اقدام جدید پلیس برای کاهش تخلفات رانندگی

ممنوع‌الفروش شدن خودروهای متخلف

پلیس برای برخورد با متخلفان رانندگی اعم از مزاحمان نوامیس، دور دور کنندگان، سرعت‌های غیرمجاز و کشف حجاب هنگام رانندگی، جرایم سخت‌گیرانه‌ای تعیین کرده است که شامل جرایم نقدی تا ممنوع الفروش شدن خودرو می‌شود. سخنگوی ناجا روز گذشته اعلام کرد که از طریق راه‌اندازی سامانه‌ای تخلفات رانندگی ثبت شده و سپس اعمال قانون خواهد شد. 

کد : 776
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 آبان 1394
print
نظرات : 1
ممنوع‌الفروش شدن خودروهای متخلف

پگاه طوسی-پلیس برای برخورد با متخلفان رانندگی اعم از مزاحمان نوامیس، دور دور کنندگان، سرعت‌های غیرمجاز و کشف حجاب هنگام رانندگی، جرایم سخت‌گیرانه‌ای تعیین کرده است که شامل جرایم نقدی تا ممنوع الفروش شدن خودرو می‌شود. سخنگوی ناجا روز گذشته اعلام کرد که از طریق راه‌اندازی سامانه‌ای تخلفات رانندگی ثبت شده و سپس اعمال قانون خواهد شد. پلیس که می‌خواهد دامنه تخلفات را تا پایین‌ترین سطح ممکن برساند، قصد دارد حکمی را اجرا کند که مبنای قانونی ندارد. ممنوع‌الفروش کردن خودروها و دخالت در حق مالکیت افراد، مجازاتی است که هیچ مبنای قانونی ندارد، مگر برای کسانی که قاچاق مشروبات الکلی انجام می‌دهند.  

منتظرالمهدی گفته است: «با تشکیل سامانه ثبت تخلفات که در اختیار مدیران کشوری، لشگری و ماموران نامحسوس پلیس است، شماره پلاک متخلفان ثبت شده و با آنان برخورد می‌شود. این افراد علاوه بر جریمه، احتمال توقیف خودرویشان وجود دارد. همچنین خودروی این دسته از افراد ممنوع‌الفروش شده و امکان پرداخت عوارض و... نیز برایشان مقدور نخواهد بود. در عین حال پرونده این افراد و شماره پلاک خودروهایشان نیز به پلیس امنیت ارجاع داده خواهد شد و پلیس راهور نیز می‌تواند متخلفان را به پارکینگ منتقل کند.» سخنگوی ناجا در خصوص اجرای این قانون اعلام کرد: «از زمان دستور فرمانده ناجا تاکنون به 10 هزار نفر که اقدام به ارتکاب این جرایم کرده بودند، تذکر داده و 2000 خودرو نیز توقیف شده است.» این اقدام پلیس ناجا در حالی صورت می‌پذیرد که برای اجرای چنین اقداماتی نیاز به مصوبه مجلس، اعلام قوانین مربوطه، هشدار و اعلام زمان اجرای آن وجود دارد.  
در تماس روزنامه «دنیای خودرو» با یکی از نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس، در خصوص قانون جدیدی که پلیس اجرا می‌کند و مجازات سنگینی که برای آنها در نظر گرفته است، اعلام کرد از چنین موضوعی اطلاع ندارد و چنین قانونی در مجلس مصوب نشده و از نحوه کار پلیس و چگونگی استناد آنان به قوانین بی‌اطلاع است. 
همچنین سالار مرادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو»، در خصوص شیوه برخورد پلیس و صدور حکم ممنوع‌الفروش شدن خودروهایی که تخلف آنها در سامانه ثبت تخلفات ثبت و ضبط شده است، می‌گوید:« تا کنون چنین قانونی وجود نداشته است یا حداقل ما به عنوان نمایندگان مجلس آن را نشنیده‌ایم و از آن بی‌اطلاع هستیم.»
او در خصوص شیوه برخورد پلیس و دامنه اختیار آنان در برخورد با متخلفان می‌گوید:«پلیس می‌تواند با کسانی که امنیت و آرامش دیگران را به خطر می‌اندازند، برخورد کند. ولی مجازات ممنوع‌الفروش شدن خودرو از جمله اعمالی است که تا کنون آن را نشنیده‌ایم. چرا که بحث حق مالکیت در میان است. قوانینی مبنی بر توقیف و ارسال به پارکینگ خودرو توسط پلیس وجود دارد.»
به گفته او، در دوره کنونی چنین قانونی وجود نداشته و مجلس چنین موضوعی را بررسی و تصویب نکرده است. 
مرادی احتمال می‌دهد شاید پلیس این قوانین و مجازات را پیشنهاد داده باشد که در این صورت پیشنهادهای نیروی انتظامی به کمیسیون امنیت ارجاع داده می‌شود. به‌ویژه برای کسانی که دور دور می‌کنند، قانون دخالت در حق مالکیت وجود ندارد. در برخی موارد امکان مصادره خودرو وجود دارد که آن هم مربوط به قاچاق مشروبات الکلی می‌شود، اما در دیگر موارد قانون در هیچ کجا به حوزه مالکیت خودرو ورود نمی‌کند.  
حمید نوری، مشاور دادگستری در گفت‌و‌گو با روزنامه «دنیای خودرو» در خصوص برخورد پلیس و ضرورت داشتن مصوبه مجلس برای اعمال چنین مجازات‌هایی به عنوان مجری قانون، می‌گوید: «اعمال قانون از سوی پلیس احتیاج به مصوبه مجلس ندارد؛ زیرا این نحوه برخورد در قانون آئین دادرسی کیفری وجود دارد و جزو شخصیت ذاتی و فلسفه وجودی نیروی انتظامی است که هنگام وقوع جرم با مجرم برخورد کند.»
به گفته او، پلیس موظف است هنگام برخورد و وقوع جرم مشهود، با بزهکار برخورد کرده و گزارش مربوطه را به مقامات قضایی ارجاع و گزارش کند. به طور مثال اگر نیروی انتظامی هنگام ماموریت یا گشتزنی در خیابان‌ها و معابر درگیری، منازعه یا جرم مشهودی مانند سرقت را مشاهده کند، موظف است فورا نسبت به برخورد مناسب با شخص خلافکار اقدام و با توجه به نوع جرم اقدامات بعدی را اعمال کند. 
نوری با بیان این که فلسفه وجودی نیروی انتظامی برخورد با برهم زنندگان نظم عمومی است، می‌گوید: «یکی از مواردی که از آن می‌توان به عنوان اخلال در نظم عمومی و عدم مراعات حال شهرواندان نام برد، دور دور است که باعت راهبندان و مزاحمت برای افراد می‌شود. لذا نیروی انتظامی موظف به برخورد با این اشخاص است.» 
آن چه پیش از این به عنوان نحوه برخورد با متخلفان رانندگی و به خصوص دور دور اعلام شده بود، جریمه و توقیف و هدایت خودرو به پارکینگ بود، اما ممنوع‌الفروش شدن خودرو هیچگاه اعلام نشد و به نظر می‌رسد برای بخش دوم و اعمال مجازات‌، نیاز به حضور قوه قضاییه باشد.
نوری با بیان این که نوع مجازات توسط دستگاه قضایی مشخص می‌شود، می‌گوید: «پلیس نمی‌تواند قانون تعیین کند و حتی نمی‌تواند قانون را اجرایی کند. بلکه پلیس باید خلافکاران را دستگیر کند و تخلف صورت گرفته را گزارش دهد. سپس دستگاه قضایی حکم صادر می‌کند. در واقع پلیس نمی‌تواند مجازات را راسا اعمال کند. بلکه پلیس باید موارد تخلف را پس از بررسی و تنظیم آن، مدارک، مستندات و شواهد مربوطه را جمع‌آوری کرده و به همراه تنظیم صورت جلسه برای بررسی و تحقیقات قضایی بیشتر به مراجع قضایی گزارش داده است تا دستگاه قضایی نسبت به نوع مجازات تعیین تکلیف کند.»

به گفته این مشاور دادگستری، با توجه به شبهه‌ای که در خصوص مجازات، نوع مجازات، اعلام اقدام اجرایی توسط نیروی انتظامی و اعلام آن در صداوسیما، خبرگزاری، مطبوعات و رسانه‌های مربوطه اعلام شده است، به نظر می‌رسد نیروی انتظامی با شرحی از نوع تخلفات و اقدامات غیر اخلاقی، غیر شرعی و غیر مشرع بعضی از اشخاص ناهنجار در جامعه خطاب به احدی از مسئولان ذی‌ربط قوه قضاییه توانسته است میزان و نوع مجازات را استعلام و اخذ کند. این موارد مربوط به ماده 28 تا 63 است. که در قانون آیین دادرسی کیفری جدید فصل دوم آن (ظابطان دادگستری و تکالیف آنان ) مشروحا آمده است. در جرم مشهود نیروی انتظامی موظف به برخورد است و نیاز به مصوبه ندارد، چون در قانون آمده است.


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 1 نظر
مرتب سازی براساس

profileimage
سمیرا
ارسال شده در در 11/16/2015 16:11:16

خیلی کار خوبیه آفرین داره قانون ما یک قانون کهنه و منقرض شده مال سال 41 که در سال 57 باز نویسی شد ولی تغییر نکرد به نظرم این اقدامات بسیار خوب و بجاست و باید با متخلف به درستی بر خورد کرد ایمدوارم تو همه جرم ها این طور خوب و محکم بر خورد بشه من از همه کسانی که این کار رو کردن تشکر می کنم

ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو