی یکی از بهترین‌ چهارچرخ‌های شهر را گل می‌زنند؟ خدا بیشتر بدهد آن هم به این جوان‌ها که چشم‌ها را چنین خیره می‌کنند و خوش سلیقه‌اند. دسته دیگری هم هستند که آدمی را در خیابان متحیر می‌کنند. خودروهای آنتیک یا به اصطلاح کلکسیونی که کمتر به چشم می‌خورد و یادآور دورانی است که هیچ کدام در آن زندگی نکرده‌ایم و فقط در فیلم‌ها دیده‌ایم. سومی‌ها لوکس‌های درخشان هستند که برق رویشان سه فاز مغز را می‌پراند و بازار نظرات کارشناسی را داغ می‌کند. اول از همه این که چه کسی پشت فرمان است و دیگری کیست که با این عروسک جابه‌جا می‌شود، از کجا می‌آید و به کجا می‌رود؟ حتما سرمایه‌داری است که برای عقد قرارداد می‌رود یا حتما ماشین سفارت است و برای پیشواز به فرودگاه می‌رود. بعید نیست یکی از بچه پولدارهای شهر باشد. می‌بینید خدا به چه کسانی پول می‌دهد؟ 
اما حقیقت همیشه این‌طور نیست والزاما کسی که پورشه سوار است، صاحب آن نیست، یا حتی 50 درصد از سرمایه‌ای که در حساب ذهنی دیگران برایشان باز شده را هم ندارد. اما پول اجاره را که دارد. همیشه هم جیب خالی و پر عالی، بد نیست، گاهی حتی لازم است. به خصوص برای کسانی که آن قدر پول ندارند تا یک شکم سیر‌اش بخورند و ترجیح می‌دهند برای چند ساعتی راننده یک خوش رکاب باشند. 
خودروهای اجاره‌ای
ـ در سال 1378 که برای اولین بار اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شد، بیش از 50 خودروی تشریفاتی اعم از بنز، بی‌ام‌و و لندکروزر برای جابه‌جایی مدعوین اجلاس توسط نهاد ریاست جمهوری کرایه شد. به تعبیری دیگر می‌توان این تاریخ را پررنگ‌ترین اقدام رسمی، برای کرایه خودرو دانست. 
موسسات اجاره ماشین، با شیوه‌های مختلف کار می‌کنند. گاهی چند ماشینی در گاراژ وجود دارد یا می‌توان نوع خودروی درخواستی را اعلام کرد و آنها در روز مقرر آن را تحویل می‌دهند. برای خبردار شدن از توان آنها در تهیه خودرو هم سایت‌هایشان گواه کارشان است. امیرحسین سلامی، مدیر موسسه اتومبیل کرایه حامی رنت است، می‌گوید: کرایه خودرو از سال 1360 انجام می‌شد، اما در سال 1378 با برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی رسمیت بیشتری پیدا کرد. اما متاسفانه هنوز در میان مردم تعریف روشنی نداشته و حتی بسیاری از شهروندان از آن بی‌خبر هستند.  
اجاره به هر دلیل
ـ شاید اولین یا تنها مصداقی که بتوان برای کرایه اتومبیل گفت، ماشین عروس باشد که بسیار معمول است. در واقع شب عروسی چشم تمام اقوام به شما دوخته شده است و به تعبیری دیگر باید آبروداری کرد و سنگ تمام گذاشت. شرایط دیگری هم وجود دارد که شما باید وجهه شغلی یا خانوادگی خود را حفظ کنید و اگر خودتان هم نخواهید چشم دیگران به کت و شلوار شماست و نقل مجلس‌شان ماشین زیر پایتان. دکتری که پراید سوار است، بیمارانش تعجب می‌کنند و بازاری که بنز سوار نباشد حتما ورشکسته است. 
سلامی با اشاره به اینکه کرایه خودرو دلایل بسیاری دارد و در شرایط متفاوتی انجام می‌شود، می‌گوید: یکی از مصادیق رایج کرایه خودرو، کرایه توسط عروس‌کاران است. شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی که مهمانان خارجی دارند از دیگر مشتریان ما هستند و بسته به مدت زمان نیاز خود، قرارداد منعقد می‌کنند. صاحبان شرکت‌ها نیز برای حضور در برخی مراسم رسمی یا حتی عقد قرارداد، نیاز دارند که با خودرویی لوکس‌‌تر از خودروهای شخصی خود حضور پیدا کنند. در تمامی این شرایط ما خودروهای خود را بدون راننده و اگر خودشان درخواست کنند با راننده اجاره می‌دهیم. تعدادی مشتریان نیز شرکت‌هایی هستند که ترجیح می‌دهند تا زمان رسیدن به شرایط مالی مطلوب و مورد نظر، ماشین خریداری نکرده و کرایه کنند. املاک‌داران زیادی هم بنز و بی‌ام‌و کرایه می‌کنند تا بهتر بتوانند روی خریداران خود تاثیر بگذارند و معامله کنند. 
اجاره خودرو به نفع شماست
مردم به اخبار روز و به‌ویژه موارد مصرفی و تاثیرگذار در زندگی خود آگاه هستند. تمامی افراد نیز در این مورد اتفاق نظر دارند که خرید خودرو، سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود چرا که بازار به شدت متلاطم است و به علاوه یک سال پس از خرید خودرو حتی اگر صفر هم باشد، افت قیمت صدرصدی دارد. این غیر از استهلاک، تصادف و خط کشیدن‌های سهوی عابران است که همان روز تاثیر مخربش را می‌گذارد. مدیر موسسه اتومبیل کرایه حامی رنت در خصوص صرفه اقتصادی کرایه خودرو می‌گوید: کرایه اتومبیل برای اجاره‌کنندگان سود بسیاری دارد. چراکه تنها هزینه بنزین و اجاره خودرو را می‌پردازند و از پرداخت هزینه بیمه، تعمیرات و استهلاک معاف هستند. در مواردی هم که خودرو را برای چند ماه پیاپی یا نزدیک به یک سال کرایه می‌کنند، خودرو کاملا سالم و سرویس شده به مشتری تحویل داده می‌شود و در انتها نیز سالم و سرویس شده تحویل گرفته می‌شود. 
به گفته او هنگام عقد قرارداد، همه موارد که شامل حوادث می‌شود، به مشتری اعلام شده و گوشزد می‌شود. 
همه خودروهای اجاره‌ای متعلق به موسسه نیستند، سلامی می‌گوید: خودرودارانی هستند که با این موسسه همکاری می‌کنند و خودرو خود را اجاره می‌دهند و از این طریق درآمد کسب کرده و به نوعی با ماشین خود کار می‌کنند. 
هر چند روز که بخواهید
کرایه اتومبیل بنا به استفاده مشتریان زمان خاصی دارد که کمتر از یک هفته تا یک ماه در قرارداد ذکر می‌شود. امیرحسین سلامی در این خصوص می‌گوید: کمترین زمان کرایه خودرو 5 روز تا یک هفته و بلندترین زمان یک ماه است که مشتریان در صورت تمایل می‌توانند هر ماه قرارداد خود را تمدید کنند. 
خودروهای داخلی در لیست مشتریان
ـ شاید تصور کنید کرایه خودرو تنها برای موارد خاص یا رسمی است و تنها خودروهای خارجی هستند که کرایه داده می‌شوند، اما این طور نیست. اگر این‌طور بود حتما ذکر می‌شد کرایه خودروهای خارجی و لوکس. سلامی می‌گوید: کرایه ماشین‌های داخلی رونق خوبی دارد. بسیاری شرکت‌ها برای انجام کارهای روزانه و غیر رسمی و حتی برای سفرهای بین شهری خود، اتومبیل‌های داخلی را کرایه می‌کنند. 
کرایه خودرو، حتی برای شما
ـ برخی تصور می‌کنند کرایه خودرو تنها مختص به شرکت‌ها یا افراد خاص است. اما خانواده‌هایی که می‌خواهند به سفر بروند و نیاز به خودرویی مناسب و مطمئن دارند، افرادی که در تهران ساکن نیستند و برای سفرهای کاری یا تفریحی از سایر کشورها یا حتی شهرستان‌ها مهمان تهران شده‌اند و در این مدت نیاز به ماشین دارند، برای کرایه خودرو اقدام می‌کنند. سلامی در خصوص تعدد مشتریان می‌گوید: تمامی افراد می‌توانند از خدمات موسسه استفاده کنند. برای این کار مدارکی وجود دارد که باید ارائه شود و بعد از آن دیگر هیچ مشکلی وجود ندارد. مشتریان محدود به گروه خاصی نیستند و قلمرو گسترده‌ای دارند که شامل مسافران، خانواده‌ها و شرکت‌ها تا سرمایه‌داران، هنرپیشگان سینما و حتی فوتبالیست‌ها می‌شود. به عنوان مثال برای بازی‌های ستارگان ایران و ستارگان فوتبال جهان، که در ابتدای شهریور ماه سال جاری برگزار شد، چند خودروی بنز، بی‌ام‌و و پرادو برای 3 روز با راننده کرایه شد.
اتحادیه در راه است
ـ هر چند کرایه اتومبیل تا امروز معمول نشده است، اما در تهران نزدیک به 20 موسسه در این زمینه فعالیت می‌کنند که به دلیل عرف نبودن این خدمات، توجه کمتری به آنها شده و متاسفانه تاکنون صنف و اتحادیه‌ای ندارند. سلامی در توضیح به چگونگی نرخ گذاری و معیار تعیین آن می‌گوید: متاسفانه نبود اتحادیه و صنف در این زمینه موجب شده بود اختلافاتی در نرخ کرایه اتومبیل‌ها به وجود بیاید. اما خوشبختانه اخیرا جلسه‌ای برگزار شد که در آن تمامی مدیران موسسات حضور پیدا کردند و توافقاتی برای حل معضلات و تصمیماتی برای تشکیل اتحادیه گرفته شد. نرخ کرایه اتومبیل‌ها نیز فرمول مختص به خود را دارد که طبق معیارهایی مثل سال تولید، سلامت و آپشن‌های خودرو تعیین می‌شود. 

مبلغ اجاره ماهانه  مبلغ اجاره هفتگی  مبلغ اجاره روزانه  سال تولید  نوع خودرو 
 600000000  210000000  35000000  2012  پورشه پانامرا
 150000000  38500000  6000000  2010  بنز C280
 95000000  23000000  3500000  2012  سوناتا جدید
 22000000  6000000  1000000  1389  پژو پارس


سوناتا و پژو در صدر جدول
ـ هر سال خودروهای جدیدتری به بازار می‌آید، قدیمی‌ترها را پس می‌زند و سلایق را عوض می‌کند. البته خودروهایی هم در نوع خود منحصر به فرد بوده، آزمون خود را پس داده‌اند و در بورس باقی می‌مانند. این قانون در مورد تمامی خودروهای ساخت داخل و خارج صدق می‌کند. امیرحسین سلامی در خصوص سلایق مشتریان می‌گوید: سوناتا و پورشه در میان خودروهای خارجی و پژو در میان خودروهای داخلی بیشترین مشتری را دارند. 
هر روز فقط 300 کیلومتر
ـ خودرو مورد علاقه‌تان را که کرایه کردید باید امانت‌دار خوبی هم باشید و علاوه بر سالم نگه داشتن آن، قوانین لازم را رعایت کنید. به گفته سلامی مشتریان مجازند روزانه تا 300 کیلومتر با خودروی کرایه شده رانندگی کنند. اگر این میزان بیشتر شود، طبق توافقنامه و ضوابطی که قبلا به آنها اعلام شده است، جریمه شده و باید مبلغ بیشتری بپردازند. 

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید پز عالی با ماشین‌های اجاره‌ای
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو