ظرفیت قانونی تسهیلات خودرو در کدام بخش مغفول ماند؟

وام 25 میلیون تومانی و خودروهای کاروتجاری

وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو که در قالب طرح مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی تحت عنوان «خرید کالای ایرانی»برای خروج از رکود اعطا می‌شود، علاوه بر خودروهای سواری به تعدادی از وانت‌ها و برخی خودروهای کار وتجاری هم تعلق می‌گیرد.  در بند الف این طرح، اجازه خرید اسناد تجاری ارائه‌شده (توسط شرکت خودروساز) ناشی از فروش ‌مدت‌دار خودروی تولید داخل و ماشین‌آلات کشاورزی (کمباین و تراکتور) صادر شده است.

کد : 747
تاریخ انتشار : يکشنبه 24 آبان 1394
print
نظرات : 0
وام 25 میلیون تومانی و خودروهای کاروتجاری

فرانک آقاصفی-وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو که در قالب طرح مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی تحت عنوان «خرید کالای ایرانی»برای خروج از رکود اعطا می‌شود، علاوه بر خودروهای سواری به تعدادی از وانت‌ها و برخی خودروهای کار وتجاری هم تعلق می‌گیرد.  در بند الف این طرح، اجازه خرید اسناد تجاری ارائه‌شده (توسط شرکت خودروساز) ناشی از فروش ‌مدت‌دار خودروی تولید داخل و ماشین‌آلات کشاورزی (کمباین و تراکتور) صادر شده است.
در این طرح، بانک عامل اسناد تجاری ناشی از فروش خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی را تا سقف 250 میلیون ریال و حداکثر تا 80 درصد بهای فروش هر دستگاه در قالب عقد خرید دین با نرخ 16 درصد خریداری می‌کند. منابع موردنیاز این طرح توسط بانک ‌مرکزی با نرخ سالانه 14 درصد برای بانک‌های عامل تامین می‌شود.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» در این شیوه متقاضیان می‌توانند با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های مجاز نسبت به خرید دستگاه موردنظر اقدام و بخشی از بهای دستگاه را به صورت نقد و مابقی را حداکثر تا 250 میلیون ریال (که بیش از 80 درصد بهای آن نباشد) در قبال ارائه اسناد تجاری (اقساط حداکثر 84 ماه با احتساب سالانه 16درصد به صورت چک یا سفته) به نمایندگی مجاز پرداخت کنند.
در ادامه، خودروساز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر‌نویسی کرده و به بانک‌های عامل ارائه می‌کند. بانک‌های عامل اسناد تجاری ارائه شده از سوی خودروساز را که سررسید آنها کمتر از چهار سال باشد، با نرخ 16 درصد خریداری و مبلغ موردنظر را به حساب خودروساز واریز می‌کنند. طبق اعلام این وزارتخانه، در طرح مزبور خرید خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی (کمباین و تراکتور) با اقساط حداکثر هفت‌ساله امکان‌پذیر است.
بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، ضرورتی به مراجعه یا حضور متقاضیان خرید خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی در شعب بانک‌ها نبوده و برای انجام خرید موردنظر صرفا مراجعه به نمایندگی‌های مجاز کافی است.
طبق بند «ب» طرح، اعطای تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی از طریق تسهیلات خرید دین (خرید اسناد مدت‌دار ناشی از فروش اقساطی کالا) ممکن خواهد بود؛ در این طرح، بانک‌ها اسناد ناشی از فروش اقساطی کالاهای واسطه‌ای را با سررسید حداکثر یک‌ساله و نرخ سود سالانه 16 درصد خریداری می‌کنند. منابع موردنیاز این طرح توسط بانک‌مرکزی با نرخ سالانه 14درصد برای بانک‌های عامل تامین می‌شود.
در زمینه فروش مدت‌دار کالاهای واسطه‌ای، متقاضیان با مراجعه به تولیدکنندگان منتخب، نسبت به خرید کالای مشمول طرح مورد نظر به صورت مدت‌دار با ارائه اسناد تجاری (چک یا سفته) اقدام می‌کنند. در ادامه بانک‌های عامل، اسناد تجاری ارائه‌شده از سوی تولیدکنندگان را با نرخ 16 درصد خریداری و مبلغ موردنظر را به حساب تولیدکننده واریز می‌کنند. بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، ضرورتی به مراجعه یا حضور خریداران کالاهای واسطه‌ای در شعب بانک‌ها نبوده و برای انجام خرید موردنظر صرفا مراجعه به نمایندگی‌های مجاز کافی است.

محدودیت‌های طرح
درحالی‌که دولت در طرح اعطای وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو، عمده محصولات پرتقاضای بازار را مشمول وام کرده است. در بخش ماشین‌آلات کشاورزی، این شرایط شامل تعداد محدودی از تراکتورهاست و سایر ماشین‌آلات موردنیاز کشاورزان را شامل نمی‌شود. در حالی که اگر این طرح شامل سایر ماشین‌آلات کشاورزی می‌شد، با توجه به مشکلات نقدینگی کشاورزان، شاید گره رکود سازندگان ماشین‌آلات‌کشاورزی را مانند خودرو سازان باز می‌کرد.
براساس این  بخشنامه 14 تراکتور در لیست وام 25 میلیونی خودرو قرارگرفت که از این تعداد 3 تراکتور مربوط به شرکت تراکتورسازی تبریز و 11 تراکتور مربوط به تراکتورسازی شرکت عمران سیرجان است. با نگاهی به لیست اعلام‌شده وزارت صنعت مشخص می‌شود، وام 25میلیون تومانی ارائه خرید تراکتور، شامل تمام تراکتورهای تولیدی کشور نیست و تنها برخی از آنها را شامل می‌شود. از طرفی بیشتر ماشین‌آلات بخش کشاورزی به‌ویژه تراکتورها، قیمت‌های بالایی دارند، به طوری‌که برخی از این محصولات قیمتی معادل 300 میلیون تومان دارند و وام 25میلیون تومانی تاثیر زیادی بر افزایش قدرت خرید کشاورزان ندارد.
ارائه تسهیلات خرید انواع ماشین‌آلات کشاورزی همچنین باعث رونق بخش کشاورزی با افزایش بهره‌وری و راندمان تولید نیز می‌شود، اما در این طرح با وجود ظرفیت‌های موجود به سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی و کشاورزان توجه نشده است.

جای خالی تراکتور‌های پرتقاضا در لیست
به گفته بیژن پیوندی، دبیراتحادیه سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی، تعداد زیادی سازنده ماشین‌آلات کشاورزی در کشور وجود دارد اما تنها با دو شرکت قرارداد بسته شده است و برخی از سازندگان این بخش حتی در جریان امور نیز قرار نگرفته‌اند و حتی تراکتورهایی که در این طرح عرضه شده، تراکتور‌های پرتقاضای بازار نیستند. درواقع دولت نباید ادوات شاخص موردنیاز بخش کشاورزی و انواع تراکتور‌های تولیدشده را عرضه و بازار را به چند سازنده منحصر می‌کرد.


 ردیف نام شرکت   نوع خودرو
 1  تراکتورسازی ایران  مدل 475 تک و جفت دیفرانسیل
 2  تراکتورسازی ایران  مدل 399 تک و جفت دیفرانسیل
 3  تراکتورسازی ایران  مدل 485 تک و جفت دیفرانسیل
 4  تراکتورسازی عمرانی سیرجان یوروپارس 254
 5  تراکتورسازی عمرانی سیرجان  یوروپارس 420
 6  تراکتورسازی عمرانی سیرجان  یوروپارس 50
 7  تراکتورسازی عمرانی سیرجان  یوروپارس 20
8          تراکتورسازی عمرانی سیرجان  یوروپارس 404                                 
 تراکتورسازی عمرانی سیرجان یوروپارس 824
 10  تراکتورسازی عمرانی سیرجان  یوروپارس 1454
 11  تراکتورسازی عمرانی سیرجان  یوروپارس 1200
 12  تراکتورسازی عمرانی سیرجان گلدونی مکستر 60
 13  تراکتورسازی عمرانی سیرجان گلدونی یورو B50
 14  تراکتورسازی عمرانی سیرجان  BCS

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید وام 25 میلیون تومانی و خودروهای کاروتجاری
ایران خودرو دیزل
تلگرام
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو