بانک مرکزی عامل بهانه‌گیری را بر طرف کرد توپ در زمین خودروسازان

توپ در زمین خودروسازان

از زمان آغاز ثبت‌نام فروش اقساطی خودرو در روز 18 آبان، با تسهیلات 25 میلیون تومانی که بانک مرکزی در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی آن را تقبل کرده بود حدود سه هفته می‌گذرد و باید خودروسازان تا حدود یک هفته دیگر تحویل خودروهای ثبت‌نامی را شروع کنند، چراکه طبق قرار قبلی دوره تحویل یک‌ماهه تعیین شده بود.

کد : 916
تاریخ انتشار : يکشنبه 8 آذر 1394
print
نظرات : 0
توپ در زمین خودروسازان

گروه خودرو - چند روز پیش خودروسازان طی ابلاغیه‌ای به نمایندگی‌های خود در سراسر کشور جلوی تحویل خودروها به مشتریان را گرفتند. معاون فروش شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرد سند خودروها تا زمانی که بانک مرکزی اعتبارات لازم را تامین نکند، به نام کسی نخواهد خورد. از سوی دیگر مدیر اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد آمادگی پرداخت این اعتبارات را دارد ولی به دلایلی مانند ظهرنویسی نشدن چک‌ها و ارسال نشدن دیگر مدارک لازم، پرداخت این اعتبارات به خودروسازان دچار تاخیر شده است. حالا اما اولین مراحل این تامین اعتبارات شروع شده است. با اعلام اخیر بانک مرکزی مبنی بر آغاز واریز منابع تعهد شده برای تسهیلات 25 میلیون تومانی، دیگر هیچ بهانه‌ای برای خودروسازان در تحویل به موقع خودرو به خریداران باقی نمی‌ماند.
از زمان آغاز ثبت‌نام فروش اقساطی خودرو در روز 18 آبان، با تسهیلات 25 میلیون تومانی که بانک مرکزی در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی آن را تقبل کرده بود حدود سه هفته می‌گذرد و باید خودروسازان تا حدود یک هفته دیگر تحویل خودروهای ثبت‌نامی را شروع کنند، چراکه طبق قرار قبلی دوره تحویل یک‌ماهه تعیین شده بود.
در هفته اخیر خودروسازان تحویل خودروهای فروش رفته با وام 25 میلیون تومانی را مشروط به تامین مالی از سوی بانک مرکزی عنوان و اعلام کردند تا زمانی که بانک‌ها منابع وام‌های تعهد شده را پرداخت نکنند، هیچ خودرویی فاکتور و تحویل نمی‌شود. به گزارش ایسنا، این ادعا با واکنش بانک مرکزی همراه شد و مدیر اعتبارات این بانک اعلام کرد از ابتدا هیچ توافقی بین بانک مرکزی و خودروسازران نبوده که تحویل یا عدم تحویل خودرو مشروط به تامین مالی باشد و باید طبق تعهدی که در قرارداد خود با خریداران دارند در زمان تعیین شده خودروها را تحویل دهند، در غیر این صورت برخلاف اخلاق حرفه‌ای عمل کرده‌اند.
قربانی این را هم ذکر کرده بود که منابع لازم برای تامین مالی خودروهای ثبت‌نامی با وام 25 میلیون تومانی تا همان سقف 110 هزار دستگاه مورد توافق آماده است، اما مشکل اینجاست که خودروسازان اسناد خود را تکمیل شده ارائه نکرده‌اند و چک‌های آنها پشت‌نویسی نشده است.

تحویل منابع مالی در اختیار خودروسازان شروع شد
روز پنجشنبه میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از آغاز واریز وجوه اسناد تحویلی خودروسازان خبر داد و اعلام کرد  از روز چهارشنبه با ارائه اسناد و مدارک از سوی دو بانک تجارت و سپه، بانک مرکزی بلافاصله منابع لازم را به حساب این دوبانک واریز می‌کند تا در اختیار خودروسازان قرار دهند.
در توضیحات مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی آمده بود بانک‌های عامل موظف شده‌اند مدارک دریافتی را به محض دریافت در اختیار بانک مرکزی قرارد دهند تا تامین مالی آن در زمان کوتاهی انجام شود تا تحویل به موقع خودروهای تعهد شده با تاخیر انجام نشود.
گرچه خریداران خودرو با وام 25 میلیون تومانی منتظر دریافت خرید خود یکماه پس از ثبت نام هستند ولی بنابر آنچه خودروسازان اعلام کرده‌اند زمان یک‌ماهه از واریز پول آنها توسط بانک‌ها شروع می‌شود. این شرط خودروسازان بار دیگر پایبندی آنها به قرارداد و توافقات انجام شده برای ارائه تسهیلات از سوی شبکه بانکی را تحت‌الشعاع قرار داد چراکه از ابتدا شرایط توافق به گونه‌ای دیگر بود.
در کنار شرط‌گذاری برای تحویل خودرو و تغییر زمانی آن، پیش‌‌تر هم این خودروسازان بودند که توافق تسهیلات 25 میلیون تومانی بین خود، بانک مرکزی و وزارت صمت را دور زده و تعهدی بیش از سقف تعیین شده برای ثبت‌نام ایجاد کردند. این در حالی است که قرار بود با توجه به تولیدات خودروسازان از یک سو و پیش‌بینی آثار تورمی طرح از سویی دیگر، فقط 110 هزار دستگاه ثبت‌نام شود، ولی خودروسازان بدون توجه به موضوع توافق و هشدارهای دریافتی نسبت به توقف ثبت‌نام، بازهم شرایط فروش فوق‌العاده اعلام کردند و 20 هزار دستگاه مازاد بر 110 هزار مورد تعیین شده به فروش رساندند. فروش اضافه‌ای که اکنون قرار نیست بانک‌ها آن را تامین مالی کنند و فعلا بلاتکلیف باقی مانده است.
به هرحال اکنون با شروع تامین مالی فروش اقساطی خودرو از سوی بانک‌ها، به نظر نمی‌رسد فعلا بهانه‌ای برای تحویل یا عدم تحویل خودروهای ثبت‌نامی باقی مانده باشد و خریداران باید به زودی خودروهای خریداری شده را تحویل بگیرند. در عین حال که بانک مرکزی اعلام کرده است در کنار بانک سپه و تجارت، بانک‌های ملت، صادرات و پارسیان هم در زمان کوتاهی از دریافت اسناد خودروساز آن را ارائه و مبالغ مورد نظر را دریافت خواهند کرد.

دیگر بهانه‌ای برای خودروسازان نمانده است
محمدعلی کریمی مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی از چهارشنبه همزمان با دریافت اسناد تجاری فروش اقساطی خودرو با تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی از بانک‌های عامل، نسبت به تامین مالی و واریز وجه به حساب این بانک‌ها اقدام کرد.
کریمی با بیان اینکه تاکنون دو بانک تجارت و سپه این اسناد را از خودروسازان دریافت و به بانک مرکزی ارائه کردند، افزود: بانک‌های ملت، صادرات، تجارت، سپه و پارسیان 5 بانک عامل هستند که به تدریج درحال دریافت این اسناد از خودروسازان و تحویل به بانک مرکزی برای تامین مالی هستند.
وی گفت: در اجرای این طرح چهار بانک هر کدام تامین مالی 25 هزار سند و یک بانک هم تامین مالی 10 هزار سند را و در مجموع 110 هزار سند را تعهد کرده است که بانک مرکزی تامین مالی این اسناد و واریز وجه را انجام می‌دهد.
کریمی با بیان اینکه بانک مرکزی به همه تعهدات خود برای تامین مالی اسناد تکمیل شده عمل می‌کند، افزود: از روز شنبه خودروسازان بهانه‌ای برای تامین مالی و تحویل خودرو به متقاضیان نخواهند داشت.
در طرح فروش اقساطی خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی که از 18 آبان ماه کلید خورد، با توجه به استقبال گسترده مردم این طرح بیش از شش روز دوام نیاورد و با پر شدن سقف تعیین شده متوقف شد. شرایط به گونه‌ای بود که خریدار تا 80 کل مبلغ خودرو و تا حداکثر 25 میلیون تومان را با سود 16 درصد تسهیلات دریافت و مابقی را نقدا پرداخت می‌کرد. بر این اساس خودروساز نیز اسناد دریافتی(چک یا سفته) بابت فروش را به بانک‌های عامل تعیین شده تحویل می‌دهد تا بانک‌ها با ارسال آن به بانک مرکزی خطوط اعتباری با سود 14 درصد دریافت و به حساب مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی از دیروز همزمان با دریافت اسناد تجاری فروش اقساطی خودرو با تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی از بانک‌های عامل، نسبت به تامین مالی و واریز وجه به حساب این بانک‌ها اقدام کرد.

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
یک مخالف
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید توپ در زمین خودروسازان
تبلیغ دی اس
سورن ایران خودرو
ایران خودرو دیزل
تلگرام

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو

سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو