رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو»

کاهش هزینه های خودرو توسط خودروسازان یک الزام است

ارز این روزها باز ناآرام شده و دوباره سیر صعودی به خود گرفته است. صبح روز گذشته نرخ دلار در بازار تهران 3600 تومان قیمت خورد. این در حالی است که دو روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 92، این ارز بین‌المللی 3600 تومان را به خود دیده بود. با این افزایش قیمت بسیاری از کارشناسان بر این امر تاکید دارند که به منظور جلوگیری از وقوع نوسانات ارزی می‌بایست ارز تک نرخی شود،اما در مقابل به باور برخی دیگر از کارشناسان تا زمانی‌که تحریم‌ها به طور کامل برچیده نشود، نمی‌توان از نظام ارز تک نرخی صحبت کرد. این درحالی است که بر اساس تکلیف برنامه توسعه‌ای کشور، بانک مرکزی باید نسبت به پیگیری و ایجاد نظام ارزی شناور مدیریت شده مبادرت ورزد.

کد : 899
تاریخ انتشار : شنبه 7 آذر 1394
print
نظرات : 0
کاهش هزینه های خودرو توسط خودروسازان یک الزام است

رامین بیات-ارز این روزها باز ناآرام شده و دوباره سیر صعودی به خود گرفته است. صبح روز گذشته نرخ دلار در بازار تهران 3600 تومان قیمت خورد. این در حالی است که دو روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 92، این ارز بین‌المللی 3600 تومان را به خود دیده بود. با این افزایش قیمت بسیاری از کارشناسان بر این امر تاکید دارند که به منظور جلوگیری از وقوع نوسانات ارزی می‌بایست ارز تک نرخی شود،اما در مقابل به باور برخی دیگر از کارشناسان تا زمانی‌که تحریم‌ها به طور کامل برچیده نشود، نمی‌توان از نظام ارز تک نرخی صحبت کرد. این درحالی است که بر اساس تکلیف برنامه توسعه‌ای کشور، بانک مرکزی باید نسبت به پیگیری و ایجاد نظام ارزی شناور مدیریت شده مبادرت ورزد. به این معنا که ارز باید تک نرخی شود اما در یک محدوده قیمتی در نوسان باشد که این محدوده از سوی بانک مرکزی تعیین می‌شود. حال باید دید این زمان کی فرا می‌رسد.
از سوی دیگر بسیاری از تولیدکنندگان از نحوه تامین مالی و استفاده از تسهیلات شبکه بانکی گله‌مند و معتقد هستند منابع نظام بانکی برای استفاده  بخش تولید و صنعت کشور قفل شده است.
کوروش پرویزیان، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با  روزنامه «دنیای خودرو» با بیان اینکه تک نرخی کردن ارز دارای الزاماتی است که باید رعایت شود، اظهار کرد: «مهم‌ترین موضوع در این بین برداشته شدن تحریم‌هاست و برای تک نرخی کردن ارز ابتدا باید این موضوع اتفاق بیفتد.»
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: ارز تک نرخی نیاز واقعی امروز اقتصاد ایران است، منتها باید شرایط این امر را مهیا کرد. به گفته پرویزیان به کار‌گیری ارز دو یا چند نرخی فساد بسیار زیادی ایجاد می‌کند و باعث شکل‌گیری رانت‌های فراوانی می‌شود. 

 یکی از سیاست‌های اصلی دولت تک نرخی شدن ارز است. به نظر شما دولت چه زمانی دولت می‌تواند این موضوع را محقق کند؟
 در این زمینه می‌توان گفت با یک برنامه‌ریزی منسجم می‌توان زیر شش ماه ارز را تک نرخی کرد، این در حالی است که ابتدا باید الزامات این کار مهیا شود و بعد اقدام به این کار کرد، به نظر بنده زمانی‌که تحریم‌ها رفع شد، آن موقع بهترین زمان برای تک نرخی کردن ارز است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند تک نرخی کردن ارز به شفافیت در نظام اقتصادی کشور منجر خواهد شد. به نظر شما این امر به چه صورتی نمود پیدا خواهد کرد؟
 وجود نظام ارزی دو یا چند نرخی ارز فسادزاست، اما ارز تک‌نرخی باعث شفافیت اقتصادی می‌شود و رانت و فساد‌ها را از بین می‌برد. اگر  این امر اجرایی شود بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در کشور از شفافیت برخوردار خواهد شد و بسیاری از گرفتاری‌هایی که اقتصاد کشور به آن‌ها مبتلاست، می‌توان به سلامت از آن‌ها عبور کرد و آن‌ها را مورد حل و فصل قرار داد.  

به اعتقاد شما برای محقق شدن تک نرخی کردن ارز چه اقداماتی باید انجام داد و در این بین چه کارهایی را صورت داد؟ 
یکسان‌سازی نرخ ارز رویکردی مهم در سیاست‌های پولی کشور است و باید مجموعه رفتارهای طرف‌های عرضه و تقاضای ارز به خوبی مدیریت شود. برای محقق کردن این موضوع باید به تدریج نرخ ارز در بازار آزاد به نرخ ارز مبادله‌ای نزدیک شود. این امر باید طی یک بازه زمانی که بانک مرکزی در نظر دارد روی دهد.

 با توجه به اینکه این روزها نرخ ارز در حال افزایش است، بسیاری از مردم این نگرانی را دارند که التهاب ارزی که در سال‌های گذشته روی داد، اتفاق بیفتد، به نظر شما آیا ممکن است چنین امری اتفاق بیفتد؟
 آن التهابات و تقاضاهایی که در سال 90 و 91 برای دلار اتفاق افتاد دیگر روی نمی‌دهد، ذکر این نکته ضروری است که در شرایط ثبات اقتصادی است که  می‌توان ارز را تک نرخی کرد، اما در شرایطی که متغیر‌های اقتصادی قابلیت پیش‌بینی ندارند نمی‌توان ارز را تک نرخی کرد. 

با توجه به اینکه شما در اتاق بازرگانی حضور دارید، انتظار و توقع اهالی بخش خصوصی از بانک مرکزی در قبال تک نرخی کردن ارز چیست؟
توقع فعالان اقتصادی این است که تک نرخی شدن ارز هرچه سریع‌‌تر روی دهد و از بانک مرکزی توقع است که در مسیر ساماندهی و یکسان‌سازی نرخ ارز گام بردارد.
به بیان دیگر دولت در تعیین نرخ ارز بازیگری فعال است و در این زمینه بانک مرکزی خوب کار می‌کند.

کمی از مسئله ارز فاصله بگیریم، فعالان بخش خصوصی این روزها معتقدند شبکه بانکی باید توجه بیشتری به بخش تولید و صنعت، به خصوص صنعت خودروسازی که پیشران صنایع کشور است و بیش از 60 صنعت در تولید خودرو نقش دارند، کند، با توجه به اینکه شما از یک سو یکی از مدیران شبکه بانکی هستید و از طرف دیگر رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران هستید،این دو بخش چگونه باید به تعامل برسند؟
باید یک واقعیت را قبول کرد و این است که منابع مالی شبکه بانکی محدود است و نیازهای بخش تولید کشور بسیار، در این بین باید به چند نکته توجه کرد. نکته اول اینکه خودروسازان باید هزینه تولید محصولات خود را پایین بیاورند. دوم آنکه بهره وری و کارایی خود را افزایش دهند. سوم آنکه باید از هزینه‌های ثابت خود بکاهند و  دست آخر هم ساختار خود را بسیار چابک و روان کنند.
همچنین باید به این نکته اذعان کرد که بانک‌ها نیز باید هزینه تامین مالی بنگاه‌ها و تولیدکنندگان را کاهش دهند.


 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
یک مخالف
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید کاهش هزینه های خودرو توسط خودروسازان یک الزام است
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو